Wulpia (Vulpia C.C.Gmel.) – rodzaj roślin z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Należy do niego 26 gatunków występujących głównie w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej, nieliczne występują na terenach górskich w strefie międzyzwrotnikowej, kilka rośnie w Ameryce Południowej. Rośliny z tego rodzaju są blisko spokrewnione z kostrzewami (Festuca), które w odróżnieniu od jednorocznych wulpii są bylinami[2]. Gatunkiem typowym jest Vulpia myuros (L.) C.C. Gmel.[3]
Distomomischus Dulac, Zerna Panzer
Rodzaj należący do rodziny wiechlinowatych (Poaceae), rzędu wiechlinowców (Poales)[1]. W obrębie rodziny należy do podrodziny wiechlinowych (Pooideae), plemienia Poeae, podplemienia Loliinae[4].
Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa jednoliścienne (Liliopsida Brongn.), podklasa komelinowe (Commelinidae Takht.), nadrząd Juncanae Takht., rząd wiechlinowce (Poales Small), rodzina wiechlinowate (Poaceae (R. Br.) Barnh., rodzaj wulpia (Vulpia C.C.Gmel.)[5].
Wulpia (Vulpia C.C.Gmel.) – rodzaj roślin z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Należy do niego 26 gatunków występujących głównie w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej, nieliczne występują na terenach górskich w strefie międzyzwrotnikowej, kilka rośnie w Ameryce Południowej. Rośliny z tego rodzaju są blisko spokrewnione z kostrzewami (Festuca), które w odróżnieniu od jednorocznych wulpii są bylinami. Gatunkiem typowym jest Vulpia myuros (L.) C.C. Gmel.