dcsimg

Berosus undatus ( Lehçe )

wikipedia POL tarafından sağlandı

Berosus undatusgatunek chrząszcza z rodziny kałużnicowatych i podrodziny Hydrophilinae.

Gatunek ten opisany został w 1792 roku przez Johana Christiana Fabriciusa jako Hydrophilus undatus[1].

Chrząszcz o ciele długości od 6,3 do 7,2 mm. Ubarwienie głowy metalicznie czarne, tła przedplecza i pokryw jasne; na przedpleczu przyciemnione punktowanie i dwie podłużne plamki środkowe, położone blisko siebie, na pokrywach ciemne rzędy, punktowanie międzyrzędów oraz plamy w tylnej połowie międzyrzędów od pierwszego do czwartego oraz pośrodku międzyrzędów od ósmego do dziesiątego. Wierzchołki pokryw u samca z przedwierzchołkowym kolcem. Śródpiersie z blaszkowatym, niskim wyrostkiem opatrzonym skierowanym w tył zębem. Na piątym widocznym sternicie odwłoka prostokątne wycięcie z dwoma szerokimi ząbkami środkowymi, a na pierwszym widocznym sternicie podłużny kil między biodrami tylnych odnóży. Samiec ma środkowy płat edeagusa długością zbliżony do paramer, w widoku bocznym nieco szerszy niż w grzbietowym. Poza wierzchołkiem boki paramer są prawie równoległe[1].

Owad ten zasiedla płynące i stojące wody. Znany z Teksasu, Meksyku, Małych Antyli oraz kubańskich prowincji: Granma, Guantánamo, Holguín, Las Tunas i Santiago de Cuba[1].

Przypisy

  1. a b c Albert Deler-Hernández, Martin Fikáček, Franklyn Cala-Riquelme. A review of the genus Berosus Leach of Cuba (Coleoptera, Hydrophilidae). . 273, s. 73–106, 2013. DOI: 10.3897/zookeys.273.4591.
lisans
cc-by-sa-3.0
telif hakkı
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
orijinal
kaynağı ziyaret et
ortak site
wikipedia POL

Berosus undatus: Brief Summary ( Lehçe )

wikipedia POL tarafından sağlandı

Berosus undatus – gatunek chrząszcza z rodziny kałużnicowatych i podrodziny Hydrophilinae.

Gatunek ten opisany został w 1792 roku przez Johana Christiana Fabriciusa jako Hydrophilus undatus.

Chrząszcz o ciele długości od 6,3 do 7,2 mm. Ubarwienie głowy metalicznie czarne, tła przedplecza i pokryw jasne; na przedpleczu przyciemnione punktowanie i dwie podłużne plamki środkowe, położone blisko siebie, na pokrywach ciemne rzędy, punktowanie międzyrzędów oraz plamy w tylnej połowie międzyrzędów od pierwszego do czwartego oraz pośrodku międzyrzędów od ósmego do dziesiątego. Wierzchołki pokryw u samca z przedwierzchołkowym kolcem. Śródpiersie z blaszkowatym, niskim wyrostkiem opatrzonym skierowanym w tył zębem. Na piątym widocznym sternicie odwłoka prostokątne wycięcie z dwoma szerokimi ząbkami środkowymi, a na pierwszym widocznym sternicie podłużny kil między biodrami tylnych odnóży. Samiec ma środkowy płat edeagusa długością zbliżony do paramer, w widoku bocznym nieco szerszy niż w grzbietowym. Poza wierzchołkiem boki paramer są prawie równoległe.

Owad ten zasiedla płynące i stojące wody. Znany z Teksasu, Meksyku, Małych Antyli oraz kubańskich prowincji: Granma, Guantánamo, Holguín, Las Tunas i Santiago de Cuba.

lisans
cc-by-sa-3.0
telif hakkı
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
orijinal
kaynağı ziyaret et
ortak site
wikipedia POL