Litsea mollis Hemsl. – gatunek rośliny z rodziny wawrzynowatych (Lauraceae Juss.). Występuje naturalnie w Wietnamie oraz południowych Chinach (w prowincjach Guangdong, Kuejczou, Hubei, Hunan, Syczuan i Junnan oraz w regionach autonomicznych Kuangsi i zachodniej części Tybetu)[3][4][5]. Rośnie także w północnej Tajlandii, jednak prawdopodobnie został tam naturalizowany[6].
Roślina dwupienna. Rośnie w lasach mieszanych oraz zaroślach[4]. Występuje na wysokości od 600 do 2800 m n.p.m. Kwitnie od marca do kwietnia, natomiast owoce dojrzewają od września do października[5]. Jest gatunkiem pionierskim, zwłaszcza w regionach górskich w strefie tropikalnej[6].
Z owoców tego gatunku ekstrahuje się olej. Korzenie mają zastosowanie w medycynie ludowej[4]. Liście i owoce są aromatyczne – zgniecione wydzielają zapach podobny do palczatki cytrynowej (Cymbopogon citratus)[6]. Badania wykazały, że olejek z gałązek Litsea mollis zawiera w sumie 39 związków. Ekstrakt ten wyodrębniono drogą destylacji. Wśród związków oleistych największy udział miały utlenione monoterpeny (39,06%) oraz węglowodory seskwiterpenowe (36,62%)[7].
Litsea mollis Hemsl. – gatunek rośliny z rodziny wawrzynowatych (Lauraceae Juss.). Występuje naturalnie w Wietnamie oraz południowych Chinach (w prowincjach Guangdong, Kuejczou, Hubei, Hunan, Syczuan i Junnan oraz w regionach autonomicznych Kuangsi i zachodniej części Tybetu). Rośnie także w północnej Tajlandii, jednak prawdopodobnie został tam naturalizowany.