Markaczka amerykańska (Melanitta americana) – gatunek średniego wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae).
Gniazduje we wschodniej Syberii i północnej Ameryce. Rzadko zalatuje na wybrzeża Europy. W Polsce stwierdzona 4 razy.
Cechy gatunku: Przypomina markaczkę zwyczajną, ale dorosły samiec w szacie godowej jest łatwo odróżnialny (także w locie) po dużej jaskrawo żółtawo-pomarańczowej narośli na dziobie bez czerni przy czole. Narośl jest zwykle żółta na górze, a pomarańczowa u nasady. W locie skrzydła są jednolicie ciemne, ale lotki I rzędu zdają się dość jasne, jak u markaczki zwyczajnej, zwłaszcza od spodu. Samice takie jak u zwyczajnej, ale mają odrobinę wydatniejszy hak na końcu dzioba i rozleglejszą ciemną plamę na karku. Nieliczne dorosłe samice mają lekki żółty rysunek na ciemnym dziobie, niespotykany u zwykłej markaczki. Niedojrzałe ptaki podobne do samic, ale z białym brzuchem. Jedna z najbardziej wokalnych kaczek. Samce odzywają się łagodnym, zawodzącym gwizdem, a samica podłużnym ,,kraaa"
Długość ciała: 44-54 cm. Rozpiętość skrzydeł: 84 cm. Masa ciała: 862–1270 g.
Biotop Lęgnie się nad małymi jeziorami w tundrze. Zimą przebywa na woda przybrzeżnych, szczególnie ze skalistym dnem.
Dorosły samiec Gniazdo Gniazdo to wydrążony w ziemi dół położony w dużej kępie traw w pobliżu wody. Wyścielony częściowo puchem i trawą. Jaja Składa od 5 do 10 biało-różowych jaj. Okres lęgowy Jaja wysiadywane są przez okres 27–31 dni przez samicę. Kaczor opuszcza samicę krótko po rozpoczęciu lęgu. Pisklęta opuszczają gniazdo po wykluciu i wędrują za matką nad wodę. Usamodzielniają się po 45–50 dniach. Pożywienie Podobnie jak markaczka zwyczajna - drobne zwierzęta wodne, głównie małże, skorupiaki, owady wodne z niewielką domieszką pokarmu roślinnego, korzeni i pęczków.
W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową oraz wymagający ochrony czynnej[3].
Markaczka amerykańska (Melanitta americana) – gatunek średniego wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae).