dcsimg

Клокичка периста ( ukraina )

tarjonnut wikipedia UK

Ботанічні характеристики

Кущ до 5 м заввишки, або невелике деревце з родини клокичкових (Staphyleaceae). Гілля після другого року вкрите жовтувато-бурою або світло-сірою корою, як у калини звичайної. Листки великі, непарноперисті, з 5-7 окремими листочками. Плід — велика м'яка коробочка з лискучим горішком усередині завбільшки з кістку черешні.

Поширення

Росте в широколистяних лісах, по узліссях, іноді серед чагарників. Трапляється зрідка в Закарпатті, частині Тернопільської області та західному і правобережному Лісостепу. Вид поширений в південній частині Середньої Європи, Середземномор'я, на Кавказі, в Малій Азії. Окремі місцезнаходження в Україні, безсумнівно, є реліктовими залишками з тих доісторичних часів, коли клімат тут був значно теплішим. Саме тому всюди, де ця рослина трапляється в дикому стані, вона потребує охорони.

На західній Україні проводиться введення в підлісок на території Національного природного парку "Кременецькі гори" .[2].

Господарське значення

У харчуванні

У Туреччині, Ірані та на Закавказзі бутони клокички разом з молодими пагінцями збирають і квасять, як капусту, одержуючи так звані «джонджолі». Свого часу їх вивозили за кордон як екзотичний продукт півдня Росії. У Грузії та Дагестані «джонджолі» — улюблена присмака або гарнір до всіляких страв та наїдків.[3]

Насіння цієї рослини за смаком дещо подібне до фісташки, з нього добувають олію. Достиглі горішки їдять як ласощі. Одна велика кількість з'їдених горішків зумовлює понос.

Декоративне значення

Завдяки пониклим суцвіттям білих квітів, а ще більше завдяки оригінальним своєрідним плодам — пухирчастим здутим коробочкам — рослина дуже декоративна. Культивується в парках, а на півдні — в лісосмугах.

З кори видобувають червону фарбу.

Гуцульські жінки носили намиста, зроблені із зерен рослини, які теж називались «клокічками»[1].

Галерея

Див. також

Література

 src= Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Staphylea pinnata

Примітки

  1. а б Клокічка // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  2. Працівниками Парку проведено роботи по відтворенню корінних насаджень – Національний природний парк "Кременецькі гори" (uk). Процитовано 2019-03-22.
  3. М. Л. Рева, Н. Н. Рева Дикі їстівні рослини України / Київ, Наукова думка, 1976—168 с. — С.73
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Автори та редактори Вікіпедії
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia UK