dcsimg

Wikłacz płomienisty ( полски )

добавил wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Wikłacz płomienisty[4], wikłacz ognisty mały[potrzebny przypis] (Euplectes franciscanus) – zamieszkujący Afrykę gatunek ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Występuje w strefie sawann: na południe od Sahary i na północ od równika w pasie ciągnącym się od Senegalu przez Kamerun, Sudan po Etiopię i Somalię[5]. Został też introdukowany na Antylach.

Systematyka

Wyróżniono dwa podgatunki E. franciscanus[6]:

  • E. franciscanus franciscanusMauretania, Senegal i Gambia do Etiopii, Uganda i północno-zachodniej Kenii.
  • E. franciscanus pusillus – południowo-wschodnia Etiopia i Somalia.

Morfologia

Opis gatunku
Jak u wszystkich wikłaczy w porze godowej występuje wyraźny dymorfizm płciowy: samce w szacie godowej przybierają charakterystyczne ognisto-czarne upierzenie. Kolor czarny przeważa na brzuchu i wokół oka, brązowy na lotkach i sterówkach, a ogniście czerwony w przestrzeniach pomiędzy nimi. Samice, młode i samce w stanie spoczynku mają skromniejsze upierzenie: szarobrązowy wierzch i jaśniejszy spód. Jak inne wikłacze mają dość krótkie i silne nogi oraz grube, przystosowane do twardego pokarmu dzioby.
Średnie wymiary
  • Długość:
    • samiec: 13-15 cm,
    • samica: 11-12 cm.

Tryb życia

Biotop
Otwarte, trawiaste lub uprawne obszary, jednak w pobliżu stałych źródeł wody. Nocuje wśród wysokich trzcin na terenach zabagnionych[5].
Pożywienie
Ziarna dzikich traw i zbóż uprawnych. Młode karmione są również owadami. Łączą się w duże stada, które wyrządzają spore szkody w uprawach prosa[5].
Rozmnażanie
Tuż przed nastaniem pory deszczowej samiec przechodzi pierzenie i przybiera swoją ognistą szatę. Częścią składową toków jest budowa gniazda, którą wykonuje samiec nie dopuszczając tam partnerki do czasu jego ukończenia. Gniazdo umieszczone jest wśród gęstych zarośli i ma kształt kuli, do której prowadzi wąski tunel. Gdy samica wybierze danego samca i wejdzie do jego gniazda po raz pierwszy samiec wykonuje nieprzerwany "taniec" składający się z podskoków stroszenia piór, skłonów i trzepotania skrzydłami[5]. Samica składa 2-4 jasnoniebieskie jaja i wysiaduje je sama przez około 14 dni[7]. Młode zaczynają widzieć po 6 dniach, a opuszczają gniazdo po 13. W pełni samodzielne są po dwóch tygodniach od opuszczenia gniazda.

Przypisy

  1. Euplectes franciscanus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Northern Red Bishop (Euplectes franciscanus) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2012-12-22].
  3. BirdLife International 2012, Euplectes franciscanus [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2015 [online], wersja 2015-3 [dostęp 2015-11-29] (ang.).
  4. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Ploceidae Sundevall, 1836 – wikłacze – Weavers (wersja: 2015-10-11). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2015-11-29].
  5. a b c d red. Władysław Kermen: Ptaki ozdobne. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1985, s. 160. ISBN 83-09-00857-8.
  6. F. Gill, D. Donsker: Old World sparrows, snowfinches & weavers (ang.). IOC World Bird List: Version 5.4. [dostęp 2015-11-29].
  7. Jiří Feliks: Ptaki pokojowe. Praga: Artia, 1974, s. 200.
лиценца
cc-by-sa-3.0
авторски права
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
изворно
посети извор
соработничко мреж. место
wikipedia POL

Wikłacz płomienisty: Brief Summary ( полски )

добавил wikipedia POL

Wikłacz płomienisty, wikłacz ognisty mały[potrzebny przypis] (Euplectes franciscanus) – zamieszkujący Afrykę gatunek ptaka z rodziny wikłaczowatych (Ploceidae). Występuje w strefie sawann: na południe od Sahary i na północ od równika w pasie ciągnącym się od Senegalu przez Kamerun, Sudan po Etiopię i Somalię. Został też introdukowany na Antylach.

лиценца
cc-by-sa-3.0
авторски права
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
изворно
посети извор
соработничко мреж. место
wikipedia POL