dcsimg

Brodziec piegowaty ( polonais )

fourni par wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Brodziec piegowaty (Tringa melanoleuca) – gatunek średniego ptaka wędrowny z rodziny bekasowatych (Scolopacidae).

Występowanie
Zamieszkuje Amerykę Północną między Nową Szkocją i Zatoką Hudsona, a Alaską i Oregonem. Zimuje na wschodnim wybrzeżu od Nowego Jorku po Zatokę Meksykańską, a na zachodnim od Kalifornii po Amerykę Środkową. Pojedyncze osobniki pojawiają się w Europie, w tym w Polsce, na Dalekim Wschodzie i Mikronezji. Zanotowano również jedno pojawienie się tego ptaka w RPA.
Cechy gatunku
W upierzeniu godowym wierzch ciała brązowy z ciemnymi i jasnymi plamami. Spód ciała jasny. Głowa, szyja i pierś czarno nakrapiane. Dziób czarny. Na bokach i brzuchu czarne prążki. Nad okiem wyraźna jasna brew. Nogi żółte. W szacie spoczynkowej spód ciała blady z brązowymi plamkami. Wierzch szarobrązowy z jasnymi cętkami.
Wymiary średnie
dł. ciała ok. 30 -40 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 58-66 cm
masa ciała ok. 170 g
Biotop
Podmokłe obszary tajgi, zimą wybrzeża morskie.
Gniazdo
Na ziemi.
Jaja
W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w maju-czerwcu 3-4 jaja.
Wysiadywanie
Jaja wysiadywane są przez okres około 23 dni głównie przez samicę. Pisklęta pierzą się po 18-20 dniach, do tego czasu opiekują się nimi oboje rodzice.
Pożywienie
Bezkręgowce i drobne kręgowce.
Ochrona
W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową[3].

Zobacz też

Przypisy

  1. Tringa melanoleuca, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Tringa melanoleuca. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. z 2014 r. poz. 1348)
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL

Brodziec piegowaty: Brief Summary ( polonais )

fourni par wikipedia POL

Brodziec piegowaty (Tringa melanoleuca) – gatunek średniego ptaka wędrowny z rodziny bekasowatych (Scolopacidae).

Występowanie Zamieszkuje Amerykę Północną między Nową Szkocją i Zatoką Hudsona, a Alaską i Oregonem. Zimuje na wschodnim wybrzeżu od Nowego Jorku po Zatokę Meksykańską, a na zachodnim od Kalifornii po Amerykę Środkową. Pojedyncze osobniki pojawiają się w Europie, w tym w Polsce, na Dalekim Wschodzie i Mikronezji. Zanotowano również jedno pojawienie się tego ptaka w RPA. Cechy gatunku W upierzeniu godowym wierzch ciała brązowy z ciemnymi i jasnymi plamami. Spód ciała jasny. Głowa, szyja i pierś czarno nakrapiane. Dziób czarny. Na bokach i brzuchu czarne prążki. Nad okiem wyraźna jasna brew. Nogi żółte. W szacie spoczynkowej spód ciała blady z brązowymi plamkami. Wierzch szarobrązowy z jasnymi cętkami. Wymiary średnie dł. ciała ok. 30 -40 cm
rozpiętość skrzydeł ok. 58-66 cm
masa ciała ok. 170 g Biotop Podmokłe obszary tajgi, zimą wybrzeża morskie. Gniazdo Na ziemi. Jaja W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w maju-czerwcu 3-4 jaja. Wysiadywanie Jaja wysiadywane są przez okres około 23 dni głównie przez samicę. Pisklęta pierzą się po 18-20 dniach, do tego czasu opiekują się nimi oboje rodzice. Pożywienie Bezkręgowce i drobne kręgowce. Ochrona W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL