Область гніздування весь час змінюється. Зараз поширені в західній і центральній Європі (на північ до Санкт-Петербурга, на схід до центральних областей України), в північно-західній Африці, на Азорських і Канарських островах, у Туреччині і Сирії. У північних районах зони поширення птахи перелітні, в південних — осілі, частково кочові. В Україні поширені як гніздові птахи в західних областях, у Карпатах, у центральних районах Полісся, Лісостепу. Розселяються на схід. Залітають і східні райони.
У природі визначаються за малими розмірами і зелено-жовтим забарвленням нижньої частини тіла. У самців дуже характерна токова поведінка: вони розпускають хвіст і крила, крутяться на гілках дерев і в повітрі, весь час співають. Пісенька характерна, тріскотлива, складається з коротких складів І дзюркотливих трелей. Трохи подібна до крику цикад. Позивні крики, які птахи подають, коли летять, коротенькі «тірлі» або «жьюіі». Вірогідно, саме через характер швидкомовної пісні птах отримав свою українську назву «щедрик».
На місця гніздування прилітають у кінці березня — на початку квітня. Гнізда на деревах, невисоко над землею. Вони майстерно сплетені зі стебел трав, корінців, моху і лишайників, вимощені кінським волосом, рослинним пухом, пір'ям. Повна кладка з 4—5 білувато-блакитних, з темними крапками і рисками яєць, двічі за сезон, у травні і в кінці червня — на початку липня. Насиджує самка, 13 днів, самець весь час годує її. Пташенята залишаються в гнізді близько двох тижнів.
Осінній відліт починається у вересні і закінчується в жовтні. Птахи з України зимують у країнах Середземномор'я.
Живляться насінням і бруньками рослин. Навесні і влітку поїдають також дрібних комах. Пташенят вигодовують комахами.
Корисні і декоративні птахи. Потребують охорони, їх можна приваблювати, насаджуючи дерева з густою кроною.
Фесенко, Г. Птахи садів і парків Києва. 2010 р.
Це незавершена стаття з орнітології.