dcsimg

Бабки ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK
У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна: Бабка.
 src=
Бабка їсть комаху

Бабки (Odonata, рос. Стрекоза) — ряд комах. Відомі з періоду кам'яновугільного періоду. Існує приблизно 4500 видів, переважно у тропіках.

Систематика

Підряди:

Морфологія

Довжина сучасних бабок — 1,4-120 мм, крила — до 90 мм. Очі фасеткові, займають більшу частину рухливої голови. Вусики короткі, малопомітні. Крила з густою мережею жилок. Для бабок, на відміну від інших комах, характерні дорсовентральні м'язи крил, а також вторинний копулятивний апарат у самців.

Зір

Як і у багатьох комах, очі бабки фасеткові. Кожне око бабки складається з 30 000 окремих фасеток, причому тільки нижні здатні розрізняти кольори, а верхні — тільки форму. Це допомагає їй найбільш правильно орієнтуватися в просторі і знаходити відповідну здобич.

Особливості біології

Дорослі бабки добре літають; хижаки, живляться комахами, яких ловлять на льоту; великі бабки можуть нападати на метеликів, хрущів, бджіл, мурашиних левів та навіть летячих самців богомолів. Трапляються й напади одних бабок на інших. Перетворення неповне. Паруються в повітрі. Яйця відкладають у воду — у ґрунт або на рослини.

Личинки (наяди) водні, хижаки; ротовий апарат перетворився на спеціальний орган захвату їжі — маску із сильно витягнутою нижньою губою, великі види нападають навіть на пуголовків і мальків риб; дихають зовнішніми (хвостовими або ректальними) зябрами.

Розмноження та розвиток

Бабки спаровуються на льоту. Вторинний копулятивний апарат самців високо спеціалізований і не має аналогів серед комах — видаляє сперму попередника перед тим, як залишити власну. Яйця відкладають у воду або тканини водних рослин, рідше в мокрий ґрунт. Самки деяких видів імітують забарвленням самців, щоб знизити увагу самців до себе і швидше приступити до яйцекладки. Личинки (звані німфами або наядами) розвиваються у воді, дихають зябрами. У личинок рівнокрилих бабок трахейні зябра на хвостових придатках, у личинок різнокрилих — ректальні зябра — на стінках прямої кишки, яка періодично заповнюється водою. Перетворення неповне. У личинок сильно подовжена нижня губа, яка утворює хапальний орган — маску. Під час захоплення здобичі вона викидається вперед, у спокої прикриває голову знизу і / або з боків.

Личинки бабок (наяди) — теж хижаки, харчуються личинками водних комах, іноді нападають на пуголовків і мальків риб; у свою чергу, слугують їжею для риб. Після закінчення розвитку личинки виходять з води і прикріплюються до рослин або нерівностей ґрунту. Останнє линяння відбувається на суші поблизу водойми.

Деякі види бабок можуть відлітати на великі відстані від водойм. Під час масових перельотів чотирип'ятнисті бабки Libellula quadrimaculata утворюють суцільну смугу протяжністю в десятки кілометрів.

Бабки України

У 2000 році опублікована монографія, присвячена бабкам України.[1] В монографії наведено 73 види бабок, але у тексті автори ставлять під сумнів наявність в Україні виду Coenagrion mercuriale, відомого з гідробіологічних джерел. Пізніше, до списку бабок України були внесені ще 3 види: Lindenia tetraphylla, Selysiothemis nigra та Cordulegaster heros). Тому, згідно з даними літератури, в України зареєстровано 75 видів бабок. З цього числа дев'ять видів занесено до Червоної книги України. І один з цікавих фактів, що вони можуть летіти 57км/год і ще один факт, що вони можуть бачити ультрафіолет.

Джерела


Примітки

  1. Горб С. Н., Павлюк Р. С., Спурис З. Д. Стрекозы (Odonata) Украины: фаунистический обзор. // Вестник зоологии (К.). — 2000. — Отд. вып: № 15. — 155 с.
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK

Бабки: Brief Summary ( Ukrainian )

provided by wikipedia UK
У Вікіпедії є статті про інші значення цього терміна: Бабка.  src= Бабка їсть комаху

Бабки (Odonata, рос. Стрекоза) — ряд комах. Відомі з періоду кам'яновугільного періоду. Існує приблизно 4500 видів, переважно у тропіках.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Автори та редактори Вікіпедії
original
visit source
partner site
wikipedia UK