dcsimg

Copromyza equina ( Lehçe )

wikipedia POL tarafından sağlandı

Copromyza equinagatunek muchówki z rodziny Sphaeroceridae i podrodziny Copromyzinae.

Gatunek ten opisany został w 1820 roku przez Carla Fredrika Falléna[1].

Muchówka o ciele długości około 4 mm. Głowa jej charakteryzuje się brakiem szczecinek zaciemieniowych oraz brakiem długich szczecinek na policzku oprócz wibrys. Na tułowiu ma na krawędzi sternopleurów cztery długie szczecinki i rząd krótkich włosków. Pleury są błyszczące na mniejszej powierzchni niż u C. stercoraria, ale większej niż u C. nigrina. Skrzydła są w pełni wykształcone. Ich użyłkowanie cechuje odcinek żyłki medialnej M1+2 między przednią i tylną żyłką poprzeczną nie dłuższy niż jej odcinek wierzchołkowy. Pierwsza i trzecia para odnóży nie ma ząbków na spodzie nasadowych członów stóp. Trzecia para odnóży ma na spodzie goleni długą ostrogę wierzchołkową i pozbawiona jest długich szczecinek anterowentralnych. Odwłok samicy cechują szerokie i sięgające tergitów sternity, a samca zgrubiały i na bocznych brzegach zaopatrzony w żeberka sternit pregenitalny[2].

Owad znany z prawie wszystkich krajów Europy, w tym z Polski, a ponadto z Makaronezji, Afryki Północnej, palearktycznej i orientalnej Azji oraz nearktycznej i neotropikalnej Ameryki[1][2].

Przypisy

  1. a b Copromyza equina. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-06-28].
  2. a b E.P. Narchuk: Family Sphaeroceridae. W: Keys to The Insects of The European Part of The USSR vol. V Diptera and Siphonaptera part II. G.J. Bei-Bienko, George C. Steyskal (red.). Leiden, New York, København, Koln: E.J. Brill, 1989.
lisans
cc-by-sa-3.0
telif hakkı
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
orijinal
kaynağı ziyaret et
ortak site
wikipedia POL

Copromyza equina: Brief Summary ( Lehçe )

wikipedia POL tarafından sağlandı

Copromyza equina – gatunek muchówki z rodziny Sphaeroceridae i podrodziny Copromyzinae.

Gatunek ten opisany został w 1820 roku przez Carla Fredrika Falléna.

Muchówka o ciele długości około 4 mm. Głowa jej charakteryzuje się brakiem szczecinek zaciemieniowych oraz brakiem długich szczecinek na policzku oprócz wibrys. Na tułowiu ma na krawędzi sternopleurów cztery długie szczecinki i rząd krótkich włosków. Pleury są błyszczące na mniejszej powierzchni niż u C. stercoraria, ale większej niż u C. nigrina. Skrzydła są w pełni wykształcone. Ich użyłkowanie cechuje odcinek żyłki medialnej M1+2 między przednią i tylną żyłką poprzeczną nie dłuższy niż jej odcinek wierzchołkowy. Pierwsza i trzecia para odnóży nie ma ząbków na spodzie nasadowych członów stóp. Trzecia para odnóży ma na spodzie goleni długą ostrogę wierzchołkową i pozbawiona jest długich szczecinek anterowentralnych. Odwłok samicy cechują szerokie i sięgające tergitów sternity, a samca zgrubiały i na bocznych brzegach zaopatrzony w żeberka sternit pregenitalny.

Owad znany z prawie wszystkich krajów Europy, w tym z Polski, a ponadto z Makaronezji, Afryki Północnej, palearktycznej i orientalnej Azji oraz nearktycznej i neotropikalnej Ameryki.

lisans
cc-by-sa-3.0
telif hakkı
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
orijinal
kaynağı ziyaret et
ortak site
wikipedia POL