Afrykanka żółtobrzucha[3], afrykanka ognistobrzucha[4], afrykanka senegalska, senegalka (Poicephalus senegalus) – gatunek średniego ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Występuje w południowej części zachodniej Afryki. Nie jest zagrożona. Jest często spotykana w hodowli i w domach.
Brak dymorfizmu płciowego. Ma szarą głowę, wokół oczu czarną. Dziób przechodzi z szarego w czarny. Ma jasne oczy. Wierzch ciała łącznie ze skrzydłami i ogonem zielony, pierś jest trochę jaśniejsza. Końce skrzydeł i ogona są czarne. Brzuch ma żółtą barwę, można zauważyć, że przy piersi jest czerwony. Nogawki są zielone, a nogi szare. Młode mają całe ciemne oczy.
Występuje w południowej części zachodniej Afryki. Zasięg występowania jest szacowany na ok. 2.500 000 km²[5]. Kraje, jakie zasiedla to Mauretania, południowo-zachodni Czad, północno-wschodni Kamerun oraz północna Republika Środkowoafrykańska[2].
Biotopy, jakie zasiedla to lasy sawannowe[6].
W naturalnym środowisku żyją parami, ale zdarzają się stada 10-20 osobników. Gdy w pobliżu jest człowiek, są dzikie i płochliwe. Często lecą na dużych wysokościach. Gdy się zaniepokoją, wydają krótkie serie skrzeczących i gwiżdżących dźwięków, zwykle głośnych[7].
Wyprowadzają lęgi od września do listopada (w czasie polskim). Budują gniazda w dziuplach, które wydrążają w drzewach. Samice mogą mieć pisklęta w wieku 2 lat, a samce w wieku trzech lat. Chcą się rozmnażać tylko kilka lat, maks. do siedmiu. Samica składa 2-4 jaj, w dwudniowych odstępach, sama je ogrzewa. Inkubacja trwa 25-28 dni, zależy to od temperatury otoczenia. Pisklęta po wykluciu ważą około sześciu gramów. Pisklaki są w gnieździe przez 8 tygodni, po dwóch następnych usamodzielniają się. Mają ubarwienie rodziców po roku[8].
Afrykanka żółtobrzucha, afrykanka ognistobrzucha, afrykanka senegalska, senegalka (Poicephalus senegalus) – gatunek średniego ptaka z rodziny papugowatych (Psittacidae). Występuje w południowej części zachodniej Afryki. Nie jest zagrożona. Jest często spotykana w hodowli i w domach.