dcsimg

Lev berberský ( tchèque )

fourni par wikipedia CZ
ikona
Tento článek potřebuje úpravy.
Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vylepšíte. Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl, Encyklopedický styl a Odkazy.

 src=
Konkrétní problémy: Zastaralé informace, bez taxonomie a historie, nic o ekologiii a chování, celkově velmi nízká informační hodnota článku

Lev berberský (Panthera leo leo)[1] je velká, v přírodě již vyhynulá kočkovitá šelma, poddruh lva. V zajetí přežívá několik posledních desítek kusů.[zdroj?]

Základní údaje

  • Výška v kohoutku: 90 - 100 cm, samice jsou o něco menší než samci.
  • Celková délka: samice: 230 - 250 cm, samci: 260 - 280 cm
  • Hmotnost: samice: 110 - 160 kg, samci: 170 - 190 kg
  • Délka ocasu: cca 90 cm
  • Výskyt: dříve hory v Maroku, Alžírsku a Tunisu
  • Délka březosti: 110 - 113 dní
  • Počet mláďat: 2 - 4

Vzhled

 src=
Lev berberský

Zvíře má žlutohnědou srst. Samci mají mohutnou hřívu, která u některých jedinců zasahuje přes břicho, až do slabin. Na konci ocasu má lev chomáček chlupů hnědé barvy.

Lev berberský bývá někdy označován za největší poddruh lva, nicméně taková tvrzení nejsou ničím podložena. Z dostupných údajů lze naopak vyvozovat, že lvi berberští svou velikostí nepřekračovali lvy východoafrické či jihoafrické.

Chov

Všichni berberští lvi, kteří jsou dnes chováni v zajetí, jsou potomky lvů ze soukromé menažerie marockého krále. Jsou to však již jen kříženci s jinými poddruhy.

Lva berberského chová v ČR v současné době Zoo Olomouc, které se podařilo přivést na svět už dvacet mláďat, poslední se narodila 11. května 2018.[2] Celkem pět lvíčat se podařilo přivést na svět také v Zoo Plzeň.[3] Zvířata, u nichž není povolena reprodukce, má také Zoo Hodonín.

Lva berberského dále také chová ZOO Dvůr Králové a Zoologická zahrada Liberec.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Barbary lion na anglické Wikipedii.

  1. lev berberský - Panthera leo leo (Linnaeus, 1758). www.biolib.cz [online]. [cit. 2017-01-12]. Dostupné online.
  2. Vypiplané lvíče zvládlo první veterinární prohlídku, daří se mu dobře [online]. iDnes.cz, 2018-06-19 [cit. 2018-06-19]. Kapitola Zoo Olomouc. Dostupné online.
  3. VITINGER, Jan. V plzeňské zoo se narodila trojčata vzácného lva, mláďata dostala jména. iDNES.cz [online]. 2018-06-27 [cit. 2018-07-18]. Dostupné online.

Externí odkazy

Pahýl
Tento článek je příliš stručný nebo postrádá důležité informace.
Pomozte Wikipedii tím, že jej vhodně rozšíříte. Nevkládejte však bez oprávnění cizí texty.
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia autoři a editory
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia CZ

Lev berberský: Brief Summary ( tchèque )

fourni par wikipedia CZ
ikonaTento článek potřebuje úpravy. Můžete Wikipedii pomoci tím, že ho vylepšíte. Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl, Encyklopedický styl a Odkazy.  src= Konkrétní problémy: Zastaralé informace, bez taxonomie a historie, nic o ekologiii a chování, celkově velmi nízká informační hodnota článku

Lev berberský (Panthera leo leo) je velká, v přírodě již vyhynulá kočkovitá šelma, poddruh lva. V zajetí přežívá několik posledních desítek kusů.[zdroj?]

licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Wikipedia autoři a editory
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia CZ