Kaprosz[2] (Capros aper) – gatunek ryby morskiej z rodziny kaproszowatych (Caproidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Capros. Biologia tego gatunku jest słabo poznana.
Północny Atlantyk od zachodnioafrykańskiego wybrzeża, przez Wyspy Kanaryjskie, Maderę i Wyspy Azorskie do zachodniej Irlandii i kanału La Manche. Czasami podchodzi na północ do Wysp Szetlandzkich, zachodniej Norwegii i Skagerraku. W Morzu Śródziemnym głównie w zachodnich rejonach.
Przebywa zazwyczaj ponad skalistym podłożem na głębokości 50–400 m. Osobniki spotykane czasami w przybrzeżnych wodach są prawdopodobnie wynoszone na powierzchnię razem ze wstępującymi prądami wody. Jego biologia jest prawie nieznana.
Osiąga do 16 cm długości. Wysokie, bocznie ścieśnione ciało okryte małymi, grzebykowatymi łuskami. Głowa długa z bardzo dużymi oczami i wklęsłym, górnym profilem. Długi pysk zakończony jest szerokim, skośnie skierowanym ku górze otworem gębowym, o wysuwalnych daleko do przodu szczękach. Pierwsza płetwa grzbietowa z 9 długimi, silnymi kolcami, druga z 23 promieniami miękkimi. W płetwie odbytowej 3 kolce i 23 promienie miękkie. Płetwa piersiowa z jednym, silnym kolcem. Brak kostnych wyrostków wzdłuż podstawy płetwy grzbietowej i odbytowej. Ubarwienie czerwone do brązowoczerwonego, niejednokrotnie z żółtymi, poprzecznymi pręgami.
Drobne bezkręgowce.
Kaprosz (Capros aper) – gatunek ryby morskiej z rodziny kaproszowatych (Caproidae), jedyny przedstawiciel rodzaju Capros. Biologia tego gatunku jest słabo poznana.