dcsimg

Zgniłówkowate ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Zgniłówkowate (Fanniidae) – rodzina muchówek z podrzędu krótkoczułkich, infrarzędu łękorysych i nadrodziny Muscoidea.

Mała, obejmująca około 300 gatunków rodzina. Rozprzestrzenione są na całym świecie, ale zdecydowana większość gatunków jest holarktyczna[2]. W Europie stwierdzono występowanie 83 gatunków[3][4] z 3 rodzajów: Fannia, Euryomma i Piezura[3].

Muchówki te posiadają w rozwoju trzy stadia larwalne, które są saprofagami, odżywiającymi się martwą materią organiczną: roślinną lub zwierzęcą[2]. Niektóre gatunki, jak F. coracina i F. manicata należą do fauny zwłok i mogą być użyteczne do ustalania czasu śmierci w medycynie sądowej i kryminalistyce[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. Fanniidae, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b AndrzejA. Grzywacz AndrzejA., Możliwości identyfikacji stadiów larwalnych Fanniidae (Diptera) istotnych dla celów medyczno-sądowych, AndrzejA. Woźnica (red.), Materiały konferencyjne na: XXXII Zjazd Sekcji Dipterologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego, Zatwarnica , 27 maja 2013 .
  3. a b Fanniidae of Europe. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2015-02-04].
  4. Frantisek Gregor, Rudolf Rozkosny. New synonymies in the European Fanniidae. „European Journal of Entomology”. 90, s. 227-223, 1993.
  5. Szymon Matuszewski, Krzysztof Szpila. Katalog owadów przydatnych do ustalania czasu śmierci w lasach Polski. Część 2: Muchówki (Insecta: Diptera). „Problemy Kryminalistyki”. 268, s. 26-38, 2010.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Zgniłówkowate: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Zgniłówkowate (Fanniidae) – rodzina muchówek z podrzędu krótkoczułkich, infrarzędu łękorysych i nadrodziny Muscoidea.

Mała, obejmująca około 300 gatunków rodzina. Rozprzestrzenione są na całym świecie, ale zdecydowana większość gatunków jest holarktyczna. W Europie stwierdzono występowanie 83 gatunków z 3 rodzajów: Fannia, Euryomma i Piezura.

Muchówki te posiadają w rozwoju trzy stadia larwalne, które są saprofagami, odżywiającymi się martwą materią organiczną: roślinną lub zwierzęcą. Niektóre gatunki, jak F. coracina i F. manicata należą do fauny zwłok i mogą być użyteczne do ustalania czasu śmierci w medycynie sądowej i kryminalistyce.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL