Tietoja
Opetus
Keskustelu
TraitBank
Kirjaudu sisään
Rekisteröidy
Kieli
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
nimet breadcrumb-navigoinnissa
kansankielinen
tieteellinen
Tietoja
Opetus
Keskustelu
TraitBank
Kirjaudu sisään
Rekisteröidy
fi
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
nimet breadcrumb-navigoinnissa
kansankielinen
tieteellinen
Life
»
…
»
Metazoa
»
…
»
Niveljalkaiset
»
…
»
Kuusijalkaiset
»
Hyönteiset
»
Siipikantaiset
»
…
»
Suorasiipiset
»
…
»
Hepokatit
Life
»
Cellular
»
Aitotumaiset
»
Opisthokonta
»
Metazoa
»
Kaksikylkiset
»
Alkusuiset
»
Ecdysozoa
»
Niveljalkaiset
»
Pancrustacea
»
Kuusijalkaiset
»
Hyönteiset
»
Siipikantaiset
»
Neoptera
»
Polyneoptera
»
Orthopterida
»
Suorasiipiset
»
Pitkäsarviset
»
Tettigonioidea
»
Hepokatit
«
Diogena
kerää
yleiskatsaus
tiedot
media
artikkelit
nimet
Tieteelliset nimet
Ensisijaiset nimet
Diogena
Suku, tunnustanut
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Reference taxon from Catalogue of Life in Species 2000 & ITIS Catalogue of Life
Diogena
Suku, tunnustanut
wikipedia NL
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
wikidata_hierarchy tar gz
,
wikipedia IT
,
iNaturalist data coverage
, and
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Diogena Brunner von Wattenwyl 1878
Suku, tunnustanut
GBIF classification
,
Catalogue of Life 26 March 2024
, and
GBIF data coverage
Vaihtoehtoiset nimet
Diogena
Harvest ancestor taho(je)n
GBIF national node type records Germany
,
iNaturalist
,
TreatmentBank
, and
Global Biotic Interactions
mukaan
Kansankieliset nimet
Tällä taksonilla ei ole siihen liittyviä yleisnimiä.
Kuratoidut hierarkiat kohteelle Diogena
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Polyneoptera
Orthopterida
Orthoptera
Ensifera
Tettigonioidea
Tettigoniidae
Diogena
(tämä sivu)
Diogena denticulata Chopard 1954
Diogena fausta (Burmeister & H. 1838)
Diogena lanka Henry & G. M. 1944
Aemasia
Agaurella
Alinjarria
Anapolisia
Anepisceptus
Anepitacta
Angara
Arytropteris
Athaumaspis
Bliastonotus
Borneratura
Caedicia
Callicrania
Calopsyra
Characta
Cloniella
Cobalotettix
Conocephalomima
Conocephalus
Copiphora
Coryphodonta
Cymatomera
Cyrtopsis
Dasycercodes
Dendrobia
Ectadia
Ectemna
Enochletica
Enyaliopsis
Euthypoda
Fulvoscirtes
Geonotus
Gnathoclita
Graminofolium
Grammadera
Grigoriora
Homotoicha
Horatosphaga
Hyperhomala
Indokuzicus
Itokiia
Jamaicoecia
Kansua
Liaromorpha
Malagasyphisis
Marenestha
Mastophyllum
Microconocephalopsis
Miltinobates
Mossula
Natagaima
Omkoiana
Opetiocercus
Orophus
Orophyllus
Ottotettix
Palaeoagraecia
Parangara
Paraphidnia
Parapoecilimon
Parapsyra
Paraxiphidium
Pemba
Petropedes
Phaneracra
Philippicentrus
Phlugidia
Phricta
Phytodrymadusa
Pirmeda
Pleminia
Pravdiniana
Pseudomacedna
Pycnogaster
Raggeiella
Rhinodera
Sagephorus
Schedocentrus
Scolocerca
Scopioricus
Scytocera
Stenamblyphyllum
Sureyaella
Tabangacris
Terpnistria
Terpnistrioides
Tessellana
Tetragonomera
Thoracistus
Timanthes
Turpilia
Tylopsis
Tympanotriba
Typhoptera
Vetralla
Viadana
Viriacca
Weidnerius
Yvelinula
Zabalius
1165 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
Catalogue of Life 26 March 2024
Biota
Animalia
Arthropoda
Insecta
Orthoptera Latreille 1810
Ensifera Chopard 1921
Tettigoniidea Kevan 1982
Tettigonioidea Krauss 1902
Tettigoniidae Krauss 1902
Phaneropterinae Burmeister 1838
Terpnistrini Brunner von Wattenwyl 1878
Diogena Brunner von Wattenwyl 1878
(tämä sivu)
Diogena denticulata Chopard 1954
Diogena fausta (Burmeister 1838)
Diogena lanka Henry 1944
Gelotopoia Brunner von Wattenwyl 1891
Terpnistria Stål 1873
Terpnistrioides Ragge 1980
Tropidophrys Karsch 1896
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Diogena
(tämä sivu)
Diogena denticulata Chopard 1954
Diogena fausta (Burmeister & H. 1838)
Diogena lanka Henry & G. M. 1944
Aemasia
Agaurella
Alinjarria
Anapolisia
Anepisceptus
Anepitacta
Angara
Arytropteris
Athaumaspis
Bliastonotus
Borneratura
Caedicia
Callicrania
Calopsyra
Characta
Cloniella
Cobalotettix
Conocephalomima
Conocephalus
Copiphora
Coryphodonta
Cymatomera
Cyrtopsis
Dasycercodes
Dendrobia
Ectadia
Ectemna
Enochletica
Enyaliopsis
Euthypoda
Fulvoscirtes
Geonotus
Gnathoclita
Graminofolium
Grammadera
Grigoriora
Homotoicha
Horatosphaga
Hyperhomala
Indokuzicus
Itokiia
Jamaicoecia
Kansua
Liaromorpha
Malagasyphisis
Marenestha
Mastophyllum
Microconocephalopsis
Miltinobates
Mossula
Natagaima
Omkoiana
Opetiocercus
Orophus
Orophyllus
Ottotettix
Palaeoagraecia
Parangara
Paraphidnia
Parapoecilimon
Parapsyra
Paraxiphidium
Pemba
Petropedes
Phaneracra
Philippicentrus
Phlugidia
Phricta
Phytodrymadusa
Pirmeda
Pleminia
Pravdiniana
Pseudomacedna
Pycnogaster
Raggeiella
Rhinodera
Sagephorus
Schedocentrus
Scolocerca
Scopioricus
Scytocera
Stenamblyphyllum
Sureyaella
Tabangacris
Terpnistria
Terpnistrioides
Tessellana
Tetragonomera
Thoracistus
Timanthes
Turpilia
Tylopsis
Tympanotriba
Typhoptera
Vetralla
Viadana
Viriacca
Weidnerius
Yvelinula
Zabalius
1165 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Panarthropoda
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Polyneoptera
Orthopterida
Orthoptera
Ensifera
Tettigonioidea
Tettigoniidae
Diogena
(tämä sivu)
Diogena denticulata Chopard 1954
Diogena fausta (Burmeister & H. 1838)
Diogena lanka Henry & G. M. 1944
Aemasia
Agaurella
Alinjarria
Anapolisia
Anepisceptus
Anepitacta
Angara
Arytropteris
Athaumaspis
Bliastonotus
Borneratura
Caedicia
Callicrania
Calopsyra
Characta
Cloniella
Cobalotettix
Conocephalus
Copiphora
Coryphodonta
Cymatomera
Cyrtopsis
Dasycercodes
Dendrobia
Ectadia
Ectemna
Enochletica
Enyaliopsis
Eomortoniellus
Euthypoda
Fulvoscirtes
Geonotus
Gnathoclita
Graminofolium
Grammadera
Grigoriora
Homotoicha
Horatosphaga
Hyperhomala
Indokuzicus
Itokiia
Jamaicoecia
Kansua
Liaromorpha
Malagasyphisis
Marenestha
Mastophyllum
Microconocephalopsis
Miltinobates
Mossula
Natagaima
Omkoiana
Opetiocercus
Orophus
Orophyllus
Ottotettix
Palaeoagraecia
Parangara
Paraphidnia
Parapoecilimon
Parapsyra
Paraxiphidium
Pemba
Petropedes
Phaneracra
Philippicentrus
Phlugidia
Phricta
Phytodrymadusa
Pirmeda
Pleminia
Pravdiniana
Pseudomacedna
Pycnogaster
Raggeiella
Rhinodera
Sagephorus
Schedocentrus
Scolocerca
Scopioricus
Scytocera
Stenamblyphyllum
Sureyaella
Tabangacris
Terpnistria
Terpnistrioides
Tessellana
Tetragonomera
Thoracistus
Timanthes
Turpilia
Tylopsis
Tympanotriba
Typhoptera
Vetralla
Viadana
Viriacca
Weidnerius
Yvelinula
Zabalius
1182 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
GBIF classification
Animalia
Arthropoda
Insecta
Orthoptera
Tettigoniidae
Diogena Brunner von Wattenwyl 1878
(tämä sivu)
Diogena denticulata Chopard 1954
Diogena fausta (H. Burmeister 1838)
Diogena lanka Henry & G. M. 1944
Acanthodis Serville 1831
Allogrigoriora Wang & Liu 2018
Anabrus Haldeman 1852
Angara Brunner von Wattenwyl 1891
Anonconotus Camerano 1878
Antipodectes Rentz 1985
Apteropedetes Rentz 1979
Arachnitus Hebard 1932
Arrhenotettix Caudell 1918
Astathomima Karny 1929
Azamia Bolívar 1906
Balneum Piza 1967
Biproctis Jin 1992
Bliastonotus Beier 1960
Brachybliastes Beier 1960
Brachyphisis Chopard 1957
Calliphona Krauss 1892
Carliphisis Jin 1992
Catoptropteryx Karsch 1890
Centrocephalus Brongniart 1897
Centrofera Brunner von Wattenwyl 1878
Cestrophorus Redtenbacher 1891
Chandozhinskia Gorochov 1993
Chinnandectes Rentz 1985
Chondrosternum Beier 1960
Clinopleura Scudder 1894
Damalacantha Bey-Bienko 1951
Dasylistroscelis Mello-Leitão 1940
Decma Gorochov 1993
Decolya Bolívar 1900
Delodusa Stolyarov 1994
Dicranacrus Redtenbacher 1891
Diplophyllus Saussure 1859
Disceratus Scudder 1869
Ecuaneduba Gorochov 2006
Eucocconotideus Beier 1960
Eucocconotus Hebard 1927
Euhexacentrus Hebard 1922
Euxiphidion Bruner 1915
Gibbomeconema Ishikawa 1999
Glenophisis Karny 1926
Glyphonotus Redtenbacher 1889
Haudrhytidaspis Ingrisch 2019
Homalaspidia Uvarov 1940
Idiarthron Brunner von Wattenwyl 1895
Incertana Zeuner 1941
Isocarliella Mello-Leitão 1940
Jamaicana Brunner von Wattenwyl 1895
Jimenezia Bolívar 1881
Kevanophisis Jin 1992
Leptophyoides Willemse 1961
Leptotettix Stål 1873
Liparoscelis Stål 1873
Macroxiphus Pictet 1888
Microconocephalopsis Tominaga & Kano 1999
Mimetica Pictet 1888
Mortoniellus Griffini 1909
Myopophyllum Beier 1960
Mystron
Natricia Walker 1869
Neocallicrania Pfau 1996
Neochiton Beier 1962
Neocononicephora Gorochov 1998
Nesophyllidium Beier 1954
Nicephora Bolívar 1900
Odontolakis Redtenbacher 1891
Odontura Rambur 1838
Omkoiana Sänger & Helfert 2002
Ozphyllum
Palaeoagraecia Ingrisch 1998
Parahexacentrus Karny 1912
Parapolichne Bolívar 1902
Parateuthras Bolívar 1905
Peropyrrhicia Brunner von Wattenwyl 1891
Petaloptera Saussure 1859
Phyllopectis Rehn 1948
Phyllophorina Karny 1924
Phyllostachydius Beier 1954
Plagiostira Scudder 1876
Protina Brunner von Wattenwyl 1879
Pseudacanthoprion Beier 1954
Pseudophyllomimus Karny 1924
Pterolepis Rambur 1838
Sasimella Karny 1924
Schedocentrus Hebard 1924
Scotodrymadusa Ramme 1939
Shikokuconocephalopsis Kano 1999
Steropleurus Bolívar 1878
Sterphoter Rehn 1946
Symmachis Brunner von Wattenwyl 1878
Sympaestria Brunner von Wattenwyl 1878
Temnophylloides Henry 1939
Teuthroides Bolívar 1905
Thamnobates Saussure & Pictet 1898
Tyrannoraptor Mendes, Oliveira, Chamorro-Rengifo & Rafael 2018
Vossia Brunner von Wattenwyl 1891
Xantia Brunner von Wattenwyl 1878
Xenicola Uvarov 1940
Xenodoxus Carl 1914
Zitsikama Péringuey 1916
1205 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Unikonta
Opisthokonta
Holozoa
Filozoa
Apoikozoa
Animalia
Eumetazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Hexapoda
Insecta
Dicondylia
Pterygota
Metapterygota
Neoptera
Polyneoptera
Orthoptera
Ensifera
Tettigonioidea
Tettigoniidae
Phaneropterinae
Diogena
(tämä sivu)
Diogena denticulata
Diogena fausta
Diogena lanka
Acrometopini
Aegimia
Aganacris
Alloteratura
Amaura
Amblycorypha
Amblycoryphini
Angustithorax
Arethaea
Barbitistini
Brachyinsara
Catoptropteryx
Dichopetala
Ducetiini
Dysoniini
Elimaeini
Euparthenus
Eurycorypha
Holochlora
Holochlorini
Hormilia
Insara
Insarini
Inscudderia
Jaquetia
Kefalia
Microcentrum
Mirolliini
Montezumina
Morgeniini
Naskreckia
Obolopteryx
Odonturini
Orophus
Otiaphysini
Paracaedicia
Paragenes
Phaneroptera
Phaneropterini
Phaulula
Platylyra
Poecilopsyra
Posidippus
Prosagoga
Pseudoplangia
Scambophyllini
Scudderia
Scudderiini
Sentia
Steirodon
Steirodontini
Stilpnochlora
Terpnistria
Trigonocoryphini
Turpilia
Tylopsini
Tylopsis
Viadaniini
Zeuneria