dcsimg

Ostrokrzew ( полски )

добавил wikipedia POL
 src=
Ilex cassine
 src=
Ilex chinensis
 src=
Ostrokrzew bukszpanowy

Ostrokrzew (Ilex L.) – rodzaj roślin z rodziny ostrokrzewowatych (Aquifoliaceae Bartl.). Liczy ponad 600 gatunków[3]. Występują głównie w subtropikalnych strefach obydwu półkul na wszystkich kontynentach, przy czym centra zróżnicowania mają w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej[4]. W Chinach występuje ponad 200 gatunków (w tym 170 endemitów), w Europie trzy gatunki[3] (żaden z nich naturalnie nie rośnie w Polsce[5]), 15 gatunków jest w Ameryce Północnej, a dwa w Australii[6]. W naturze rośliny te zasiedlają najczęściej podmokłe lasy, często mokradła[6]. Liczne gatunki zostały rozpowszechnione jako uprawne. W strefie klimatu umiarkowanego uprawianych jest ponad 50 gatunków i liczne ich kultywary[6].

Popularnie uprawianym gatunkiem w Polsce jest ostrokrzew kolczasty I. aquifolium i jego mieszaniec z I. rugosaostrokrzew Meservy I. ×meserveae[7], w uprawie jest też ostrokrzew bukszpanowy I. crenata[5]. Do popularnych roślin ozdobnych w świecie z tego rodzaju należą także: I. verticillata, mieszaniec I. aquifolium z I. peradoI. ×alttaclarensis, I. opaca, I. mucronata, I. purpurea[3].

Ważne znaczenie użytkowe ma ostrokrzew paragwajski I. paraguariensis, z którego zaparza się napój zwany mate[4][6]. Napary sporządza się także z liści innych gatunków np. I. cassine, I. guayusa, I. kaushue[3]. Białe i twarde drewno ostrokrzewu kolczastego było wykorzystywane przez dentystów[6].

Morfologia

Pokrój
Drzewa lub krzewy.
Liście
Ciemnozielone, pojedyncze, całobrzegie, piłkowane lub kolczasto ząbkowane.
Kwiaty
Drobne, rozdzielnopłciowe i dwupiennie rozmieszczone, zebrane w baldachy, niekiedy ustawione pojedynczo w kątach liści.
Owoc
Mięsisty pestkowiec, podobny do jagody, z 2–8 twardymi pestkami. Silnie trujące. Po spożyciu od 5 owoców, konieczna interwencja lekarza.

Systematyka

 src=
Ilex decidua
Synonimy taksonomiczne[2]

Agrifolium J. Hill, Aquifolium Mill.

Homonimy taksonomiczne[2]

Ilex Mill.

Wykaz gatunków (gatunki zweryfikowane według The Plant List[8]


 src= Zobacz hasło ostrokrzew w Wikisłowniku

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001.... [dostęp 2013-01-10].
  2. a b c Index Nominum Genericorum. [dostęp 2009-02-05].
  3. a b c d David J. Mabberley: Mabberley's Plant-Book. Cambridge University Press, 2017, s. 461-462. ISBN 978-1-107-11502-6.
  4. a b Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski (red.): Słownik botaniczny. Wyd. wydanie II, zmienione i uzupełnione. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003, s. 610. ISBN 83-214-1305-6.
  5. a b Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  6. a b c d e Roger Philips, Martyn Rix: The Botanical Garden. Volume I. London: MacMillan, 2002, s. 179. ISBN 0-333-73003-8.
  7. Włodzimierz Seneta, Jakub Dolatowski: Dendrologia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997, s. 354-355. ISBN 83-01-12099-1.
  8. Ilex. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2019-02-04].
лиценца
cc-by-sa-3.0
авторски права
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
изворно
посети извор
соработничко мреж. место
wikipedia POL

Ostrokrzew: Brief Summary ( полски )

добавил wikipedia POL
 src= Ilex cassine  src= Ilex chinensis  src= Ostrokrzew bukszpanowy

Ostrokrzew (Ilex L.) – rodzaj roślin z rodziny ostrokrzewowatych (Aquifoliaceae Bartl.). Liczy ponad 600 gatunków. Występują głównie w subtropikalnych strefach obydwu półkul na wszystkich kontynentach, przy czym centra zróżnicowania mają w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. W Chinach występuje ponad 200 gatunków (w tym 170 endemitów), w Europie trzy gatunki (żaden z nich naturalnie nie rośnie w Polsce), 15 gatunków jest w Ameryce Północnej, a dwa w Australii. W naturze rośliny te zasiedlają najczęściej podmokłe lasy, często mokradła. Liczne gatunki zostały rozpowszechnione jako uprawne. W strefie klimatu umiarkowanego uprawianych jest ponad 50 gatunków i liczne ich kultywary.

Popularnie uprawianym gatunkiem w Polsce jest ostrokrzew kolczasty I. aquifolium i jego mieszaniec z I. rugosa – ostrokrzew Meservy I. ×meserveae, w uprawie jest też ostrokrzew bukszpanowy I. crenata. Do popularnych roślin ozdobnych w świecie z tego rodzaju należą także: I. verticillata, mieszaniec I. aquifolium z I. perado – I. ×alttaclarensis, I. opaca, I. mucronata, I. purpurea.

Ważne znaczenie użytkowe ma ostrokrzew paragwajski I. paraguariensis, z którego zaparza się napój zwany mate. Napary sporządza się także z liści innych gatunków np. I. cassine, I. guayusa, I. kaushue. Białe i twarde drewno ostrokrzewu kolczastego było wykorzystywane przez dentystów.

лиценца
cc-by-sa-3.0
авторски права
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
изворно
посети извор
соработничко мреж. место
wikipedia POL