Astryld złotolicy[3] (Estrilda melpoda) – ptak z rodziny astryldowatych. Występuje w środkowej i zachodniej Afryce. Nie jest zagrożony wyginięciem.
Po raz pierwszy gatunek opisał Louis Jean Pierre Vieillot w 1817 na podstawie holotypu z Senegalu. Nowemu gatunkowi nadał nazwę Fringilla melpoda[4]. Obecnie (2017) Międzynarodowy Komitet Ornitologiczny umieszcza astrylda złotolicego w rodzaju Estrilda. Uznaje go za gatunek monotypowy[5]. Niektórzy autorzy uznawali podgatunki E. m. tschadensis i E. m. fucata, nie ma jednak wystarczających różnic między przedstawicielami tych domniemanych podgatunków a pozostałymi reprezentantami gatunku[4].
Długość ciała około 10 cm; masa ciała 6,5-9,6 g[4]. Nie występuje dymorfizm płciowy[6]. Pokrywy uszne oraz pasek oczny o kolorze pomarańczowym. Dziób krótki, czerwony. Ciemię oraz kark ciemnoszare. Skrzydła brązowe. Gardło i pierś białe, boki ciała jasnoszare[7]. Pokrywy nad i podogonowe ciemnoczerwone. Sterówki długie, zaokrąglone, o kolorze szarym. Młode są jaśniejsze i szarawobrązowe. Wierzch ciała bladożółty. Dziób czarny[7].
Obszar od Senegalu do Konga. Występuje też w Angoli i w Czadzie[7]. Introdukowany w wiele miejsc – Portoryko, Gwadelupa, Martynika, Hawaje, Japonia, Hiszpania[4]. Gniazduje na sawannach i stepach, głównie na niskich drzewach[6].
Samica składa od 3 do 7 jaj. Inkubacja trwa 12 dni. Wysiadują oboje. Porost piór wynosi od 20 do 21 dni.
To ptaki odporne na klimat Europy Zachodniej. Nie są hałaśliwe, dość płodne[6]. Są trzymane we wszystkich rodzajach pomieszczeń dla ptaków, ale najlepsze efekty uzyskuje się w wolierze ogrodowej. Gniazda budują z traw, a wyściełają je piórkami i bawełną. Mogą także używać budek lęgowych zięb. Żywienie takie jak motylika fioletowouchego (Granatina granatina). Do jedzenia podaje im się gotową mieszankę dla zięb, nasiona traw i ziół, proso senegalskie i kłosy prosa.
Astryld złotolicy (Estrilda melpoda) – ptak z rodziny astryldowatych. Występuje w środkowej i zachodniej Afryce. Nie jest zagrożony wyginięciem.