dcsimg

Pacyfotryton szorstki ( Polish )

provided by wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Pacyfotryton szorstki (Taricha granulosa) – gatunek płaza z rodziny salamandrowatych występujący na pacyficznym brzegu Ameryki Północnej.

Wygląd

Długość ciała – 12,7-21,6 cm, samce większe od samic. Dorosłe osobniki są ciemne, z pomarańczowym brzuchem. Oczy małe, żółtopomarańczowe. Na skórze znajdują się gruczoły produkujące silną truciznę - tetrodotoksynę. Jej toksyczność zależy od rejonu, na którym żyje salamandra. Samce zmieniają wygląd podczas okresu godowego – ich skóra staje się jaśniejsza i bardziej gładka, ogon i palce rozszerzają się. Jest to związane ze zmianą trybu życia na wodny.

Tryb życia

Prowadzą zarówno dzienny, jak i nocny tryb życia. W razie zagrożenia błyskawicznie podnoszą głowę i ogon, prezentując jaskrawy brzuch. Barwa ostrzega drapieżnika przed trucizną na skórze salamandry.

Pożywienie

Młode żywią się wodnymi bezkręgowcami. Dorosłe osobniki jedzą głównie owady, ale polują także na wszelkie zwierzęta mniejsze od nich, włączając w to inne płazy.

Rozmnażanie

Pora okresu godowego zależy od wysokości, na jakiej żyją salamandry. Osobniki górskie rozmnażają się późnym latem, nizinne wiosną. Zwierzęta rozmnażają się w wodzie. Po zalotach samiec pozostawia swą spermę na dnie zbiornika, skąd samica zbiera ją do swojej kloaki. Po złożeniu jaj samica opiekuje się nimi do chwili wyklucia się młodych (3-4 tygodnie). Wtedy przestaje interesować się potomstwem. Pacyfotrytony szorstkie osiągają dojrzałość płciową w wieku 4-5 lat. Najstarszy znany osobnik żył 18 lat.

Zagrożenie

Pacyfotryton szorstki z powodu swej trucizny niemal nie posiada naturalnych wrogów. Zaobserwowano tylko jednego drapieżnika odpornego na toksynę salamandry – węża pończosznika prążkowanego. Gatunek nie jest zagrożony wyginięciem, choć jego środowisko jest narażone na zniszczenie przez człowieka.

Przypisy

  1. Taricha granulosa, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Taricha granulosa. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Bibliografia

  1. Taricha granulosa (ang.). Animal Diversity Web. [dostęp 26 września 2010].
p d e
Płazy ogoniasteCryptobranchoidea Kammmolchmaennchen.jpgSirenoidea Salamandroidea
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Pacyfotryton szorstki: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL

Pacyfotryton szorstki (Taricha granulosa) – gatunek płaza z rodziny salamandrowatych występujący na pacyficznym brzegu Ameryki Północnej.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL