Głuptak maskowy (Sula dactylatra) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny głuptaków (Sulidae).[3]
Podgatunki:
Występowanie: obszary lęgowe ma wyspach w strefach tropikalnych i subtropikalnych wszystkich mórz, od południowego Atlantyku po wschodnia Afrykę, oraz na Oceanie Spokojnym i Oceanie Indyjskim. Poza okresem lęgowym rozprzestrzenienie ptaków nie jest jeszcze poznane. Prawdopodobnie ogranicza się do mórz tropikalnych.
Opis: długość ciała 80-92 cm.
Cechy charakterystyczne ubarwienia:
Zachowanie: poza okresem lęgowym większość populacji jest osiadła, niektóre wędrują jednak na inne obszary.
Rozmnażanie: lęgi odbywa w różnych porach roku.
Głuptak maskowy (Sula dactylatra) – gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny głuptaków (Sulidae).
Podgatunki:
głuptak żółtodzioby (Sula dactylatra personata) głuptak maskowy (Sula dactylatra dactylatra) Sula dactylatra melanops Sula dactylatra tasmani †Występowanie: obszary lęgowe ma wyspach w strefach tropikalnych i subtropikalnych wszystkich mórz, od południowego Atlantyku po wschodnia Afrykę, oraz na Oceanie Spokojnym i Oceanie Indyjskim. Poza okresem lęgowym rozprzestrzenienie ptaków nie jest jeszcze poznane. Prawdopodobnie ogranicza się do mórz tropikalnych.
Opis: długość ciała 80-92 cm.
Cechy charakterystyczne ubarwienia:
czarny ogon, długi, czarny prążek ma tylnej krawędzi skrzydeł, skóra maski i gardła niebieskoszara (z daleka połyskuje czarno), głowa biała, dziób żółty (czasami także matowy lub zielonożółty), oczy żółte, stopy barwy od żółtej po szarą.Zachowanie: poza okresem lęgowym większość populacji jest osiadła, niektóre wędrują jednak na inne obszary.
Rozmnażanie: lęgi odbywa w różnych porach roku.