Narcyz biały[3] (Narcissus poeticus L.) – gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Występuje w naturze w południowo-zachodniej Europie – od południowo-środkowej Francji, po środkową Hiszpanię, przez południowe stoki Alp po południowe Włochy i północno-zachodnią część Grecji[3][4]. Uprawiany jako roślina ozdobna (w gruncie i doniczkach), przy czym dziczeje z upraw[3] i w wielu miejscach, także na północ od zasięgu naturalnego, już jest zadomowiony[5]; w Polsce rośnie miejscami zdziczały w parkach i na cmentarzach[3]. Gatunek jest wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym. Roślina trująca[4].
Gatunek zmienny, zwłaszcza pod względem kształtu listków okwiatu, budowy przykoronka i pręcikowia[4].
Gatunek kwitnie od kwietnia do maja[4], ewentualnie do czerwca[5]. Rośnie w naturze na wilgotnych łąkach, w górach po piętro subalpejskie[4].
Roślina jest trująca z powodu zawartego w cebuli alkaloidu – narcypoetyny[3].
Ze względu na swoje efektowne kwiaty i wczesną porę kwitnienia gatunek uprawiany jest w gruncie i pojemnikach jako roślina ozdobna[3]. Stosowany jest także w przemyśle perfumeryjnym[4].
Narcyz biały (Narcissus poeticus L.) – gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Występuje w naturze w południowo-zachodniej Europie – od południowo-środkowej Francji, po środkową Hiszpanię, przez południowe stoki Alp po południowe Włochy i północno-zachodnią część Grecji. Uprawiany jako roślina ozdobna (w gruncie i doniczkach), przy czym dziczeje z upraw i w wielu miejscach, także na północ od zasięgu naturalnego, już jest zadomowiony; w Polsce rośnie miejscami zdziczały w parkach i na cmentarzach. Gatunek jest wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym. Roślina trująca.