Świstunka złotawa[4] (Abrornis proregulus) – gatunek ptaka z rodzin świstunek (Phylloscopidae) przypominającego wielkością i wyglądem zniczka i mysikrólika zwyczajnego, zalatujący do Polski jesienią (od połowy września do początku listopada).
Najważniejszym podobieństwem upodabniającym świstunkę złotawą do w/w ptaków krajowych to rysunek na skrzydle: jasne paski na końcach dużych i średnich pokryw, ciemny czworokąt na nasadach lotek drugiego rzędu, kontrastowo jasne brzegi lotek oraz jasne elementy na lotkach trzeciego rzędu. Sylwetka ptaka krótka, okrągła z krótkim ogonkiem i skrzydłami. U świstunki złotawej podczas lotu wyraźnie widać kontrastowo jasny pasek w poprzek kupra.
Ptaki tego gatunku są bardzo ruchliwe, żerują wewnątrz koron drzew i krzewów zganiając pokarm z liści i gałązek podlatują za owadami zawisając na chwile w locie przy liściach by prędko schwytać zdobycz. Kiedy jest to potrzebne świstunka złotawa zwisa głową w dół z najcieńszych gałązek
Miękkie, trochę nosowe gwizdnięcie, nieco wznoszące się w tonie, mniej lub bardziej dwusylabowe „csuji”, „czjui”, „dżjui” trwające około 0,3 sekundy lub podobne ale krótsze jednosylabowe „cli”, „pi” i „pit” Usłyszenie śpiewu świstunki złotawej w Polsce jest mało prawdopodobne ze względu na porę roku bytowania tego ptaka.
Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową[5].
Świstunka złotawa (Abrornis proregulus) – gatunek ptaka z rodzin świstunek (Phylloscopidae) przypominającego wielkością i wyglądem zniczka i mysikrólika zwyczajnego, zalatujący do Polski jesienią (od połowy września do początku listopada).