Cumminsiella mirabilissima (Peck) Nannf. – gatunek grzybów z rodziny rdzowatych (Pucciniaceae)[1]. Pasożyt niektórych gatunków roślin z rodzaju berberys i mahonia[2]. W Polsce występuje tylko na mahonii pospolitej, wywołując u niej chorobę zwaną rdzą mahonii[3].
Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Uromyces, Pucciniaceae, Pucciniales, Incertae sedis, Pucciniomycetes, Pucciniomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].
Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1881 r. Ch.H. Peck nadając mu nazwę Puccinia mirabilissima. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu J.A.F. Nannfeldt w 1947 r.[1]
Rdza jednodomowa – cały jej cykl życiowy odbywa się bez zmiany żywiciela. Rdza pełnocyklowa, wytwarzająca wszystkie typowe dla rdzowców rodzaje zarodników[2].
Spermogonia (pyknidia) żółte na obydwu stronach porażonych liści w zwartych, kolistych grupkach. Pojedyncze ma średnicę 25-28 × 25-27 μm. spermacja hialinowe, elipsoidalne do jajowatych, o rozmiarach 5-7 × 3-4 μm. Ecja żółtopomarańczowe na dolnej stronie liści, kubkowate, w zwartych grupach o kolistym kształcie. Ecjospory kuliste do elipsoidalnych, o rozmiarach 15-24 × 13-21 μm. Mają hialinową ścianę o grubości 1,0-1,5 μm i 3-5 por rostkowych o średnicy 3-5 μm. Pokryte są brodawkami o wysokości 0,5 μm. Uredinia na obydwu stronach liści, ale głównie na dolnej, rozproszone, jasnobrązowe, grudkowate. Urediniospory odwrotnie jajowate, gruszkowate lub maczugowate, o rozmiarach 20-40 (-45) × 16-28 μm. Mają bladożółtą ścianę o grubości 0,7-2,0 μm na bokach i do 3 μm na wierzchołku. Pokryte są brodawkami o wysokości 0,5 do 1,0 μm i mają 3-4 równikowe pory rostkowe z bladymi, płytkimi kapturkami. Telia ciemnobrązowe, powstające z urediniów. Teliospory 2-komórkowe, szeroko elipsoidalne, o zaokrąglonych końcach, rozmiarach 22-42 (-44) × 18-30 μm, wyraźnie zwężone na przegrodzie. Zewnętrzna warstwa ich ściany komórkowej jest pomarańczowo-brązowa, o grubości 1,0-2,0 μm, wewnętrzna jaśniejsza, o grubości 0,5-1,0 μm, ale wokół porów ma grubość do 3,0 μm. Powierzchnia teliospor pokryta brodawkami o wysokości 0,3-0,7 μm i średnicy 0,5-1,0 μm. W każdej komórce teliospory 2 pory rostkowe. Trzonek hialinowy, trwały, o długości do 150 μm[5].
Cumminsiella mirabilissima pochodzi z Ameryki Północnej. Do Europy została zawleczona wraz z sadzonkami roślin we wczesnych latach dwudziestych XX wieku. Obecnie w Europie jest szeroko rozprzestrzeniona[5]. W Polsce występuje pospolicie[3], tylko na mahonii pospolitej (Mahonia aquifolium)[6].
Jej żywicielami są: Mahonia repens, Berberis aquifolium (synonim: Mahonia aquifolium), Mahonia japonica[2]
Cumminsiella mirabilissima (Peck) Nannf. – gatunek grzybów z rodziny rdzowatych (Pucciniaceae). Pasożyt niektórych gatunków roślin z rodzaju berberys i mahonia. W Polsce występuje tylko na mahonii pospolitej, wywołując u niej chorobę zwaną rdzą mahonii.