Tricholoma batschii is a species of fungus belonging to the family Tricholomataceae.[1]
It is found in Europe.[1]
Tricholoma batschii is a species of fungus belonging to the family Tricholomataceae.
It is found in Europe.
Helavalmuska (Tricholoma batschii tai Tricholoma subannulatum) on syötäväksi kelpaamaton valmuskalaji.
Lakki 5-12(-15)cm leveä ja roteva. Ensin kupera, sitten laakeneva ja vaalean- tai punaruskea sileä tai säteittäissäikeinen sekä tahmea ja sisäänkiertynyt. Heltat ovat valkoiset, tiheässä ja kolotyviset. Väriltään ne ovat ensin valkoiset ja myöhemmin punaruskeatäpläiset. Jalka on suhteellisen pitkä eli 6-12 cm. Siinä on rengas tai rengasmainen vyöhyke. Malto on valkoista. Vanhemmiten siihen tulee punaruskeita laikkuja. Haju on jauhomainen ja maku hyvin karvas.
Helavalmuska kasvaa kalkkipitoisissa männiköissä. Lajia on tavattu Suomessa vain Paraisilta.
Laji on käyttökelvoton pahan makunsa takia ja voi olla lievästi myrkyllinen.
Helavalmuska (Tricholoma batschii tai Tricholoma subannulatum) on syötäväksi kelpaamaton valmuskalaji.
Gąska czerwonobrązowa (Tricholoma batschii Gulden) – gatunek grzybów należący do rodziny gąskowatych (Tricholomataceae)[1].
Pozycja w klasyfikacji: Tricholoma, Tricholomataceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi (według Index Fungorum)[1].
Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r[3].
Jest grubomięsisty i ma średnicę 5-14 cm. Kształt początkowo półkulisty, później niskołukowaty lub płaski, bez garbu, z podwiniętym brzegiem. Powierzchnia z powrastanymi promieniście włókienkami o barwie od czerwonej do kasztanowobrązowej, w środku nawet czarnobrązowej. W stanie wilgotnym jest lepki[4].
Gęste i szerokie, przy trzonie wykrojone, barwy początkowo kremowobiałej, później z ochrowym odcieniem, a często z rdzawymi cętkami na ostrzach[4].
Wysokość od 5 do 10 cm, średnica 1-3 cm, kształt walcowaty, dołem rozszerzony, a u podstawy klinowato zwężony. Jest pełny i nie zmieniający barwy. Powierzchnia brązowopomarańczowa lub czerwonobrązowa i włóknista, tylko pod samym kapeluszem biała i gładka. U młodych owocników na pograniczu białej strefy pod kapeluszem i reszty trzonu występuje śluzowata obrączka, później zanikająca[4].
Gruby, mięsisty i twardy. W kapeluszu jest białawy, w podstawie trzonu ochrowy. Ma mączny zapach i smak, po pewnym czasie jednak gorzki[4].
Jest szeroko rozprzestrzeniona w Ameryce Północnej i Europie. W innych rejonach świata jej występowanie jest mało znane, podano stanowiska tylko w Japonii[5].
Rośnie w lasach iglastych i mieszanych, głównie pod sosnami na glebach wapiennych. Owocniki wytwarza od sierpnia do listopada[3].
Grzyb mikoryzowy[3]. Grzyb trujący[4].
Jest wiele podobnych gąsek brązowych, m.in[4]:
Gąska czerwonobrązowa (Tricholoma batschii Gulden) – gatunek grzybów należący do rodziny gąskowatych (Tricholomataceae).