dcsimg

Cerastes ( polonais )

fourni par wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Cerastesrodzaj węży z rodziny żmijowatych (Viperidae), obejmujący 3 gatunki występujące w Afryce i Azji[2]:

Węże te, oprócz typowych dla żmijowatych guzkowatych łusek na grzbiecie, mają również ostre łuski po bokach ciała, wydające charakterystyczny dźwięk podczas poruszania się. Jasnożółte do brązowego ubarwienie umożliwia wtopienie się w pustynne otoczenie[3]. Resztę ciała pokrywają małe wręgowane łuski z wyraźnym kilem, nadające tym wężom chropowaty wygląd[4]. Kariotyp Cerastes składa się z 18 par chromosomów, w tym: 8 par makrochromosomów i 10 mikrochromosomów[5].

Ekologia

Węże z gatunku Cerastes żywią się zazwyczaj małymi jaszczurkami[3]. Podczas polowania czekają na ofiarę zakopane częściowo pod piaskiem. Gdy ta się zbliży, wbijają w nią zęby jadowe, aplikują jad, po czym puszczają swą zdobycz. Po chwili odnajdują ją jednak ponownie, martwą. Wykorzystują w tym celu narząd Jacobsona[5]. Wąż zbiera rozdwojonym językiem cząsteczki chemiczne i przenosi je do dwóch jamek na podniebieniu, gdzie znajdują się receptory zapachów[4].

Większość dnia spędzają śpiąc pod kamieniami. Po odkryciu nie są agresywne, starają się jak najszybciej schować[5]. W przypadku zagrożenia zakopują się w piasku[4]. Umożliwiają im to grube, sterczące łuski po bokach ciała[5].

Rozmnażanie

Gatunki jajorodne[3]. Samce wytrwale poszukują samic każdej wiosny[6]. Samice składają jaja co 2–3 lata. Od kopulacji do porodu mija około 2 miesięcy. Ciężarne samice praktycznie nie jedzą, dlatego pod koniec ciąży są bardzo wyczerpane i często nie przeżywają porodu. Utrata znacznej energii podczas rozmnażania, jest przyczyną przynajmniej rocznej przerwy pomiędzy kopulacjami. Samica składa od 8 do 24 jaj, z których młode wykluwają się po upływie od 4 do 7 tygodni[3]. Jaja węży z rodzaju Cerastes są zawsze miękkoskorupkowe[6].

Przypisy

  1. Cerastes, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Genus: Cerastes (ang.). The Reptile Database. [dostęp 2010-09-06].
  3. a b c d John Coborn: The Atlas os Snakes of the world. T.F.H. Publications, 1991. (ang.)
  4. a b c Christopher Mattison: Atlas węży. SOLIS Andrzej Koper, 2006. ISBN 83-87112-51-8.
  5. a b c d Wacław Jaroniecki: Jadowite węże świata. Atlas. Warszawa: WSiP, 1984.
  6. a b E. Keller, J.H. Reichholf, G. Steinbach: Tierlexikon VII, Lurche und Kriechtiere. Bertelsmann Lexikon Verlag, 1998. (niem.)
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL

Cerastes: Brief Summary ( polonais )

fourni par wikipedia POL

Cerastes – rodzaj węży z rodziny żmijowatych (Viperidae), obejmujący 3 gatunki występujące w Afryce i Azji:

Cerastes cerastes – żmija rogata Cerastes gasperettii Cerastes vipera

Węże te, oprócz typowych dla żmijowatych guzkowatych łusek na grzbiecie, mają również ostre łuski po bokach ciała, wydające charakterystyczny dźwięk podczas poruszania się. Jasnożółte do brązowego ubarwienie umożliwia wtopienie się w pustynne otoczenie. Resztę ciała pokrywają małe wręgowane łuski z wyraźnym kilem, nadające tym wężom chropowaty wygląd. Kariotyp Cerastes składa się z 18 par chromosomów, w tym: 8 par makrochromosomów i 10 mikrochromosomów.

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia POL