Wełnianeczka (Trichophorum L.) – rodzaj roślin z rodziny ciborowatych (Cyperaceae). Należy do niego 9[3]–10[3] gatunków. Zasięg obejmuje obszary okołobiegunowe na półkuli północnej, sięgając do strefy klimatu umiarkowanego oraz pasm górskich w południowo-wschodniej Azji i Andów na kontynentach amerykańskich[3].
Właściwa nazwa tego rodzaju była przedmiotem długotrwałej debaty naukowej. Argumenty za zachowaniem nazwy Trichophorum Persoon z typem nomenklatorycznym w postaci T. alpinum (Linnaeus) Persoon zostały zaprezentowane i przyjęte w Kodzie Nomenklatorycznym w końcu lat 80. XX wieku. Wcześniej proponowano wyłączenie T. alpinum i T. pumilum (Vahl) Schinz & Thellung w odrębny rodzaj Eriophorella (J. Holub 1984), ale wskazane różnice uznano za niewystarczająco uzasadnione dla wydzielania takiego rodzaju. W latach 80. i 90. XX wieku wykazano także, że nazwa Baeothryon Ehrhart ex A. Dietrich rozważana wówczas jako synonim dla Trichophorum jest właściwą nazwą sekcji w obrębie rodzaju ponikło (Eleocharis R. Brown)[3]. Mimo to w krytycznej liście roślin naczyniowych Polski jeszcze w 2002 roku rodzaj wymieniony został pod nazwą Baeothryon[4].
Adupla Bosc ex A. L. Jussieu in F. Cuvier, Mariscus J. Gaertner, Melanoschoenos Séguier, Eriophorella J. Holub
Rodzaj należy do rodziny ciborowatych (Cyperaceae) z rzędu wiechlinowców (Poales) stanowiącego jeden z kladów jednoliściennych (monocots)[1]. W obrębie rodziny należy do plemienia Scirpeae w obrębie podrodziny Cyperoideae[5].
Wełnianeczka (Trichophorum L.) – rodzaj roślin z rodziny ciborowatych (Cyperaceae). Należy do niego 9–10 gatunków. Zasięg obejmuje obszary okołobiegunowe na półkuli północnej, sięgając do strefy klimatu umiarkowanego oraz pasm górskich w południowo-wschodniej Azji i Andów na kontynentach amerykańskich.