dcsimg
Creatures » » Plants » » Angiosperms » » Beech Family »

Quercus cerrioides Willk. & Costa

Quercus × cerrioides ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Quercus × cerrioides Willk. & Costa – mieszaniec międzygatunkowy dębu z rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.) powstały ze skrzyżowania się dębu algierskiego (Q. canariensis) z podgatunkiem dębu omszonegoQ. pubescens subsp. subpyrenaica[a]. Występuje endemicznie w północno-wschodniej Hiszpanii[3][4][5].

Rozmieszczenie geograficzne

Rośnie naturalnie w Katalonii, Aragonii, na Majorce, w La Rioja oraz Nawarze. Prawdopodobnie występuje także w południowo-zachodniej Francji[4].

Morfologia

Pokrój
Drzewo dorastające do 5–20 m wysokości[6]. Gałęzie mają różowobrązowawą barwę, są bruzdkowany i krótko owłosione ciemnoszarymi włoskami. Pąki mają stożkowy kształt, są owłosione i mają 4–8 mm długości[5].
Liście
Blaszka liściowa ma owalny kształt. Nasada liścia jest ucięta. Są skórzaste. Mają 4–10 cm długości oraz 4–6 cm szerokości. Na początku są owłosione, lecz im bliżej wierzchołka, tym stają się bardziej nagie i błyszczące. Są silnie owłosione i matowe w kącikach nerwów. Wierzchołek jest tępy. Brzegi liścia są faliste, z regularnymi, szerokimi i trójkątnymi wypukłosciami oraz z szerokimi zatokami. Mają (5) 6–8 wyraźnych par żył. Żyły trzeciorzędne są wąskie i niepozorne. Ogonek liściowy jest różowy, lekko owłosiony i ma długość 5–16 mm[5].
Owoce
Żołędzie o długości 2,5 cm. Siedzące lub na krótkich owłosionych szypułkach do 4–5 mm długości. Wierzchołek żołędzia jest wgłębiony lub ścięty[5].

Biologia i ekologia

Występuje w suchych górskich lasach[4]. Najczęsniej rośnie w towarzystwie bukszpanu, buka i sosny zwyczajnej. Występuje na wysokości od 600 do 1800 m n.p.m.[7] Kwitnie w kwietniu i maju[6].

Ochrona

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych został zaliczony do kategorii LC – gatunków najmniejszej troski. Głównymi zagrożeniami dla tego gatunku są pożary, działania gospodarki leśnej oraz hybrydyzacja z innymi gatunkami lub podgatunkami dębu[4].

Uwagi

  1. Według niektórych źródeł ten mieszaniec powstał ze skrzyżowania się gatunków dębu omszonego (Q. pubescens) z dębem portugalskim (Q. faginea)

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2013-04-15].
  2. a b Quercus × cerrioides Willk. & Costa (ang.). The Plant List. [dostęp 27 listopada 2014].
  3. Quercus cerrioides – Maps (ang.). Encyclopedia of Life. [dostęp 27 listopada 2014].
  4. a b c d Quercus cerrioides (ang.). The IUCN Red List of Threatened Species. [dostęp 27 września 2014].
  5. a b c d Quercus cerrioides (ang.). Oaks of the World. [dostęp 27 września 2014].
  6. a b Quercus cerrioides Willk. et Costa (kat.). Flora catalana. [dostęp 27 września 2014].
  7. Quercus cerrioides (hiszp.). Flora de Aragón. [dostęp 30 marca 2017].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Quercus × cerrioides: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Quercus × cerrioides Willk. & Costa – mieszaniec międzygatunkowy dębu z rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.) powstały ze skrzyżowania się dębu algierskiego (Q. canariensis) z podgatunkiem dębu omszonego – Q. pubescens subsp. subpyrenaica. Występuje endemicznie w północno-wschodniej Hiszpanii.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL