Czubniczka łysawa (Cystolepiota seminuda (Lasch) Bon – gatunek grzybów z rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae)[1].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Agaricaceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].
Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1828 r. W.G. Lasch nadając mu nazwę Agaricus seminudus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w 1976 r. Marcel Bon[1].
Ma 20 synonimów. Niektóre z nich[2]:
Nazwę polską zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r.[3]
Średnicy 1–2,5 cm, kształt początkowo dzwonkowaty, potem płasko rozpostarty, czasami z tępym garbkiem, u dojrzałych owocników całkiem płaski. Powierzchnia o barwie od mlecznej do kremowobiałej, pokryta drobnymi, białawymi kosmkami. Młode okazy pokryte są białawą osłoną, która wystaje ząbkami poza brzeg kapelusza. Starsze okazy łysieją[4].
Blaszkowy, blaszki wolne, średnio gęste, białe[4].
Wysokość 2-5 cm, grubość 0,2-0,3 cm, walcowaty. Powierzchnia biaława, pod kapeluszem naga, poniżej początkowo drobno omączona, potem łysiejąca. W dolnej części różowieje[4].
W kapeluszu białawy, w korze trzonu winnoczerwony. Smak i zapach nieprzyjemny[4].
Czubniczka łysawa występuje głównie w Europie i jest tutaj szeroko rozprzestrzeniona. Podano również kilka stanowisk na zachodnim i wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej[5]. Na terenie Polski w piśmiennictwie naukowym podano liczne stanowiska[3].
Saprotrof. Rośnie na ziemi w lasach i zaroślach liściastych, rzadziej w iglastych, także w szkółkach leśnych, ogrodach[3].
Czubniczka łysawa (Cystolepiota seminuda (Lasch) Bon – gatunek grzybów z rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae).