Gęś łabędzionosa, inne nazwy: gęś łabędziowa, gęś garbonosa[5], gęś chińska, gęś gwinejska, gęś trąbiąca, suchonos[5] (Anser cygnoides lub Cygnopsis cygnoides) – gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący Mongolię, wschodnią Rosję i północne Chiny. Zimuje głównie na południu i wschodzie Chin, gdzie też została udomowiona ok. X w. p.n.e. dając początek chińskiej gęsi domowej, powszechnie hodowanej w krajach azjatyckich i w Rosji.
Stepy i górskie doliny. Gniazduje w pobliżu terenów wilgotnych.
Trawa, turzyca, a także koniczyna i liście mniszka lekarskiego.
W warunkach naturalnych po wykluciu się piskląt ptaki często gromadzą się w większe grupy i społecznie opiekują się młodzieżą. Gęsięta są z wierzchu oliwkowo-szare, a od spodu cytrynowo-żółte. Wśród ras hodowlanych nie wszystkie samice posiadają instynkt wysiadywania jaj i wodzenia piskląt.
Według danych IUCN[4] gęś łabędzionosa w naturze zmniejsza swoją liczebność ze względu na przekształcanie środowiska naturalnego oraz polowania i wybieranie jaj. W Polsce suchonosy są trzymane m. in. w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w Chorzowie.
Gęś łabędzionosa, inne nazwy: gęś łabędziowa, gęś garbonosa, gęś chińska, gęś gwinejska, gęś trąbiąca, suchonos (Anser cygnoides lub Cygnopsis cygnoides) – gatunek dużego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae), zamieszkujący Mongolię, wschodnią Rosję i północne Chiny. Zimuje głównie na południu i wschodzie Chin, gdzie też została udomowiona ok. X w. p.n.e. dając początek chińskiej gęsi domowej, powszechnie hodowanej w krajach azjatyckich i w Rosji.