Tietoja
Opetus
Keskustelu
TraitBank
Kirjaudu sisään
Rekisteröidy
Kieli
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
nimet breadcrumb-navigoinnissa
kansankielinen
tieteellinen
Tietoja
Opetus
Keskustelu
TraitBank
Kirjaudu sisään
Rekisteröidy
fi
Deutsch
English
Español
français
italiano
Nederlands
Piemontèis
Português do Brasil
suomi
Türkçe
čeština
Ελληνικά
македонски
Українська
العربية
简体中文
繁體中文
nimet breadcrumb-navigoinnissa
kansankielinen
tieteellinen
Life
»
…
»
Metazoa
»
…
»
Niveljalkaiset
»
…
»
Kuusijalkaiset
»
Hyönteiset
»
Siipikantaiset
»
…
»
Endopterygota
»
…
»
Perhoset
»
…
»
Erebidae
»
…
Life
»
Cellular
»
Aitotumaiset
»
Opisthokonta
»
Metazoa
»
Kaksikylkiset
»
Alkusuiset
»
Ecdysozoa
»
Niveljalkaiset
»
Pancrustacea
»
Kuusijalkaiset
»
Hyönteiset
»
Siipikantaiset
»
Neoptera
»
Endopterygota
»
Amphiesmenoptera
»
Perhoset
»
Glossata
»
Coelolepida
»
Myoglossata
»
Neolepidoptera
»
Heteroneura
»
Eulepidoptera
»
Ditrysia
»
Apoditrysia
»
Obtectomera
»
Macroheterocera
»
Yökkösmäiset
»
Erebidae
»
Aitosiilikkäät
»
Lithosiini
»
Lithosiina
«
Dolgoma Moore 1878
kerää
yleiskatsaus
tiedot
media
artikkelit
nimet
Tieteelliset nimet
Ensisijaiset nimet
Dolgoma Moore 1878
Suku, tunnustanut
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Reference taxon from EOL Erebidae Patch
Dolgoma
Suku, tunnustanut
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
,
NCBI
,
wikidata_hierarchy tar gz
,
wikipedia EN
,
Barcode of Life Data Systems
,
iNaturalist data coverage
, and
Wikipedia (inferred records)
Dolgoma Moore 1878
Suku, tunnustanut
GBIF classification
,
Catalogue of Life 26 March 2024
,
GBIF data coverage
, and
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Vaihtoehtoiset nimet
Dolgma Moore 1878
Synonym taho(je)n
Catalogue of Life 26 March 2024
mukaan
Dolgoma
Harvest ancestor taho(je)n
iNaturalist
and
TreatmentBank
mukaan
Kansankieliset nimet
Tällä taksonilla ei ole siihen liittyviä yleisnimiä.
Kuratoidut hierarkiat kohteelle Dolgoma Moore 1878
EOL Dynamic Hierarchy April 2022
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Endopterygota
Amphiesmenoptera
Lepidoptera
Glossata
Coelolepida
Myoglossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Eulepidoptera
Ditrysia
Apoditrysia
Obtectomera
Macroheterocera
Noctuoidea
Erebidae
Arctiinae
Lithosiini
Lithosiina
Dolgoma Moore 1878
(tämä sivu)
Dolgoma angulifera (Felder 1868)
Dolgoma cribrata (Staudinger 1887)
Dolgoma fukienica (Daniel 1954)
Dolgoma lucida (Fang 2000)
Dolgoma nigrocribrata Dubatolov, Kishida & M. Wang 2012
Dolgoma oblitterans (Felder 1868)
Dolgoma ovalis Fang 2000
Dolgoma recta Černý 2009
Dolgoma rectoides Dubatolov 2012
Dolgoma reticulata Moore 1878
Dolgoma striata Dubatolov 2012
Dolgoma striola Dubatolov, Kishida & M. Wang 2012
Dolgoma xanthocraspis (Hampson 1900)
Agylla Walker 1854
Apaidia Hampson 1900
Asiapistosia Dubatolov & Kishida 2012
Atolmis Hübner 1819
Brunia Moore 1878
Bucsekia Dubatolov & Kishida 2012
Calamidia Butler 1877
Capissa Moore 1878
Chrysoscota Hampson 1900
Crambidia Packard 1864
Cybosia Hübner 1819
Danielithosia Dubatolov & Kishida 2012
Denteilema Dubatolov 2012
Eilema Walker 1864
Gampola Moore 1878
Gandhara Moore 1878
Gardinia Kirby 1892
Ghoria Moore 1878
Gnamptonychia Hampson 1900
Graphosia Hampson 1900
Hesudra Moore 1878
Hyposhada Hampson 1909
Inopsis Felder 1874
Katha Moore 1878
Lambula Walker 1866
Lambulodes Hampson 1914
Lithosia Fabricius 1798
Macohasa Dubatolov, Volynkin & Kishida 2018
Macotasa Moore 1878
Macrobrochis Herrich-Schäffer 1856
Monosyntaxis Swinhoe 1901
Neosyntaxis de Vos 2012
Nishada Moore 1878
Oeonistis Hübner 1819
Oeonosia Hampson 1914
Palaeosia Hampson 1900
Papuasyntaxis de Vos 2009
Paralithosia Daniel 1954
Paraona Moore 1878
Pelosia Hübner 1819
Poliosia Hampson 1900
Prabhasa Moore 1878
Pseudoscaptia Hampson 1914
Scoliacma Meyrick 1886
Scoliosia Hampson 1914
Semicalamidia de Vos 2012
Setema de Freina & Witt 1984
Sozusa Wallengren 1863
Striosia Hampson 1914
Tarika Moore 1878
Teratopora Meyrick 1889
Teulisna Walker 1862
Tigrioides Butler 1877
Tylanthes Meyrick 1889
Zadadra Moore 1878
Zobida Birket-Smith 1965
Catalogue of Life 26 March 2024
Biota
Animalia
Arthropoda
Insecta
Lepidoptera
Noctuoidea
Erebidae
Arctiinae
Lithosiini
Dolgoma Moore 1878
(tämä sivu)
Dolgoma cribrata (Staudinger 1887)
Dolgoma fukienica (Daniel 1954)
Dolgoma nigrocribrata Dubatalov, Kishida & Wang 2012
Dolgoma ovalis Fang 2000
Dolgoma recta Černý & Pinratana 2009
Dolgoma rectoides Dubatalov 2012
Dolgoma reticulata (Moore 1866)
Dolgoma steineri (Holloway 2001)
Dolgoma striata Dubatalov 2012
Dolgoma striola Dubatalov, Kishida & Wang 2012
Dolgoma xanthocraspis (Hampson 1900)
Dolgoma xanthoma Singh, Kirti, Datta, Joshi & Volynkin 2019
Abrochocis Dyar 1914
Acanthofrontia Hampson 1910
Acco Bethune-Baker 1904
Achroosia Hampson 1900
Acsala Benjamin 1935
Adoxosia Hampson 1900
Adrepsa Moore 1879
Aeolosia Hampson 1900
Aethosia Hampson 1900
Agkonia Dognin 1894
Aglossosia Hampson 1900
Agylla Walker 1854
Agylloides Strand 1912
Alepista de Toulgoët 1976
Allochrista Roepke 1946
Amalodeta Meyrick 1889
Amplicincia Field 1950
Anaemosia Hampson 1918
Anaene Dyar 1914
Anaphleps Rothschild 1916
Anaphosia Hampson 1903
Anaulosia Schaus 1911
Antona Walker 1854
Apaidia Hampson 1900
Apistosia Hübner 1818
Apogurea Watson 1980
Apothosia Hampson 1918
Aptilosia Schaus 1911
Archilema Birket-Smith 1965
Archithosia Birket-Smith 1965
Ardonea Walker 1854
Ardonissa Dognin 1907
Aresia Barnes & McDunnough 1913
Areva Walker 1854
Arhabdosia Dyar 1905
Arrhythmica Turner 1940
Ascaptesyle Dyar 1905
Asparus Watson 1980
Astacosia de Toulgoët 1958
Asura Walker 1854
Asurgylla Kiriakoff 1958
Asuridia Hampson 1900
Asuridoides Daniel 1951
Asythosia Birket-Smith 1965
Atelophleps Turner 1940
Ateucheta Turner 1940
Atolmis Hübner 1819
Avela Walker 1856
Balbura Walker 1854
Barsinella Butler 1878
Birgorima Watson 1980
Bitecta Heylaerts 1891
Blabioides Hampson 1900
Blavia Walker 1862
Boadicea Tams 1930
Boenasa Walker 1865
Brachiosia Hampson 1900
Bruceia Neumoegen 1893
Bryantia Schaus 1922
Brycea Walker 1854
Byrsia Walker 1865
Calamidia Butler 1877
Callisthenia Hampson 1900
Caprimimodes Rothschild 1913
Carcinopodia Hampson 1900
Carilephia Schaus 1924
Castronia Jones 1912
Castulo Walker 1854
Caulocera Hampson 1900
Celamodes Hampson 1914
Chamaita Walker 1862
Chionosia Hampson 1900
Chiretolpis Watson 1980
Chlorogenia Meyrick 1889
Chrysaeglia Butler 1877
Chrysaegliodes Strand 1912
Chrysallactis Hampson 1900
Chrysasura Hampson 1914
Chrysochlorosia Hampson 1900
Chrysomesia Hampson 1903
Chrysorabdia Butler 1877
Chrysoscota Hampson 1900
Chrysozana Hampson 1900
Cincia Walker 1854
Clemendana Schaus 1929
Clemensia Packard 1864
Cloesia Hampson 1900
Comachara Franclemont 1939
Conilepia Hampson 1900
Costarcha Hampson 1891
Cragia Birket-Smith 1965
Crambidia Packard 1864
Cristulosia de Toulgoët 1958
Crocodeta Hampson 1914
Crocosia Hampson 1914
Ctenane Swinhoe 1905
Ctenosia Hampson 1900
Cybosia Hübner 1819
Pseudoscaptia Hampson 1914
Pusiola Wallengren 1863
350 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
Dynamic Hierarchy Version 2.2.3 - Test
Dolgoma Moore 1878
(tämä sivu)
Dolgoma angulifera (Felder 1868)
Dolgoma cribrata (Staudinger 1887)
Dolgoma fukienica (Daniel 1954)
Dolgoma lucida (Fang 2000)
Dolgoma nigrocribrata Dubatolov, Kishida & M. Wang 2012
Dolgoma oblitterans (Felder 1868)
Dolgoma ovalis Fang 2000
Dolgoma recta Černý 2009
Dolgoma rectoides Dubatolov 2012
Dolgoma reticulata Moore 1878
Dolgoma striata Dubatolov 2012
Dolgoma striola Dubatolov, Kishida & M. Wang 2012
Dolgoma xanthocraspis (Hampson 1900)
Agylla Walker 1854
Apaidia Hampson 1900
Asiapistosia Dubatolov & Kishida 2012
Atolmis Hübner 1819
Brunia Moore 1878
Bucsekia Dubatolov & Kishida 2012
Calamidia Butler 1877
Capissa Moore 1878
Chrysoscota Hampson 1900
Crambidia Packard 1864
Cybosia Hübner 1819
Danielithosia Dubatolov & Kishida 2012
Denteilema Dubatolov 2012
Eilema Walker 1864
Gampola Moore 1878
Gandhara Moore 1878
Gardinia Kirby 1892
Ghoria Moore 1878
Gnamptonychia Hampson 1900
Graphosia Hampson 1900
Hesudra Moore 1878
Hyposhada Hampson 1909
Inopsis Felder 1874
Katha Moore 1878
Lambula Walker 1866
Lambulodes Hampson 1914
Lithosia Fabricius 1798
Macohasa Dubatolov, Volynkin & Kishida 2018
Macotasa Moore 1878
Macrobrochis Herrich-Schäffer 1856
Monosyntaxis Swinhoe 1901
Neosyntaxis de Vos 2012
Nishada Moore 1878
Oeonistis Hübner 1819
Oeonosia Hampson 1914
Palaeosia Hampson 1900
Papuasyntaxis de Vos 2009
Paralithosia Daniel 1954
Paraona Moore 1878
Pelosia Hübner 1819
Poliosia Hampson 1900
Prabhasa Moore 1878
Pseudoscaptia Hampson 1914
Scoliacma Meyrick 1886
Scoliosia Hampson 1914
Semicalamidia de Vos 2012
Setema de Freina & Witt 1984
Sozusa Wallengren 1863
Striosia Hampson 1914
Tarika Moore 1878
Teratopora Meyrick 1889
Teulisna Walker 1862
Tigrioides Butler 1877
Tylanthes Meyrick 1889
Zadadra Moore 1878
Zobida Birket-Smith 1965
EOL Dynamic Hierarchy 1.1
Life
Cellular Organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Panarthropoda
Arthropoda
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Pterygota
Neoptera
Endopterygota
Amphiesmenoptera
Lepidoptera
Glossata
Coelolepida
Myoglossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Eulepidoptera
Ditrysia
Apoditrysia
Obtectomera
Macroheterocera
Noctuoidea
Erebidae
Arctiinae
Lithosiini
Lithosiina
Dolgoma
(tämä sivu)
Agylla
Apaidia
Asiapistosia
Atolmis
Blaviodes
Brunia
Bucsekia
Calamidia
Capissa
Chrysoscota
Collita
Crambidia
Cybosia
Danielithosia
Denteilema
Eilema
Gampola
Gandhara
Gardinia
Ghoria
Gnamptonychia
Graphosia
Hesudra
Hyposhada
Inopsis
Katha
Lambula
Lambulodes
Lithosia
Macotasa
Macrobrochis
Manulea
Microlithosia
Monosyntaxis
Muscula
Neosyntaxis
Nishada
Oeonistis
Oeonosia
Palaeosia
Papuasyntaxis
Paraona
Pelosia
Poliosia
Prabhasa
Pseudoscaptia
Scoliacma
Scoliosia
Semicalamidia
Sozusa
Striosia
Tarika
Teratopora
Teulisna
Tigrioides
Tylanthes
Wittia
Zadadra
Zobida
GBIF classification
Animalia
Arthropoda
Insecta
Lepidoptera
Erebidae
Dolgoma Moore 1878
(tämä sivu)
Abroquia
Acerbia Sotavalta 1963
Achaea Hübner 1823
Achea
Albarracina Staudinger 1883
Amata Fabricius 1807
Apopestes Hübner 1823
Araeopteron Hampson 1893
Arctornis Germar 1810
Argida
Arytrura John 1912
Atolmis Hübner 1819
Autophila Hübner 1823
Borearctia Dubatolov 1984
Cacosoma Felder 1874
Calliteara Butler 1881
Calymma Hübner 1823
Calyptra Ochsenheimer 1816
Catocala Schrank 1802
Cerocala Boisduval 1828
Chrysomallos Coenen & Gibeaux 2014
Chrysorithrum Butler 1878
Clytie Hübner 1823
Colobochyla Hübner 1825
Concavia
Coscinia Hübner 1819
Cybosia Hübner 1819
Cymbalophora Rambur 1866
Dodia Dyar 1901
Dogniades
Drasteria Hübner 1818
Dysauxes Hübner 1819
Dysgonia Hübner 1823
Euclidia Ochsenheimer 1816
Euthione
Gloora Grados, Laguerre & Boppré 2018
Gnamptonyx Hampson 1894
Grammia Rambur 1866
Grammodes Guenée 1852
Helita
Herminia Latreille 1802
Holoarctia Ferguson 1984
Hypena Schrank 1802
Hypenodes Doubleday 1850
Hyphantria Harris 1841
Hyphoraia Hübner 1820
Kirrostola
Lacydes Walker 1855
Laelia Stephens 1828
Laspeyria Germar 1810
Lithosia Fabricius 1798
Lymantria Hübner 1819
Maurica de Freina & Witt 1984
Meyrick
Micronoctua Fibiger 1997
Miltochrista Hübner 1819
Minitopola
Minucia Moore 1885
Neoaloa
Netoche
Nicetosoma
Nodaria Guenée 1854
Nudaria Haworth 1809
Ocneria Hübner 1819
Ocnogyna Lederer 1853
Ophiusa Ochsenheimer 1816
Orectis Lederer 1857
Orgyia Ochsenheimer 1810
Paidia Hübner 1819
Pararctia Sotavalta 1965
Parascotia Hübner 1825
Parasemia Hübner 1820
Pechipogo Hübner 1825
Pelosia Hübner 1819
Pericallia Hübner 1820
Pericyma Herrich-Schaffer 1851
Phragmatobia Stephens 1829
Pogonia
Praepiella
Pyrrostola
Rhodorhipha
Rhynchina Guenée 1854
Rhypagla Nye 1975
Rhyparia Hübner 1820
Rivula Guenée 1845
Safida
Sagarriella Macià, Mally, Ylla, Gastón & Huertas 2019
Scoliopteryx Germar 1810
Simplicia Guenée 1854
Speiredonia Hübner 1823
Spilosomina
Stibarea
Sticticane
Thumatha Walker 1866
Trisateles Tams 1939
Tyria Hübner 1819
Utetheisa Hübner 1819
Vivienna
Watsonarctia de Freina & Witt 1984
Zebeeba Kirby 1892
304 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
NCBI
root
cellular organisms
Eukaryota
Opisthokonta
Metazoa
Eumetazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Panarthropoda
Arthropoda
Mandibulata
Pancrustacea
Hexapoda
Insecta
Dicondylia
Pterygota
Neoptera
Holometabola
Amphiesmenoptera
Lepidoptera
Glossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Ditrysia
Obtectomera
Noctuoidea
Erebidae
Arctiinae
Lithosiini
Dolgoma
(tämä sivu)
unclassified Dolgoma
Abrochocis
Aemene
Agkonia
Agylla
Anestia
Antona
Apistosia
Aptilosia
Ardonea
Areva
Asura
Atolmis
Balbura
Barsine
Calamidia
Chamaita
Chrysaeglia
Chrysallactis
Chrysorabdia
Chrysoscota
Clemensia
Comachara
Conilepia
Crambidia
Ctenosia
Cyana
Cyme
Damias
Darantasia
Diduga
Diplonyx
Disaulota
Dolichesia
Eilema
Epeiromulona
Eugoa
Eutane
Euthione
Garudinia
Gaudeator
Ghoria
Gnamptonychia
Goniosema
Graphosia
Halone
Heliosia
Hemonia
Hypoprepia
Illice
Inopsis
Katha
Lambula
Licnoptera
Lithosia
Lobobasis
Lyclene
Macaduma
Macotasa
Macroptila
Manulea
Meterythrosia
Meteura
Miltochrista
Mintopola
Monosyntaxis
Nephelosia
Nishada
Notata
Nudaria
Nudur
Oeonistis
Padenia
Palaeosia
Paraona
Parascaptia
Parasiccia
Pelosia
Phaeophlebosia
Phenacomorpha
Poliodule
Pronola
Psilopepla
Ptychoglene
Scaptesyle
Schistophleps
Scoliacma
Setema
Sidyma
Stenarcha
Stenoscaptia
Symmetrodes
Teulisna
Thermeola
Threnosia
Thumatha
Tigrioides
Trichareva
Trischalis
unclassified Lithosiini
Vamuna
45 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.
wikidata_hierarchy tar gz
Biota
Eukaryota
Unikonta
Opisthokonta
Holozoa
Filozoa
Apoikozoa
Animalia
Eumetazoa
Bilateria
Protostomia
Ecdysozoa
Arthropoda
Hexapoda
Insecta
Dicondylia
Pterygota
Metapterygota
Neoptera
Eumetabola
Endopterygota
Lepidoptera
Glossata
Coelolepida
Myoglossata
Neolepidoptera
Heteroneura
Eulepidoptera
Ditrysia
Apoditrysia
Obtectomera
Macroheterocera
Noctuoidea
Arctiidae
Arctiinae
Dolgoma
(tämä sivu)
Dolgoma angulifera
Dolgoma cribrata
Dolgoma fukienica
Dolgoma locus
Dolgoma lucida
Dolgoma nanlingica
Dolgoma nigrocribrata
Dolgoma oblitterans
Dolgoma ovalis
Dolgoma recta
Dolgoma rectoides
Dolgoma reticulata
Dolgoma sinotibetica
Dolgoma steineri
Dolgoma striata
Dolgoma striola
Dolgoma xanthocraspis
Dolgoma xanthoma
Abnormipterus
Abrochia
Achroosia
Aclytophanes
Afropteryx
Aglaeomorpha
Agoraea
Alepista
Allanwatsonia
Allocosmia
Amatula
Amphicallia
Androcharta
Aresia
Asiapistosia
Asuroides
Brachymastix
Callisthenia
Capissa
Caprimimodes
Caribarctia
Caridarctia
Carilephia
Caryatis
Catadelta
Chiretolpis
Correbia
Costarcha
Creatonotus
Crocosia
Ctenuchini
Cyclosticta
Deloplotela
Desminocnemis
Diadesmola
Ecpantheria
Epatolmis
Eucyrta
Euprepia
Exilisia
Gandhara
Heliorabdia
Hemonia
Hestiarcha
Heterotropa
Himeropteryx
Hypareva
Hyperthaema
Idopterum
Ilemodes
Ixylasia
Lambulodes
Leopoldina
Lepidoneiva
Lepypiranga
Leucopleura
Lophonotina
Lysceia
Malupa
Marsypophora
Melanarctia
Melaneama
Metamya
Metexilisia
Micragrella
Mimulosia
Muscula
Muxta
Napata
Neobrocha
Neomulona
Neothyone
Niasana
Nikaea
Nipponasura
Nyctosia
Omochroa
Onthyes
Ovenna
Palaeostauropus
Panachranta
Panaxia
Paramulona
Parascolia
Pasteosia
Pelamia
Phaeosia
Plesiophysa
Poecilarctia
Sauritinia
Scytognatha
Sebastia
Siculifer
Sylescaptia
Tarika
Thanatarctia
Thermograpta
Thyana
Trisulipsa
Uraga
538 taksonia jätetty pois lyhyyden vuoksi.
Koko listan löydät
lähdetiedostosta
.