dcsimg

Limosina silvatica ( puola )

tarjonnut wikipedia POL

Limosina silvaticagatunek muchówki z rodziny Sphaeroceridae i podrodziny Limosininae.

Gatunek ten opisany został w 1830 roku przez Johanna Wilhelma Meigena jako Borborus silvaticus[1].

Muchówka o ciele długości od 2,5 do 3 mm. Tułów jej cechuje się nagą tarczką ze szczecinkami tylko wzdłuż tylnego brzegu. Skrzydła mają szczecinki na pierwszym sektorze żyłki kostalnej co najwyżej dwukrotnie dłuższe niż na drugim jej sektorze, przy czym te najbliższe nasady nie są długie. Użyłkowanie odznacza się silnie falistą żyłką radialną R4+5. Środkowa para odnóży ma pierwszy człon stopy pozbawiony długiej szczecinki na spodzie. Tylna para odnóży nie ma przedwierzchołkowych szczecinek po spodniej stronie goleni, natomiast grzbietowa strona jej goleni zaopatrzona jest w sterczące, długie włoski przedwierzchołkowe. Odwłok jest niespłaszczony i niepunktowany, u samca z kępkami zakrzywionych włosków po bokach piątego segmentu, a u samicy z dwoma krótkimi, czarnymi szczecinkami na szczytach przysadek odwłokowych[2].

Owad znany z prawie wszystkich krajów Europy, w tym z Polski. Ponadto występuje w palearktycznej Azji, Afryce Północnej[1] i Nearktyce[2].

Przypisy

  1. a b Limosina silvatica. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-06-27].
  2. a b E.P. Narchuk: Family Sphaeroceridae. W: Keys to The Insects of The European Part of The USSR vol. V Diptera and Siphonaptera part II. G.J. Bei-Bienko, George C. Steyskal (red.). Leiden, New York, København, Koln: E.J. Brill, 1989.
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia POL

Limosina silvatica: Brief Summary ( puola )

tarjonnut wikipedia POL

Limosina silvatica – gatunek muchówki z rodziny Sphaeroceridae i podrodziny Limosininae.

Gatunek ten opisany został w 1830 roku przez Johanna Wilhelma Meigena jako Borborus silvaticus.

Muchówka o ciele długości od 2,5 do 3 mm. Tułów jej cechuje się nagą tarczką ze szczecinkami tylko wzdłuż tylnego brzegu. Skrzydła mają szczecinki na pierwszym sektorze żyłki kostalnej co najwyżej dwukrotnie dłuższe niż na drugim jej sektorze, przy czym te najbliższe nasady nie są długie. Użyłkowanie odznacza się silnie falistą żyłką radialną R4+5. Środkowa para odnóży ma pierwszy człon stopy pozbawiony długiej szczecinki na spodzie. Tylna para odnóży nie ma przedwierzchołkowych szczecinek po spodniej stronie goleni, natomiast grzbietowa strona jej goleni zaopatrzona jest w sterczące, długie włoski przedwierzchołkowe. Odwłok jest niespłaszczony i niepunktowany, u samca z kępkami zakrzywionych włosków po bokach piątego segmentu, a u samicy z dwoma krótkimi, czarnymi szczecinkami na szczytach przysadek odwłokowych.

Owad znany z prawie wszystkich krajów Europy, w tym z Polski. Ponadto występuje w palearktycznej Azji, Afryce Północnej i Nearktyce.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia POL