dcsimg

Fiołek dłoniasty ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src=
Kwiat

Fiołek dłoniasty (Viola palmata Schrank) – gatunek rośliny z rodziny fiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej[2]. Jest uprawiany w wielu krajach jako roślina ozdobna, w Polsce rzadko.

Morfologia

Pokrój
Tworzy niskie kępy. Pod ziemią posiada częściowo zdrewniałe kłącze otoczone zeschłymi przylistkami.
Liście
Liście odziomkowe różniące się kształtem od liści innych fiołków: są głęboko 3-7 wrębne o odcinkach ostro zakończonych. Są ciemnozielone, lekko nabiegłe czerwono.
Kwiaty
Na długich, nagich szypułkach, wyrastające wprost z kłączy. Są niebieskie z fioletową nerwacją. Czasami trafiają się kwiaty białe. Mają 5 zaokrąglonych, odwrotnie jajowatych do okrągło-jajowatych płatków o długości do 2 cm. Działki kielicha zielone, o długości do 8 mm, ostro zakończone. Wewnątrz kwiatów 5 pręcików o jasnożółtych pylnikach i 1 zielonkawo-biały słupek.
Owoc
Torebka zawierająca liczne, czarne i lśniące nasiona.

Biologia i ekologia

Bylina, hemikryptofit. Kwitnie wiosną. Kwiaty zapylane są przez owady, nasiona zawierają elajosom i rozsiewane są głównie przez mrówki.

Zastosowanie i uprawa

Nadaje się na rabaty i do ogródków skalnych. Doskonale czuje się na stanowiskach słonecznych. Nie ma wymagań co do gleby, dobrze rośnie zarówno na lekkich, przepuszczalnych i suchych glebach jak i na glebach podmokłych. Podobnie, jak i inne fiołki rozmnaża się go przez nasiona, które dość dobrze zachowują cechy rośliny rodzicielskiej.

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-11-30].
  2. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-01-10].

Bibliografia

  1. Čestmír Böhm, Maciej Zagaja: Encyklopedia ogrodnictwa. Warszawa: Agencja Elipsa, 1993. ISBN 83-85152-39-3.
  2. Viola triloba Schwein.. W: Photographs and descriptions of the flowering and non-flowering plants of Missouri, USA [on-line]. [dostęp 2014-02-19].
license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL

Fiołek dłoniasty: Brief Summary ( Polish )

provided by wikipedia POL
 src= Kwiat

Fiołek dłoniasty (Viola palmata Schrank) – gatunek rośliny z rodziny fiołkowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Jest uprawiany w wielu krajach jako roślina ozdobna, w Polsce rzadko.

license
cc-by-sa-3.0
copyright
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
original
visit source
partner site
wikipedia POL