dcsimg

Аконіт ( ukrainien )

fourni par wikipedia UK

Деякі види

Аконіт в історії

З сивої давнини відомі людям отруйні властивості аконітів. В Індії їх використовували для отруєння стріл. Пліній Старший називав аконіти рослинним миш'яком. У стародавній Греції та Римі їх використовували під час виконання смертних вироків. Діоскорид зазначав, що аконіти вживали для отруєння вовків, пантер та інших диких звірів. Великий римський поет Овідій, описуючи у своїй поемі «Метаморфози» золота, срібна та залізна доба людства, для характеристики гріхів залізної доби використовував такий вислів:

«Грізні мачухи варять квіти аконітів.»

А. П. Чехов у книзі «Острів Сахалін» описує випадок захворювання людини, яка їла печінку свині, що отруїлася аконітом. Очевидно, з цим пов'язані народні назви: зілля чорне, отрутник, тоядь[джерело?]. Також відомо, що цією квіткою Клеопатра отруїла рідного брата.

Цікаві факти про аконіт[4]

  • В часи Давньої Греції аконіт вирощували як декоративну рослину, але в 117 році Траян помітив, що його слуги помирають від взаємодії з ним.
  • В Давній Греції аконітом вбивали злочинців.
  • В східній Індії аконіт входив до суміші, якою обробляли накінечники для стріл. Противник помирав одразу після влучання, навіть якщо поранення не було смертельним.
  • Плутарх описував у своїх працях, що воїни використовували аконіт як знеболююче. Але часто не правильно розраховували дозу і він зводив їх з розуму.
  • Аконіт настільки небезпечний, що отруєння може відбутися навіть після дотику до листя голими руками, оскільки отрута дуже швидко і легко всмоктується.

Примітки

  1. Словник українських наукових і народних назв судинних рослин 2004 р. (Ю. Кобів)
  2. Словник української мови: в 11 томах. — Том 10, 1979. — Стор. 218.
  3. Алексєєнко Ф. М.; Бабич І. А.; Дмитренко Л. І.; Мегедь О. Г.; Нестероводський В. А.; Савченко Я. М. (1966). У Кузьміна М. Ф.; Радько М. К. Виробнича енциклопедія бджільництва (українською). Київ «Урожай». с. 14-15.
  4. Макаров, Костянтин. Цікаві факти про Аконіт.

Джерела

Посилання

Unidentified Buttercup Closeup 1500px.jpg Це незавершена стаття про Жовтецеві.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
licence
cc-by-sa-3.0
droit d’auteur
Автори та редактори Вікіпедії
original
visiter la source
site partenaire
wikipedia UK