Tietoja
Opetus
Keskustelu
TraitBank
Kirjaudu sisään
Rekisteröidy
Kieli
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
nimet breadcrumb-navigoinnissa
kansankielinen
tieteellinen
Tietoja
Opetus
Keskustelu
TraitBank
Kirjaudu sisään
Rekisteröidy
fi
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
nimet breadcrumb-navigoinnissa
kansankielinen
tieteellinen
Life
»
…
»
Metazoa
»
…
»
Niveljalkaiset
»
…
»
Kuusijalkaiset
»
Hyönteiset
»
Siipikantaiset
»
…
»
Endopterygota
»
…
»
Perhoset
»
…
»
Erebidae
»
…
Life
»
Cellular
»
Aitotumaiset
»
Opisthokonta
»
Metazoa
»
Kaksikylkiset
»
Alkusuiset
»
Ecdysozoa
»
Niveljalkaiset
»
Pancrustacea
»
Kuusijalkaiset
»
Hyönteiset
»
Siipikantaiset
»
Neoptera
»
Endopterygota
»
Amphiesmenoptera
»
Perhoset
»
Glossata
»
Coelolepida
»
Myoglossata
»
Neolepidoptera
»
Heteroneura
»
Eulepidoptera
»
Ditrysia
»
Apoditrysia
»
Obtectomera
»
Macroheterocera
»
Yökkösmäiset
»
Erebidae
»
Boletobiinae
«
Allerastria Brown 1987
kerää
yleiskatsaus
tiedot
media
artikkelit
nimet
Tieteelliset nimet
Ensisijaiset nimet
Allerastria Brown 1987
Suku, tunnustanut
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Reference taxon from EOL Erebidae Patch
Allerastria
Suku, tunnustanut
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
NCBI
,
United States Species List
,
wikidata_hierarchy tar gz
,
wikipedia EN
,
Barcode of Life Data Systems
,
iNaturalist data coverage
, and
Wikipedia (inferred records)
Allerastria Brown 1987
Suku, tunnustanut
Catalogue of Life 26 March 2024
,
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
, and
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Vaihtoehtoiset nimet
Allerastria
Harvest ancestor taho(je)n
iNaturalist
mukaan
Kansankieliset nimet
Tällä taksonilla ei ole siihen liittyviä yleisnimiä.
Kuratoidut hierarkiat kohteelle Allerastria Brown 1987
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Endopterygota
Amphiesmenoptera
Lepidoptera
Glossata
Coelolepida
Myoglossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Eulepidoptera
Ditrysia
Apoditrysia
Obtectomera
Macroheterocera
Noctuoidea
Erebidae
Boletobiinae
Allerastria Brown 1987
(tämä sivu)
Allerastria albiciliatus (Smith 1903)
Allerastria annae Brown 1987
Abacena Walker 1865
Acidaliodes Hampson 1910
Acremma Berio 1959
Acygnatha Hampson 1926
Aglaonice Möschler 1890
Anatatha Hampson 1926
Araeopterella Dyar 1914
Araeopteron Hampson 1893
Attonda Swinhoe 1919
Autoba Walker 1863
Bandelia Lindsey 1923
Caduca Moore 1885
Callhyccoda Berio 1935
Calymma Hübner 1823
Cecharismena Möschler 1890
Cerynea Walker 1859
Condate Walker 1862
Cophanta Walker 1864
Corgatha Walker 1858
Cretonia Walker 1866
Cryphioides Berio 1964
Diomea Walker 1858
Drepanorhina Hampson 1926
Dysgnathia Warren ex Seitz 1913
Enispa Walker 1865
Enispodes Warren 1913
Euaontia Barnes & MacDunnough 1910
Eublarginea Berio 1966
Eublemma Hübner 1821
Eublemmistis Hampson 1902
Galleridia Hampson 1896
Giubicolanta Berio 1937
Glympis Walker 1859
Haemaphlebia Hampson 1910
Hemeroplanis Hübner 1818
Hemipsectra Hampson 1891
Holocryptis Lucas 1892
Homocerynea Barnes & McDunnough 1913
Homodes Guenée 1852
Honeyania Berio 1988
Hormoschista Möschler 1891
Hypenagonia Hampson 1893
Hypercodia Hampson 1910
Hypersophtha Berio 1954
Hyperstrotia Hampson 1910
Hyposada Hampson 1910
Hypostrotia Hampson 1926
Isogona Guenée 1852
Janseodes Viette 1967
Laspeyria Germar 1810
Lopharthrum Hampson 1895
Lophocryptis Hampson 1914
Lophopanilla Hampson 1926
Lophoruza Hampson 1910
Marca Saalmüller 1891
Mataeomera Butler 1886
Meneclia Grünberg 1910
Mesasteria Hampson 1926
Mesocopsis Warren ex Seitz 1913
Metachrostis Hübner 1820
Metaemene Hampson 1910
Metalectra Hübner 1823
Micraeschus Butler 1878
Mursa Walker 1859
Mycterophora Hulst 1896
Niaccaba Walker 1866
Nychioptera Franclemont 1966
Obana Walker 1862
Odice Hübner 1823
Oederastria Hampson 1902
Oediblemma Hampson 1918
Oruza Walker 1862
Paragona Staudinger 1892
Parascotia Hübner 1825
Parolulis Hampson 1926
Phytometra Haworth 1809
Polysciera Hampson 1926
Prolophota Hampson 1896
Proroblemma Hampson 1910
Prosoparia Grote 1883
Protarache Hampson 1910
Protomeroleuca Berio 1966
Raparna Moore 1882
Rhypagla Nye 1975
Sarobides Hampson 1926
Singara Walker 1865
Spargaloma Grote 1873
Strongylosia Hampson 1926
Tamba Walker 1869
Taraconica Berio 1959
Tavila Walker 1869
Tegiapa Nye 1975
Teucocranon Berio 1937
Toana Walker 1865
Toanopsis Prout 1926
Trichoblemma Hampson 1926
Trisateles Tams 1939
Uncula Swinhoe 1900
Xanthomera Hampson 1914
Zurobata Walker 1865
29 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
Catalogue of Life 26 March 2024
Biota
Animalia
Arthropoda
Insecta
Lepidoptera
Noctuoidea
Noctuidae
Allerastria Brown 1987
(tämä sivu)
Allerastria albiciliatus Smith 1903
Allerastria annae Brown 1987
Acontiinae
Acronictinae
Aediinae
Afrogortyna Krüger 1997
Agape Felder 1874
Agaristinae
Alvaradoia Agenjo 1984
Amazonides Fletcher 1961
Ammoconia Lederer 1857
Ammopolia Boursin 1955
Amphipyrinae
Anagnia Walker 1854
Anaplectoides McDunnough
Aplectoides Butler 1878
Apoxestia Draudt 1924
Atlantagrotis Köhler 1955
Austrandesia Köhler 1967
Axylia Hübner
Bagisarinae
Bryophilinae
Calocucullia Ronkay & Ronkay 1987
Calpoparia Watson 1980
Caranusca Walker 1862
Cercosimma Diakonoff 1948
Condicinae
Cuculliinae
Desertoplusia Klyuchko 1984
Dilobinae
Eriopinae
Eublemminae
Eustrotiinae
Heliothinae
Ledereragrotis Varga 1991
Meganyctycia Hreblay & Ronkay 1998
Noctuinae
Nyeanella Viette 1987
Oediconia Berio 1977
Pantheinae
Parasoloe Kiriakoff 1954
Phaegorista Boisduval 1836
Plagerepne Tams 1926
Platoplusia Ronkay, Ronkay & Behounek 2008
Plusiinae
Pseudohermonassa Varga 1990
Pseudotryphia Berio 1976
Pygmeopolia Hreblay & Ronkay 1998
Quadratala Berio 1976
Sarrothripinae
Soloe Walker 1854
Soloella Gaede 1926
Syagrana Wiltshire 1980
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Allerastria Brown 1987
(tämä sivu)
Allerastria albiciliatus (Smith 1903)
Allerastria annae Brown 1987
Abacena Walker 1865
Acidaliodes Hampson 1910
Acremma Berio 1959
Acygnatha Hampson 1926
Aglaonice Möschler 1890
Anatatha Hampson 1926
Araeopterella Dyar 1914
Araeopteron Hampson 1893
Attonda Swinhoe 1919
Autoba Walker 1863
Bandelia Lindsey 1923
Caduca Moore 1885
Callhyccoda Berio 1935
Calymma Hübner 1823
Cecharismena Möschler 1890
Cerynea Walker 1859
Condate Walker 1862
Cophanta Walker 1864
Corgatha Walker 1858
Cretonia Walker 1866
Cryphioides Berio 1964
Diomea Walker 1858
Drepanorhina Hampson 1926
Dysgnathia Warren ex Seitz 1913
Enispa Walker 1865
Enispodes Warren 1913
Euaontia Barnes & MacDunnough 1910
Eublarginea Berio 1966
Eublemma Hübner 1821
Eublemmistis Hampson 1902
Galleridia Hampson 1896
Giubicolanta Berio 1937
Glympis Walker 1859
Haemaphlebia Hampson 1910
Hemeroplanis Hübner 1818
Hemipsectra Hampson 1891
Holocryptis Lucas 1892
Homocerynea Barnes & McDunnough 1913
Homodes Guenée 1852
Honeyania Berio 1988
Hormoschista Möschler 1891
Hypenagonia Hampson 1893
Hypercodia Hampson 1910
Hypersophtha Berio 1954
Hyperstrotia Hampson 1910
Hyposada Hampson 1910
Hypostrotia Hampson 1926
Isogona Guenée 1852
Janseodes Viette 1967
Laspeyria Germar 1810
Lopharthrum Hampson 1895
Lophocryptis Hampson 1914
Lophopanilla Hampson 1926
Lophoruza Hampson 1910
Marca Saalmüller 1891
Mataeomera Butler 1886
Meneclia Grünberg 1910
Mesasteria Hampson 1926
Mesocopsis Warren ex Seitz 1913
Metachrostis Hübner 1820
Metaemene Hampson 1910
Metalectra Hübner 1823
Micraeschus Butler 1878
Mursa Walker 1859
Mycterophora Hulst 1896
Niaccaba Walker 1866
Nychioptera Franclemont 1966
Obana Walker 1862
Odice Hübner 1823
Oederastria Hampson 1902
Oediblemma Hampson 1918
Oruza Walker 1862
Paragona Staudinger 1892
Parascotia Hübner 1825
Parolulis Hampson 1926
Phytometra Haworth 1809
Polysciera Hampson 1926
Prolophota Hampson 1896
Proroblemma Hampson 1910
Prosoparia Grote 1883
Protarache Hampson 1910
Protomeroleuca Berio 1966
Raparna Moore 1882
Rhypagla Nye 1975
Sarobides Hampson 1926
Singara Walker 1865
Spargaloma Grote 1873
Strongylosia Hampson 1926
Tamba Walker 1869
Taraconica Berio 1959
Tavila Walker 1869
Tegiapa Nye 1975
Teucocranon Berio 1937
Toana Walker 1865
Toanopsis Prout 1926
Trichoblemma Hampson 1926
Trisateles Tams 1939
Uncula Swinhoe 1900
Xanthomera Hampson 1914
Zurobata Walker 1865
29 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Panarthropoda
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Endopterygota
Amphiesmenoptera
Lepidoptera
Glossata
Coelolepida
Myoglossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Eulepidoptera
Ditrysia
Apoditrysia
Obtectomera
Macroheterocera
Noctuoidea
Erebidae
Boletobiinae
Allerastria
(tämä sivu)
Abacena
Aglaonice
Araeopteron
Autoba
Bandelia
Calymma
Cecharismena
Condate
Corgatha
Enispa
Enispodes
Euaontia
Eublemma
Glympis
Hemeroplanis
Homocerynea
Homodes
Honeyania
Hormoschista
Hypenagonia
Hyperstrotia
Isogona
Janseodes
Laspeyria
Lopharthrum
Mataeomera
Metachrostis
Metaemene
Metalectra
Micraeschus
Mursa
Mycterophora
Nychioptera
Odice
Ommatochila
Oruza
Parascotia
Parolulis
Phytometra
Prolophota
Proroblemma
Prosoparia
Raparna
Rhypagla
Spargaloma
Tamba
Trisateles
Zurobata
Integrated Taxonomic Information System (ITIS) Taxonomic Hierarchy
Animalia
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Holometabola
Lepidoptera
Noctuoidea Latreille 1809
Erebidae Leach 1815
Boletobiinae Guenée 1858
Phytometrini Hampson 1913
Phytometrini Children
Allerastria Brown 1987
(tämä sivu)
Allerastria albiciliatus (Smith 1903)
Allerastria annae Brown 1987
Aglaonice Möschler 1890
Bandelia Lindsey 1923
Cecharismena Möschler 1890
Euaontia Barnes & McDunnough 1910
Homocerynea Barnes & McDunnough 1913
Isogona Guenée 1852
NCBI
root
cellular organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Eumetazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Panarthropoda
Arthropoda
Mandibulata
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Dicondylia
Pterygota
Neoptera
Holometabola
Amphiesmenoptera
Lepidoptera
Glossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Ditrysia
Obtectomera
Noctuoidea
Erebidae
Erebidae incertae sedis
Allerastria
(tämä sivu)
Allerastria albiciliatus
Allerastria annae
Acanthodica
Ampelasia
Anachrostis
Antiblemma
Argidia
Athyrma
Avatha
Baniana
Belciana
Bembina
Bendisodes
Bolica
Boryzops
Calyptis
Carriola
Casandria
Catephiodes
Ceromacra
Chamyna
Chilkasa
Cifuna
Coenipeta
Coenobela
Concana
Condate
Cultripalpa
Cyclopis
Cyclopteryx
Deinopa
Diatenes
Diopa
Diphthera
Drepanoperas
Dyomyx
Dyops
Edessena
Encruphion
Enispodes
Erebus
Euclystis
Eudyops
Eulepidotis
Eutrogia
Focillidia
Glenopteris
Goniohelia
Gorgone
Gracilodes
Hemeroblemma
Hemicephalis
Herminocala
Herminodes
Heteranassa
Hypocala
Hyposemansis
Ilsea
Ipnista
Itomia
Kakopoda
Latebraria
Lephana
Lesmone
Letis
Marapana
Matigramma
Melanomma
Metopta
Neocifuna
Neogabara
Numenes
Oglasa
Orodesma
Orthozona
Oxidercia
Oxyodes
Pantana
Pantydia
Parolulis
Phaeoblemma
Pida
Platyjionia
Polymona
Praxis
Prorocopis
Pseudoarcte
Ptichodis
Radosa
Rema
Rhanidophora
Rhesala
Sanys
Schistorhynx
Serrodes
Sphingomorpha
Tamsia
Thermesia
Thysania
Ugiodes
Xanthanomis
Zurobata
62 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Unikonta
Opisthokonta
Holozoa
Filozoa
Apoikozoa
Animalia
Eumetazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Hexapoda
Insecta
Dicondylia
Pterygota
Metapterygota
Neoptera
Eumetabola
Endopterygota
Lepidoptera
Glossata
Coelolepida
Myoglossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Eulepidoptera
Ditrysia
Apoditrysia
Obtectomera
Macroheterocera
Noctuoidea
Noctuidae
Allerastria
(tämä sivu)
Allerastria albiciliatus
Allerastria annae
Adelphagrotis
Adonisea
Adoraria
Agnomonia
Aingrapha
Alpsotis
Amblygoes
Amilaga
Amphipyrinae
Anabathra
Anartomorpha
Androdes
Anhausta
Astonycha
Borsippa
Briarda
Brunnarsia
Chiripha
Chlorothalpa
Colnettia
Comocrus
Desana
Desertoplusia
Deva
Diasyngrapha
Dissimactebia
Dolichoscyta
Dorsippa
Douzdrina
Dragana
Dubiphane
Dyopsinae
Eremonoma
Erysthia
Eubolina
Euhypena
Euippodes
Euleucyptera
Eumichtochroa
Eupseudomorpha
Eurypsyche
Euryschema
Facastis
Franclemontia
Funepistis
Geroda
Gonagyra
Goniocraspidum
Gonioscia
Gonopteronia
Gortynodes
Grotellaforma
Gypsitea
Gyrohypsoma
Habrophyes
Hampsonodes
Haploolophus
Harpaglaea
Harrisimemna
Heliocheilus
Heliolonche
Helionycta
Heliothodes
Heminocloa
Herchunda
Herminodes
Hermonassa
Heteromala
Heteropygas
Heteroscotia
Hexamitoptera
Hexaureia
Hiccoda
Himachalia
Hingula
Honeyania
Hoplotarache
Hormoschista
Hurworthia
Hyada
Hydrillula
Hymenodrina
Hypaenistis
Hypenarana
Kakopoda
Kunupia
Massala
Oxira
Pachnobia
Palaeamathes
Parhypena
Paroligia
Peliala
Phaeolita
Phanaspa
Protexarnis
Scopiblepta
Scopulomia
Tetracme
Thraumata
3462 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.