dcsimg

Esphalmenus nigrinus ( puola )

tarjonnut wikipedia POL

Esphalmenus nigrinusgatunek skorka z rodziny Pygidicranidae i podrodziny Esphalmeninae.

Gatunek ten opisany został w 1984 roku przez Alana Brindle’a[1][2] na podstawie dwóch samców i jednej samicy, odłowionych w 1965 roku[2].

Skorek o ciele długości od 8 do 9 mm, ubarwionym czarno. Czułki ma ciemnobrązowe z dwoma początkowymi członami barwy czarnej. Odnóża ma czarne z jaśniejszymi goleniami i stopami. Kształt głowy jest poprzeczny. Silnie poprzeczne przedplecze jest najszersze z tyłu i ma faliste brzegi boczne. U samca punktowanie na tergitach przedniej części odwłoka jest prawie nieobecne, na tych w tylnej dość pomarszczone, a na ostatnim tergicie silne. U samicy punktowanie tergitów jest ogólnie słabsze. U samca tylny brzeg przedostatniego sternitu odwłoka nie ma ząbka środkowego, jest ścięty z zaokrąglonymi kątami. Trójkątne pygidium samicy odznacza się lekko wystającym wierzchołkiem. Przysadki odwłokowe (szczypce) są żółtawe i mają 1,5 mm długości. Na szczypcach brak ząbków wewnętrznych jak i grzbietowych, a u samicy ich kształt jest falisty. Genitalia samca cechują paramery bez ząbków wewnętrznych, ale z dużymi wyrostkami zewnętrznymi[2].

Owad neotropikalny, endemiczny dla Ekwadoru, znany z wysokości 3000 m n.p.m.[2]

Przypisy

  1. Heidi Hopkins, Michael D. Maehr, Fabian Haas, Lesley S. Deem: species Esphalmenus nigrinus. W: Dermaptera Species File (Version 5.0/5.0) [on-line]. [dostęp 2018-12-18].
  2. a b c d A. Brindle. The Esphalmeninae (Dermaptera: Pygidicranidae): a group of Andean and Southern African earwigs. „Systematic Entomology”. 9 (3), s. 281-292, 1984. DOI: 10.1111/j.1365-3113.1984.tb00053.x.
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia POL

Esphalmenus nigrinus: Brief Summary ( puola )

tarjonnut wikipedia POL

Esphalmenus nigrinus – gatunek skorka z rodziny Pygidicranidae i podrodziny Esphalmeninae.

Gatunek ten opisany został w 1984 roku przez Alana Brindle’a na podstawie dwóch samców i jednej samicy, odłowionych w 1965 roku.

Skorek o ciele długości od 8 do 9 mm, ubarwionym czarno. Czułki ma ciemnobrązowe z dwoma początkowymi członami barwy czarnej. Odnóża ma czarne z jaśniejszymi goleniami i stopami. Kształt głowy jest poprzeczny. Silnie poprzeczne przedplecze jest najszersze z tyłu i ma faliste brzegi boczne. U samca punktowanie na tergitach przedniej części odwłoka jest prawie nieobecne, na tych w tylnej dość pomarszczone, a na ostatnim tergicie silne. U samicy punktowanie tergitów jest ogólnie słabsze. U samca tylny brzeg przedostatniego sternitu odwłoka nie ma ząbka środkowego, jest ścięty z zaokrąglonymi kątami. Trójkątne pygidium samicy odznacza się lekko wystającym wierzchołkiem. Przysadki odwłokowe (szczypce) są żółtawe i mają 1,5 mm długości. Na szczypcach brak ząbków wewnętrznych jak i grzbietowych, a u samicy ich kształt jest falisty. Genitalia samca cechują paramery bez ząbków wewnętrznych, ale z dużymi wyrostkami zewnętrznymi.

Owad neotropikalny, endemiczny dla Ekwadoru, znany z wysokości 3000 m n.p.m.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia POL