Prazynofity (Prasinophyceae) – klasa jednokomórkowych glonów z gromady zielenic.
Jednokomórkowce. Najczęściej w postaci monadalnej, choć możliwe formy kokalne i kapsalne. Komórki spłaszczone z różną liczbą wici (1, 2, 3, 4, 6, 8 – najczęściej dwie lub cztery). Wici zwykle o równej długości i podobnym tempie poruszania się (izodynamiczne), ale nie zawsze. Wtedy nić dłuższa może być skierowana ku tyłowi, a krótsza w przód. Wyrastają z zagłębienia na szczycie komórki lub nieco bocznie. Rzadko nagie, zwykle z polisacharydową osłonką w postaci jednolitej teki (Tetraselmidales) lub w postaci niezmineralizowanych łuseczek, które mogą pokrywać też wici (Polyblepharidales). Planktoniczne[1].
W systemie przyjętym przez serwis AlgaeBase (stan wiosną 2014 r.[a]) prazynofity nie są wyróżniane jako odrębny takson, a ich przedstawiciele są umieszczeni w różnych grupach zielenic. Przykładowo, Scourfieldia została zaliczona do Pedinophyceae, Pyramimonas do Pyramimonadophyceae, Nephroselmis do Nephrophyceae, a Tetraselmis do Chlorodendrophyceae[2].
W polskiej florze spotykane są m.in. następujące gatunki: Scourfieldia cordiformis, Tetraselmis cordiformis, Pyramidomonas inconstans, Nephroselmis discoidea oraz Nephroselmis olivacea[1].