dcsimg

Raffia ( afrikaans )

tarjonnut wikipedia AF

Raffia of Raphia is ’n genus van sowat 20 spesies palms wat inheems aan tropiese streke van Afrika, veral Madagaskar, is. Een spesie (R. taedigera) kom ook in Sentraal- en Suid-Amerika voor.[1]

R. taedigera is die bron van raffia, vesels van die blare wat vir weefwerk gebruik word. Dié spesie dra ook ’n vrug.[2]

Die bome word tot 16 m hoog en is bekend vir hul saamgestelde veeragtige blare, die langste in die planteryk; die blare van R. regalis word tot 25 m lank[3] en 3 m breed. Die plante blom net een keer en gaan dood wanneer die sade ryp is.

Spesies

 src=
Vrugte van die raffiapalm (Muséum de Toulouse).
  1. Raphia africana Otedoh – Nigerië, Kameroen
  2. Raphia australis Oberm. & Strey – Mosambiek, Suid-Afrika
  3. Raphia farinifera (Gaertn.) Hyl. – Afrika van Senegal tot Tanzanië, suid tot Mosambiek en Zimbabwe
  4. Raphia gentiliana De Wild. – Zaïre, Sentraal-Afrikaanse Republiek
  5. Raphia hookeri G.Mann & H.Wendl. – Wes- en Sentraal-Afrika van Liberië tot Angola
  6. Raphia laurentii De Wild. – Angola, Zaïre, Sentraal-Afrikaanse Republiek
  7. Raphia longiflora G.Mann & H.Wendl. – van Nigerië tot Zaïre
  8. Raphia mambillensis Otedoh – Nigerië, Kameroen, Sentraal-Afrikaanse Republiek, Soedan
  9. Raphia mannii Odoardo Beccari|Becc. – Nigerië, Bioko
  10. Raphia matombe De Wild. – Cabinda, Zaïre
  11. Raphia monbuttorum Drude – Nigerië, Kameroen, Tjad, Sentraal-Afrikaanse Republiek, Suid-Soedan
  12. Raphia palma-pinus (Gaertn.) Hutch. – Wes-Afrika van Liberië tot Cabinda
  13. Raphia regalis Becc. – Sentraal-Afrika van Nigerië tot Angola
  14. Raphia rostrata Burret – Cabinda, Zaïre
  15. Raphia ruwenzorica Otedoh – Oos-Zaïre, Rwanda, Burundi
  16. Raphia sese De Wild. – Zaïre
  17. Raphia sudanica A. Chev. – Wes-Afrika van Senegal tot Kameroen
  18. Raphia taedigera (Mart.) Mart. – Nigerië, Kameroen, Sentraal-Amerika (Costa Rica, Nicaragua, Panama), Suid-Amerika (Colombia)
  19. Raphia textilis Welw. – Cabinda, Zaïre, Gabon, Angola
  20. Raphia vinifera P. Beauv. – Wes-Afrika van Zaïre tot Benin

Raffiavesels

 src=
Voorbeeld van ’n artikel wat van raffiavesels gemaak kan word.

Raffiavesels word algemeen gebruik om mandjies, plekmatjies, hoede, skoene en ander artikels van te maak. Die vesels kom aan die onderkant van die blare voor. Dit word afgetrek en kan dan gekleur en geweef word.

Verwysings

  1. Kew World Checklist of Selected Plant Families
  2. Tucker, A.; Redford, A.; Scher, J.; Trice, M. (2010). "Raphia taedigera". Dried Botanical ID. Fort Collins, CO: Delaware State University, Identification Technology Program, CPHST, PPQ, APHIS, USDA. Besoek op 7 Oktober 2016.
  3. Hallé, F. 1977. The longest leaf in palms? Principes 21: 18.

Eksterne skakels

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia skrywers en redakteurs
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia AF

Raffia: Brief Summary ( afrikaans )

tarjonnut wikipedia AF

Raffia of Raphia is ’n genus van sowat 20 spesies palms wat inheems aan tropiese streke van Afrika, veral Madagaskar, is. Een spesie (R. taedigera) kom ook in Sentraal- en Suid-Amerika voor.

R. taedigera is die bron van raffia, vesels van die blare wat vir weefwerk gebruik word. Dié spesie dra ook ’n vrug.

Die bome word tot 16 m hoog en is bekend vir hul saamgestelde veeragtige blare, die langste in die planteryk; die blare van R. regalis word tot 25 m lank en 3 m breed. Die plante blom net een keer en gaan dood wanneer die sade ryp is.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia skrywers en redakteurs
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia AF

Ràfia (planta) ( valencia )

tarjonnut wikipedia CA

Ràfia (Raphia) és un gènere de plantes amb flors de la família de les arecàcies. Aquest gènere consta d'una vintena d'espècies de palmera nadiues de les zones tropicals d'Àfrica, Madagascar, Amèrica Central i Amèrica del Sud. Les fulles de certes espècies arriben a una llargada de fins a 25 metres i són les més grans de tot el regne vegetal.

Conreu i usos

 src=
La ràfia s'usa sovint per empeltar arbres
 src=
Fruits (Museu de Tolosa de Llenguadoc)

La fibra vegetal de la ràfia té múltiples usos especialment en el camp tèxtil i en la construcció. La fibra s'ha utilitzat per a fer des de barrets a sabates i per a objectes decoratius.

Per a empeltar arbres fruiters primer es mulla la fibra i després s'utilitza per lligar les parts obertes amb la navalla, per aquest objectiu la ràfia té l'avantatge de la flexibilitat que permet que les ferides a l'arbre es recuperin bé.

De la saba de la planta se n'obté una beguda alcohòlica. Un cop fermentada i destil·lada s'obté la beguda d'alta graduació alcohòlica anomenada ogogoro. El procediment d'obtenció de la saba mata l'arbre.

Espècies

Enllaços externs

 src= A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Ràfia Modifica l'enllaç a Wikidata
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autors i editors de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia CA

Ràfia (planta): Brief Summary ( valencia )

tarjonnut wikipedia CA

Ràfia (Raphia) és un gènere de plantes amb flors de la família de les arecàcies. Aquest gènere consta d'una vintena d'espècies de palmera nadiues de les zones tropicals d'Àfrica, Madagascar, Amèrica Central i Amèrica del Sud. Les fulles de certes espècies arriben a una llargada de fins a 25 metres i són les més grans de tot el regne vegetal.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autors i editors de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia CA

Rafie ( Tšekki )

tarjonnut wikipedia CZ
Tento článek pojednává o rodu palem. Možná hledáte: Raphia (motýl) - rod nočních motýlů z čeledi můrovití.

Rafie[1] (Raphia) je rod palem, zahrnující 20 druhů. Je rozšířen zejména v rovníkové Africe, v menší míře a zřejmě druhotně i v tropické Americe a na Madagaskaru. Jsou to mohutné palmy s velkými zpeřenými listy. Kmen je přímý nebo krátký a podzemní, u některých druhů ostnitý. Květy jsou jednopohlavné, s trojčetným kalichem a korunou. Plody jsou poměrně velké, eliptické, s povrchem pokrytým šupinami a bez tvrdé pecky. Rafie mají značný význam zejména pro místní obyvatelstvo. Jejich využití je poměrně mnohostranné. Jsou zdrojem vláken, slouží jako stavební materiál a ke krytí střech a podobně. Nejvýznamnějším druhem je Raphia farinifera. Druh Raphia regalis je znám nejdelšími listy v rostlinné říši, které dosahují délky až 25 metrů.

Popis

Rafie jsou masivní, jednodomé, otrněné palmy s přímým nebo zkráceným a podzemním kmenem. Kmeny jsou solitérní nebo svazčité, alespoň částečně pokryté vytrvalými odumřelými listy a obsahují měkkou dřeň. U některých druhů jsou na uzlinách kmene ostny kořenového původu. U bahenních druhů bývají vyvinuty dýchací kořeny (pneumatofory). Listy jsou mohutné, zpeřené. Postranní lístky jsou četné, úzké, jednoduše přeložené, na vřeteni listu pravidelně nahloučené do skupin. Často jsou na rubu bělavé a na okraji s krátkými ostny.

Rafie vykvétají po dosažení zralosti a po dozrání plodů odumírají podobně jako talipot. Květenství jsou oboupohlavná, krátce stopkatá, větvená do 2. řádu a vyrůstající současně z úžlabí několika vnějších listů. Jsou buď ukrytá mezi listy nebo vyčnívající nad korunu a skládající rozměrné složené květenství. Květy jsou jednopohlavné. Kalich je trubkovitý, zakončený 3 laloky. Koruna je přinejmenším na bázi trubkovitá, trojčetná. Samčí květy obsahují 6 až 30 tyčinek s úzce vřetenovitými nitkami přirostlými k bázi koruny a někdy srostlými do dužlaté trubičky. V samičích květech je gyneceum složené ze 3 plodolistů s nekompletně oddělenými komůrkami. Čnělka je krátká, zakončená trojlaločnou bliznou. Plody jsou zpravidla velké, eliptické, jednosemenné, na povrchu pokryté střechovitými šupinami. Mezokarp je tlustý, moučnatý a olejnatý, endokarp není diferencován.[2][3][4]

Rozšíření

Rod rafie zahrnuje 20 druhů. Převážná většina druhů se vyskytuje v subsaharské Africe, a to zejména ve vlhkých oblastech okolo rovníku. Druh Raphia taedigera se vyskytuje v tropické Africe v oblasti Guinejského zálivu a jako jediný druh rodu i v tropické Americe (od Nikaraguy po severní Brazílii). Na to, zda se v Americe jedná o původní výskyt, není jednoznačný názor. Raphia farinifera roste ve východní tropické Africe a rovněž na Madagaskaru, kam byla zřejmě zavlečena. Většina druhů roste na bahnitých, podmáčených půdách. Druh Raphia regalis roste na horských svazích jako součást tropického deštného lesa.[2]

Taxonomie

Rod Raphia je v rámci taxonomie palem řazen do podčeledi Calamoideae, tribu Lepidocaryeae a samostatného subtribu Raphiinae. Sesterskou větví je subtribus Mauritiinae, zahrnující rody Mauritia, Mauritiella a Lepidocaryum.[5]

Zajímavosti

Raphia regalis má nejdelší listy v rostlinné říši. Jejich délka dosahuje i s řapíkem až 25 metrů.[4]

Význam

Rafie mají velký ekonomický význam zejména pro místní obyvatelstvo. V některých afrických zemích jsou pěstovány na plantážích. Z mladých listů a listových pochev se získávají vlákna s poměrně širokým využitím. Používají se ve tkalcovství, košařství a k výrobě provazů. Z Afriky je tento materiál i vyvážen. V Evropě je tzv. rafiové lýko oblíbení zejména k vyvazování roubů při roubování. Řapíky četných druhů slouží jako náhrada bambusu při stavbě domů a v truhlářství, listy jsou využívány jako střešní krytina. Z nařízlého růstového vrcholu se získává sladká šťáva, která je zkvašována na palmové víno. Z plodů některých druhů se získává palmový olej. Semena některých druhů a růstové vrcholy (palmové zelí) slouží jako potrava. Plody jsou někdy používány jako jed k lovu ryb (barbasko). Raphia farinifera je v tropech celkem zřídka pěstována jako okrasná palma. Je to robustní druh s dlouhými listy. Z povrchu jeho listů se získává vosk k výrobě kožních krémů, leštících vosků a svíček.[3][6]

Odkazy

Reference

  1. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3.
  2. a b Palms of the World Online. Raphia [online]. Dostupné online. (anglicky)
  3. a b LLAMAS, Kirsten Albrecht. Tropical Flowering Plants. Cambridge: Timber Press, 2003. ISBN 0-88192-585-3. (anglicky)
  4. a b JONES, David L. Palms of the World. Canberra: Reed Books, 1995. ISBN 0-7301-0420-6. (anglicky)
  5. ASMUSSEN, Cony B. et al. A new subfamily classification of the palm family (Arecaceae): evidence from plastid DNA phylogeny. Botanical Journal of the Linnean Society. 2006, čís. 151.
  6. VALÍČEK, Pavel a kol. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6.

Externí odkazy

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia autoři a editory
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia CZ

Rafie: Brief Summary ( Tšekki )

tarjonnut wikipedia CZ
Tento článek pojednává o rodu palem. Možná hledáte: Raphia (motýl) - rod nočních motýlů z čeledi můrovití.

Rafie (Raphia) je rod palem, zahrnující 20 druhů. Je rozšířen zejména v rovníkové Africe, v menší míře a zřejmě druhotně i v tropické Americe a na Madagaskaru. Jsou to mohutné palmy s velkými zpeřenými listy. Kmen je přímý nebo krátký a podzemní, u některých druhů ostnitý. Květy jsou jednopohlavné, s trojčetným kalichem a korunou. Plody jsou poměrně velké, eliptické, s povrchem pokrytým šupinami a bez tvrdé pecky. Rafie mají značný význam zejména pro místní obyvatelstvo. Jejich využití je poměrně mnohostranné. Jsou zdrojem vláken, slouží jako stavební materiál a ke krytí střech a podobně. Nejvýznamnějším druhem je Raphia farinifera. Druh Raphia regalis je znám nejdelšími listy v rostlinné říši, které dosahují délky až 25 metrů.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia autoři a editory
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia CZ

Raphia ( saksa )

tarjonnut wikipedia DE
 src=
Der Titel dieses Artikels ist mehrdeutig. Weitere Bedeutungen sind unter Raphia (Begriffsklärung) aufgeführt.

Raphia ist eine Gattung der Palmengewächse (Arecaceae). Die Arten sind vorwiegend im tropischen Afrika beheimatet. Die Blätter von Raphia regalis gelten mit bis zu 25 m Länge als die größten im Pflanzenreich.

Merkmale

Die Vertreter sind mächtige, stammlose oder baumförmige Palmen. Die Stämme stehen einzeln oder in Gruppen und sind bewehrt. Die Palmen sind monözisch und blühen nur einmal (hapaxanth).

Die Chromosomenzahl beträgt 2n = 28.

Blätter

Die Blätter sind sehr groß, gefiedert und verbleiben nach dem Absterben an der Pflanze. Die Blattscheide ist unbewehrt. Sie zerfällt mit der Zeit in schmale Streifen oder teils in schwarze Fasern (Piassava genannt). Der Blattstiel ist kurz bis sehr lang, unbewehrt und meist an der Oberseite nahe der Basis tief gefurcht. Die Fiederblättchen sind einfach gefaltet, linealisch, zahlreich und stehen derart, dass sie dem Blatt ein fiederiges Aussehen verleihen. Am Blattrand und an der Mittelrippe sind sie mit kurzen Stacheln versehen.

Blütenstände

Die Blütenstände sind zweifach verzweigt. Mehrere entstehen gleichzeitig in den Achseln der obersten wenigen Blätter. Sie stehen entweder zwischen den Blättern (intrafoliar) und sind hängend, oder sie stehen oberhalb der Blätter (suprafoliar) und bilden eine aufrechte, massive zusammengesetzte Infloreszenz. Der Blütenstandsstiel ist kurz. Das Vorblatt ist röhrig, zweikielig und hat eine enge bis aufgeblasene Scheide. Es gibt mehrere Hochblätter am Blütenstandsstiel. Die Blütenstandsachse ist wesentlich länger als der -stiel. Die Hochblätter stehen an der Achse in zwei oder vier Reihen, sind röhrig und tragen meist einen Seitenzweig erster Ordnung. Diese sind zurückgebogen oder abstehend und tragen ein zweikieliges, röhriges Vorblatt und in zwei oder vier Reihen röhrige Hochblätter, von denen jedes, außer dem Vorblatt und einem bis wenigen untersten Hochblättern, eine blütentragende Achse (Rachilla) trägt.

Die Hochblätter der Rachilla stehen ebenfalls in zwei oder vier Reihen. Im unteren Viertel bis zwei Dritteln der Länge stehen in den Hochblättern eine weibliche Blüte und zwei Brakteolen. Im oberen Bereich tragen sie eine männliche Blüte mit einer einzelnen Brakteole.

Blüten

Die männlichen Blüten haben einen röhrigen Kelch mit drei flachen Lappen. Die Krone reicht weit über den Kelch hinaus, glänzt leicht und ist an der Basis verwachsen. Die drei Lappen sind lange, dreieckig und leicht stachelartig. Die sechs bis 30 Staubblätter haben schmale Staubfäden, die getrennt stehen oder zu einer Röhre vereint sind. Die Antheren sind lange und pfeilförmig.

Der Pollen ist ellipsoidisch und bisymmetrisch. Die Keimöffnung ist ein distaler Sulcus, meist deutlich kürzer als die lange Achse. Die längste Achse misst 17 bis 35 Mikrometer.

Die weiblichen Blüten reichen manchmal nicht vollständig aus ihren Tragblättern heraus. Der Kelch ist röhrig, die Krone nicht immer länger als der Kelch. Sie ist etwa zur Hälfte röhrig und hat drei dreieckige Lappen. Die Staminodien bilden einen epipetalen Ring mit 6 bis 16 Zähnen, auf denen die flachen, kurzen, leeren Antheren stehen. Das Gynoeceum ist dreifächrig mit drei Samenanlagen. Es ist eiförmig bis konisch, der Griffel ist kurz und trägt eine dreilappige Narbe. Die Fächertrennung ist unvollständig, die Samenanlagen sitzen basal und sind anatrop.

Früchte und Samen

 src=
Frucht von Raphia taedigera
 src=
Fruchtstand von Raphia farinifera

Die Frucht ist meist groß, elliptisch und enthält einen Samen. Das Exokarp trägt senkrechte Reihen von großen, nach hinten weisenden Schuppen. Das Mesokarp ist dick, mehlig und ölreich. Das Endokarp ist nicht ausdifferenziert. Der Samen hat eine trockene Samenschale, das Endosperm weist wenige tiefe Furchen auf.

Verbreitung und Standorte

Die meisten Arten sind in Afrika beheimatet, wo sie in den feuchteren Gebieten von Äquatorialafrika und Madagaskar vorkommen. Die eine Art auf Madagaskar wurde möglicherweise vom Menschen eingeführt. Eine Art, Raphia taedigera, kommt im tropischen Amerika vor.

Die meisten Arten wachsen in Sumpfland. Raphia regalis wächst an Hängen in feuchtem tropischem Regenwald.

 src=
Raphia farinifera im Mosambik

Systematik

Die Gattung Raphia wird innerhalb der Familie Arecaceae in die Unterfamilie Calamoideae, Tribus Lepidocaryeae und Subtribus Raphiinae gestellt. Sie ist der einzige Vertreter der Subtribus. Sie ist die Schwestergruppe der Subtribus Mauritiinae. Die Monophylie der Gattung wurde nicht untersucht (Stand 2008). Der Gattungsname Raphia leitet sich vom madagassischen Vernakularnamen rofia ab.

In der World Checklist of Selected Plant Families der Royal Botanic Gardens, Kew werden folgende Arten anerkannt:[1]

Nutzung

 src=
Herstellung von Seilen aus Raffiafasern

Einige Arten haben in Afrika einige wirtschaftliche Bedeutung. Aus den Fiederblättchen werden Raffiafasern gewonnen, die lokal für eine Fülle von Gegenständen verarbeitet werden, wie Körben und Seilen. Sie werden auch als Gartenschnüre und als Webmaterial exportiert.

Die Blattstiele einiger Arten werden wie Bambus im Haus- und Möbelbau verwendet (daher auch die Bezeichnung Bambuspalme). Die Blattspreiten dienen zum Dachdecken. Wegen ihrer Festigkeit und Elastizität werden im zentralen Afrika aus den Blattstielen Lamellen für Lamellophone wie das Timbrh in Kamerun hergestellt.

Durch Anzapfen der Sprossspitze wird Palmwein gewonnen. Aus dem Mesokarp einiger Arten wird Öl zum Kochen gewonnen. Samen und Stamm-Apex werden manchmal gegessen. Die Früchte einiger Arten werden als Fischgift verwendet.

Belege

  • John Dransfield, Natalie W. Uhl, Conny B. Asmussen, William J. Baker, Madeline M. Harley, Carl E. Lewis: Genera Palmarum. The Evolution and Classification of Palms. Zweite Auflage, Royal Botanic Gardens, Kew 2008, ISBN 978-1-84246-182-2, S. 155 ff.

Einzelnachweise

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v Rafaël Govaerts (Hrsg.): Raphia. In: World Checklist of Selected Plant Families (WCSP) – The Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew, abgerufen am 18. September 2021.
  2. a b S.M. Kamga et al. 2018. Two new species of Raphia (Palmae/Arecaceae) from Cameroon and Gabon. PhytoKeys 111: 17-30; doi: 10.3897/phytokeys.111.27175

Weblinks

 src=
– Sammlung von Bildern, Videos und Audiodateien
 title=
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia DE

Raphia: Brief Summary ( saksa )

tarjonnut wikipedia DE
 src= Der Titel dieses Artikels ist mehrdeutig. Weitere Bedeutungen sind unter Raphia (Begriffsklärung) aufgeführt.

Raphia ist eine Gattung der Palmengewächse (Arecaceae). Die Arten sind vorwiegend im tropischen Afrika beheimatet. Die Blätter von Raphia regalis gelten mit bis zu 25 m Länge als die größten im Pflanzenreich.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autoren und Herausgeber von Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia DE

Raffia palm ( englanti )

tarjonnut wikipedia EN

Raffia palms (Raphia) are a genus of about twenty species of palms native to tropical regions of Africa, and especially Madagascar, with one species (R. taedigera) also occurring in Central and South America.[1] R. taedigera is the source of raffia fibers, which are the veins of the leaves, and this species produces a fruit called "brazilia pods", "uxi nuts" or "uxi pods".[2]

They grow up to 16 metres (52 ft) tall and are remarkable for their compound pinnate leaves, the longest in the plant kingdom; leaves of R. regalis up to 25 metres (82 ft) long[3] and 3 metres (9.8 ft) wide are known. The plants are monocarpic, meaning that they flower once and then die after the seeds are mature. Some species have individual stems which die after fruiting, but have a root system which remains alive and sends up new stems which fruit.

Cultivation and uses

Fiber

Removing the membrane
Rolling the fibres together before drying
Weaving raffia.

Raffia fiber is produced from the membrane on the underside of the leaf fronds. The membrane is taken off to create a long thin fiber, which can be rolled together for added strength before they are finally dried. Fibres can be made into twine, rope, garden ties, and used in tree grafting.[4] Fibres are important in the area of textiles, as they can be dyed and woven into products such as decorative mats, baskets, placemats, hats, and shoes.

Raffia wine

The sap of the palm can be fermented into raffia wine. It is traditionally collected by cutting a box in the top of the palm and suspending a large gourd to collect the milky white liquid. Unlike oil palms, this process kills the tree. Sap from both the raffia and oil palms can be allowed to ferment over a few days. When first collected from the tree, it is sweet and appears slightly carbonated. As it ages more sugar is converted. Raffia wine tends to be sweeter at any age when compared to oil palm wine. Both kinds of palm wine can also be distilled into strong liquors, such as Ogogoro. Traditionally in some cultures where raffia or oil palm are locally available, guests and spirits are offered these drinks from the palm trees.

Other uses

In local construction, raffia fibres are used for ropes, with branches and leaves providing sticks and supporting beams, and various roof coverings. The people of Ogba kingdom in Rivers State and other southern Nigerians use raffia palm fronds as fishing poles. The frond is usually cut from a young palm tree. The leaves are removed and the stake is dried, which becomes very light, and the hook is attached to a line, which is tied to the stake, making it a fishing pole.

The raffia palm is important in societies such as that of the Province of Bohol in the Philippines, Kuba of Democratic Republic of the Congo, Nso of Cameroon, the Igbo and Ibibio/Annang/Bahumono of Southeastern Nigeria, the Tiv of Northcentral Nigeria and Southwestern Cameroons, the Urhobo and Ijaw people of the Niger delta Nigeria and the Yoruba people of southwestern Nigeria, among several other West African ethnic nations.

Synthetic raffia

A strand of raffia has a maximum length of about 1.5 m and an irregular width. When found on spools or hanks of greater lengths, it is likely synthetic raffia, produced from polypropylene. First produced by Covema in collaboration with Sulzer, a manufacturer of flat weaving looms for natural fibers, who adapted their looms to process synthetic raffia. These fabrics are used to make carpet backing, protective sheets, and bags for rice, potatoes, and citrus fruit. Covema also developed a method to cover raffia fabric with a thin film of polyethylene in order to make it waterproof.[5]

Species

Raffia palm fruit

References

  1. ^ a b Kew World Checklist of Selected Plant Families
  2. ^ Tucker, A.; Redford, A.; Scher, J.; Trice, M. (2010). "Raphia taedigera". Dried Botanical ID. Fort Collins, CO: Delaware State University, Identification Technology Program, CPHST, PPQ, APHIS, USDA. Retrieved 7 October 2016.
  3. ^ Hallé, F. 1977. The longest leaf in palms? Principes 21: 18.
  4. ^ "Natural Raffia – Your New Go-to Material in Fair Fashion - One of a Mind by ABURY". abury.net. Retrieved 2021-09-10.
  5. ^ Baucia, Giovanni. "C'era una volta...l'estrusione". Polimerica.it (in Italian). Cronoart Srl. Retrieved 21 October 2021.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia authors and editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia EN

Raffia palm: Brief Summary ( englanti )

tarjonnut wikipedia EN

Raffia palms (Raphia) are a genus of about twenty species of palms native to tropical regions of Africa, and especially Madagascar, with one species (R. taedigera) also occurring in Central and South America. R. taedigera is the source of raffia fibers, which are the veins of the leaves, and this species produces a fruit called "brazilia pods", "uxi nuts" or "uxi pods".

They grow up to 16 metres (52 ft) tall and are remarkable for their compound pinnate leaves, the longest in the plant kingdom; leaves of R. regalis up to 25 metres (82 ft) long and 3 metres (9.8 ft) wide are known. The plants are monocarpic, meaning that they flower once and then die after the seeds are mature. Some species have individual stems which die after fruiting, but have a root system which remains alive and sends up new stems which fruit.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia authors and editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia EN

Rafio ( Esperanto )

tarjonnut wikipedia EO
 src=
Rafio estas ofte uzata por ligi greftojn de arboj.
Making raffia rope.jpg
Rolling raffia rope.jpg
PendeMunganji.jpg
 src=
Raphia taedigera - MHNT

Rafio estas genro (Raphia) el arekacoj de monoikaj arboj (palmoj) kun tre grandaj folioj (ĝis 3 m longaj kaj 0,2m larĝaj), kies fibroj estas uzataj por brosoj kaj por fari ligilojn. La tropika genro de 28 specioj hejmas en Afriko, Madagaskaro kaj Ameriko, inter alie la konataj specioj Raphia farinifera (sin. R. ruffia), el Madagaskaro, kultivata por rafio, kaj Raphia hookeri, el Afriko, kultivata por vino ricevita per fermentigo de la suko de junaj infloreskoj.

La rafio estas komuna nomo por la bastfibro de la rafia aŭ basta palmo (Raphia farinifera). La fibroj estas tre streĉeblaj kaj solidaj. Aĵoj faritaj el rafio estas inter aliaj korboj, ĉapeloj kaj matoj.

La rafia palmo devenas de Madagaskaro, kie la rafia basto estis ekde la komenco de la 20-a jarcento la ĉefa eksportaĵo.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Vikipedio aŭtoroj kaj redaktantoj
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia EO

Raphia ( kastilia )

tarjonnut wikipedia ES

Raphia es un género de plantas fanerógamas perteneciente a la familia de las palmeras (Arecaceae), es el único género de la subtribu Raphiinae.[2]​ Está constituido por aproximadamente veinte especies nativas todas ellas de África; la única especie del género que existe en estado natural fuera del continente africano es el yolillo (Raphia taedigera) que es oriunda de las zonas húmedas de América Central y del Sur, además del oeste de África.

 src=
Remover las fibras de las hojas son el primer paso para aprovecharlas, provincia de Bandundu, República Democrática del Congo.

Descripción

Son palmas grandes, agrupadas, armadas, hapaxantas; con tallos de 2–9 (–15) m de alto y 30 cm de diámetro, cubiertos por las bases traslapadas de las hojas, raíces formando densos neumatóforos sobre el nivel de las aguas; plantas monoicas. Hojas pinnadas, erectas, 12–15 m de largo, recurvadas apicalmente y con 100 o más pinnas; pinnas irregularmente dispersas, subopuestas, 100–200 cm de largo y 4–5 cm de ancho, brillantes, lánguidas en el ápice, nervio principal prominente con nervios secundarios fuertes a cada lado, ápice largamente puntiagudo, furfuráceo lepidoto en el nervio principal abaxialmente, márgenes armados con acúleos inconspicuos; vaina marcadamente fibrosa, pecíolo inconspicuo, 15–20 cm de grueso en la base. Inflorescencias terminales, variadamente ramificadas, ramas principales 3–5, arqueadas a péndulas, 200–500 cm de largo, ejes ocultos por numerosas brácteas envainadoras y traslapadas, éstas progresivamente más pequeñas hacia las raquillas terminales; raquillas dísticas, flores pistiladas generalmente arregladas a lo largo de la porción basal y las estaminadas arregladas distalmente; flores estaminadas cada una rodeada por una bractéola cupuliforme, bicarinada, cáliz cupuliforme, pétalos valvados, connados basalmente, estambres 6 (–20?); flores pistiladas cada una con 2 bractéolas persistentes, cáliz entero a ligeramente lobado formando un tubo que encierra a la corola, anillo estaminodial lobado. Frutos ovoide-oblongos, 5–7 cm de largo y 3–4 cm de diámetro con un rostro corto, agudo y terminal, truncado, completamente cubierto con placas escamosas, éstas traslapadas, reflexas, café-anaranjado lustrosas y con márgenes escariosos, mesocarpo aceitoso, suave cuando maduro; semilla 1, 4.5–8 cm de largo y 2.7–4.5 cm de diámetro, endosperma ruminado, eofilo generalmente pinnado, raramente bífido.

Usos

 src=
Frutas – Museo de Toulouse
 src=
La rafia se usa en injertos en árboles.

Las fibras de las especies de rafia son usadas con múltiples propósitos, uno de los cuales es la confección de ropa.

La fibra de las especies de rafia tiene múltiples usos especialmente en el campo textil y en la construcción. La fibra se ha utilizado para hacer desde sombreros a zapatos y objetos decorativos.

Para injertar árboles frutales primero se moja la fibra y después se utiliza para ligar las partes abiertas con la navaja, para este objetivo la rafia tiene la ventaja de la flexibilidad que permite que las heridas en el árbol se recuperen bien.

De la savia de la planta se obtiene una bebida. Una vez fermentada y destilada se obtiene una bebida de alta graduación alcohólica llamada Ogogoro. El procedimiento de obtención de la savia mata el árbol.

La planta de la rafia es importante en diversas culturas: como la de la provincia de Bohol, en Filipinas; los Kuba, en la República Democrática del Congo; los Nso, en Camerún; y los Igbo, Ibibio/Annang y los Yoruba en Nigeria, entre otros.

 src=
Las fibras son tejidas para hacer un Munganji, usado en ceremonias Bapende en la región Gungu Provincia de Bandundu, República Democrática del Congo.

Taxonomía

El género fue descrito por Ambroise Marie François Joseph Palisot de Beauvois y publicado en Flore d'Oware 1: 75–77, t. 44–46. 1804[1806].[3]

Etimología

Raphia: nombre genérico derivado del nombre vernáculo malgache, rofia.[4]

Especies

Referencias

  1. «Raphia». Royal Botanic Gardens, Kew: World Checklist of Selected Plant Families. Consultado el 6 de agosto de 2009.
  2. USDA, ARS, National Genetic Resources Program. Germplasm Resources Information Network - (GRIN) [Base de Datos en Línea]. National Germplasm Resources Laboratory, Beltsville, Maryland. URL: http://www.ars-grin.gov/cgi-bin/npgs/html/gnlist.pl?2140 (23 August 2013)
  3. «Raphia». Tropicos.org. Missouri Botanical Garden. Consultado el 23 de agosto de 2013.
  4. (J. Dransfield, N. Uhl, C. Asmussen, W.J. Baker, M. Harley and C. Lewis. 2008)

 title=
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autores y editores de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia ES

Raphia: Brief Summary ( kastilia )

tarjonnut wikipedia ES

Raphia es un género de plantas fanerógamas perteneciente a la familia de las palmeras (Arecaceae), es el único género de la subtribu Raphiinae.​ Está constituido por aproximadamente veinte especies nativas todas ellas de África; la única especie del género que existe en estado natural fuera del continente africano es el yolillo (Raphia taedigera) que es oriunda de las zonas húmedas de América Central y del Sur, además del oeste de África.

 src= Remover las fibras de las hojas son el primer paso para aprovecharlas, provincia de Bandundu, República Democrática del Congo.
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autores y editores de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia ES

Raphia ( ranska )

tarjonnut wikipedia FR
 src=
Raphia taedigera - Muséum de Toulouse.

Raphia (les raphias, mot d'origine malgache attesté en 1652[1]) est un genre de palmiers de la famille des Arecaceae que l'on rencontre dans les milieux marécageux et le long des fleuves. Plante monocarpique ou hapaxanthe (la tige meurt après la fructification mais les racines restent vivantes, émettant de nouveaux rejets), l'espèce Raphia farinifera originaire de Madagascar donne une fibre végétale provenant de ses feuilles qui, par extension, porte le nom de raphia. Les feuilles de Raphia regalis peuvent atteindre 25 m sur 4 m, ce qui en fait les feuilles les plus longues du règne végétal[2].

Liste des espèces

Selon Catalogue of Life (7 mai 2017)[3] :

Selon World Checklist of Selected Plant Families (WCSP) (7 mai 2017)[4] :

Propriétés et utilisations de la fibre

 src=
Extraction de vin de raphia dans la forêt marécageuse de Lokoli, au sud du Bénin.

Le raphia est une fibre textile très solide, utilisée pour fabriquer des cordages, des liens et du tissu d'ameublement. À Madagascar, les fibres de ses feuilles et folioles servent par exemple à confectionner le jabo-landy ou la rabane. La ficelle de raphia est utilisable pour tenir le greffon sur un arbre.

L'art du tissage des étoffes en raphia (étoffes Kongo) était emblématique de la royauté et de la noblesse au Kongo et au Loango. On distingue les couvre-chefs Mpu, le Kinzemba, tunique cérémonielle, ou des paniers présentoirs[5].

Au Togo, il sert pour la fabrication des échasses : la nervure de la feuille sert à faire le montant de l'échasse elle-même (entre deux et cinq mètres), les fibres tressées servant à faire la corde qui sert à entourer la jambe contre l'échasse.

En Afrique, son suc fournit une liqueur semblable au vin de palme mais plus colorée et plus forte, le « vin de Bourdon »[6].

Historiquement, le raphia a été utilisé lors de la Première Guerre mondiale pour des opérations de camouflage[7].

Galerie pour la fibre

Notes et références

  1. raphia.
  2. Francis Hallé, The longest leaf in palms ?, Principes 21: 18.
  3. Bánki, O., Roskov, Y., Vandepitte, L., DeWalt, R. E., Remsen, D., Schalk, P., Orrell, T., Keping, M., Miller, J., Aalbu, R., Adlard, R., Adriaenssens, E., Aedo, C., Aescht, E., Akkari, N., Alonso-Zarazaga, M. A., Alvarez, B., Alvarez, F., Anderson, G., et al. (2021). Catalogue of Life Checklist (Version 2021-10-18). Catalogue of Life. https://doi.org/10.48580/d4t2, consulté le 7 mai 2017
  4. WCSP. World Checklist of Selected Plant Families. Facilitated by the Royal Botanic Gardens, Kew. Published on the Internet ; http://wcsp.science.kew.org/, consulté le 7 mai 2017
  5. (en) Vanessa Drake Moraga, Weaving abstraction : Kuba textiles and the woven art of Central Africa, Washington, D.C.:, Textile Museum, 2011, 192 p. (ISBN 978-0-87405-036-3)
  6. Joseph Roques, Nouveau traité des plantes usuelles : spécialement appliqué à la médecine domestique, et au régime alimentaire de l'homme sain ou malade, P. Dufart, 1838 (lire en ligne), p. 167.
  7. Marie-Aude Bonniel, « L'art au service de la Guerre : souvenirs d'un camoufleur (1915-1918) », Le Figaro.fr,‎ 25 septembre 2014 (lire en ligne)

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia FR

Raphia: Brief Summary ( ranska )

tarjonnut wikipedia FR
 src= Raphia taedigera - Muséum de Toulouse.

Raphia (les raphias, mot d'origine malgache attesté en 1652) est un genre de palmiers de la famille des Arecaceae que l'on rencontre dans les milieux marécageux et le long des fleuves. Plante monocarpique ou hapaxanthe (la tige meurt après la fructification mais les racines restent vivantes, émettant de nouveaux rejets), l'espèce Raphia farinifera originaire de Madagascar donne une fibre végétale provenant de ses feuilles qui, par extension, porte le nom de raphia. Les feuilles de Raphia regalis peuvent atteindre 25 m sur 4 m, ce qui en fait les feuilles les plus longues du règne végétal.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Auteurs et éditeurs de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia FR

Raifia ( Iiri )

tarjonnut wikipedia GA
 src=
Raphia taedigera

Snáithín a fhaightear ó dhuilleoga móra na raifiapailme i Madagascar. Dath crón air, ach é indathaithe freisin. Úsáidtear é chun ciseáin, hataí is mataí a fhí, agus plandaí a cheangal sa ghairdín.

 src=
Tá an t-alt seo bunaithe ar ábhar as Fréamh an Eolais, ciclipéid eolaíochta agus teicneolaíochta leis an Ollamh Matthew Hussey, foilsithe ag Coiscéim sa bhliain 2011. Tá comhluadar na Vicipéide go mór faoi chomaoin acu beirt as ucht cead a thabhairt an t-ábhar ón leabhar a roinnt linn go léir.
 src=
Is síol é an t-alt seo. Cuir leis, chun cuidiú leis an Vicipéid.
Má tá alt níos forbartha le fáil i dteanga eile, is féidir leat aistriúchán Gaeilge a dhéanamh.


lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Údair agus eagarthóirí Vicipéid
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia GA

Rafija palma ( Kroatia )

tarjonnut wikipedia hr Croatian

Rafija palma (liko palma, lat. Raphia) rod korisnog, vazdazelenog drveća iz porodice palmi. Postoji 20 priznatih vrsta koje rastu po tropskoj Amerci i Africi. Hrvatski naziv za rafiju je liko od kojeg se radi vezivo koje se koristi u izradi raznih rukotvorina, kao što su košare, podmetači, a često i u vinogradarstvu i voćarstvu. Koristi se liko poglavito od vrste R. farinifera (sin. Raphia ruffia) koja raste na Madagaskaru i još nekim afričkim državama[1]

Vrste

  1. Raphia africana
  2. Raphia australis
  3. Raphia farinifera
  4. Raphia gentiliana
  5. Raphia hookeri
  6. Raphia laurentii
  7. Raphia longiflora
  8. Raphia mambillensis
  9. Raphia mannii
  10. Raphia matombe
  11. Raphia monbuttorum
  12. Raphia palma-pinus
  13. Raphia regalis
  14. Raphia rostrata
  15. Raphia ruwenzorica
  16. Raphia sese
  17. Raphia sudanica
  18. Raphia taedigera
  19. Raphia textilis
  20. Raphia vinifera
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Na Zajedničkom poslužitelju postoje datoteke vezane uz: Rafija palma
Logotip Wikivrsta
Wikivrste imaju podatke o: Raphia

Izvori

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autori i urednici Wikipedije
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia hr Croatian

Rafija palma: Brief Summary ( Kroatia )

tarjonnut wikipedia hr Croatian

Rafija palma (liko palma, lat. Raphia) rod korisnog, vazdazelenog drveća iz porodice palmi. Postoji 20 priznatih vrsta koje rastu po tropskoj Amerci i Africi. Hrvatski naziv za rafiju je liko od kojeg se radi vezivo koje se koristi u izradi raznih rukotvorina, kao što su košare, podmetači, a često i u vinogradarstvu i voćarstvu. Koristi se liko poglavito od vrste R. farinifera (sin. Raphia ruffia) koja raste na Madagaskaru i još nekim afričkim državama

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autori i urednici Wikipedije
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia hr Croatian

Winowa palma ( yläsorbi )

tarjonnut wikipedia HSB

Winowa palma (Raphia) je ród ze swójby palmowych rostlinow (Arecaceae).

Družiny

Ród Raphia wobsahuje něhdźe 20 družinow:

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia authors and editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia HSB

Winowa palma: Brief Summary ( yläsorbi )

tarjonnut wikipedia HSB

Winowa palma (Raphia) je ród ze swójby palmowych rostlinow (Arecaceae).

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia authors and editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia HSB

Raphia (botanica) ( Italia )

tarjonnut wikipedia IT

Raphia P.Beauv., 1806 è un genere di piante appartenente alla famiglia delle Arecacee[1]. È l'unico genere della sottotribù Raphiinae[2].

Descrizione

 src=
Infruttescenza con frutti.

Le piante di questo genere hanno fusti alti sino a 20 m e foglie pennate spesso altrettanto lunghe: le foglie di Raphia regalis, con i loro 25 m, sono considerate le foglie più lunghe tra tutte le angiosperme[3].

Sono piante monocarpiche, che fioriscono e fruttificano una sola volta nella loro vita e muoiono una volta che si è compiuta la maturazione dei semi. Dopo che il vecchio fusto si è disseccato la pianta genera nuovi fusti dai polloni.

Distribuzione e habitat

La maggior parte delle specie del genere Raphia si trovano nell'Africa subsahariana ed in Madagascar; una specie, R. taedigera, è nativa del Sud America, e una, R. australis, del Sudafrica, al confine tra KwaZulu-Natal e Mozambico.

Tassonomia

Il genere comprende le seguenti specie:[1]

Usi

 src=
Fibra di Rafia

Dalle foglie si ricava una fibra tenace e grossolana, la rafia, impiegata nell'industria dei cordami, in alternativa alla juta, nella cesteria e negli articoli da intreccio. Un uso tradizionale, ancora presente. è l'utilizzo come guarnizione nel montaggio di giunti filettati di piccole tubazioni.

Note

  1. ^ a b (EN) Raphia P.Beauv., su Plants of the World Online, Royal Botanic Gardens, Kew. URL consultato il 28 gennaio 2021.
  2. ^ (EN) Baker W.J., Dransfield J., Beyond Genera Palmarum : progress and prospects in palm systematics, in Botanical Journal of the Linnean Society, vol. 182, n. 2, 2016, DOI:10.1111/boj.12401.
  3. ^ (EN) Hallé, F., The longest leaf in palms?, in Principes, vol. 21, 1977, p. 18.

 title=
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autori e redattori di Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia IT

Raphia (botanica): Brief Summary ( Italia )

tarjonnut wikipedia IT

Raphia P.Beauv., 1806 è un genere di piante appartenente alla famiglia delle Arecacee. È l'unico genere della sottotribù Raphiinae.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autori e redattori di Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia IT

Rafija ( Liettua )

tarjonnut wikipedia LT

Rafija (lot. Raphia) – palminių šeimos gentis, kurią sudaro 20 rūšių. Auga tropinėje Afrikoje, ypač Madagaskare. Vienintelė rūšis R. taedigera aptinkama Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Užauga iki 16 m aukščio, garsi savo plunksniškais lapais, ilgiausiais augalų karalystėje. R. regalis lapai siekia iki 25,11 m ilgio[1] bei 3 m pločio. Augalai yra monokarpiniai – žydintys vienintelį kartą, subrandinantys sėklas ir žūstantys, kai kuriose rūšyse žūsta tik vaisius subrandinę kamienai, o iš išlikusios šaknų sistemos atauga nauji ūgliai.

Rūšys

 src=
Didžialapės rafijos vaisiai

Panaudojimas

Rafijos daug kur naudojamos, dažniausiai tekstilėje ir statybose. Auginimo kraštuose iš rafijos pluošto gamina virves, iš medienos – sijas, lapais dengia stogus.

Pluoštas

Nuo kiekvieno plunksniško lapo lapelio apatinės dalies nulupamas plaušingas sluoksnis, iš kurio gaunami ilgi ploni plaušai, kuriuos galima dažyti ir naudoti audimui ar pynimui. Iš tokio pluošto gaminami įvairūs gaminiai, pradedant skrybėlėmis ir apavu bei baigiant dembliais. Paprastas rafijos pluoštas eksportuojamas ir daugelyje šalių pardavinėjamas kaip sodui skirti raišteliai ar šiaip kaip „natūralūs“ raišteliai. Pavyzdžiui, sodininkai rafijos raišteliais apriša įskiepį poskiepyje.

Gėrimai

Iš rafijų gaminami kultūriškai svarbūs gėrimai. Rafijų sula turi nemažai cukrų, tad rafijos palmės viršuje išpjaunama skylė, prie kurios pritvirtinamas iš moliūgo padarytas indas, į kurį teka baltas pieniškas skystis. Taip renkant sulą rafijos medis paprastai žūsta.

Surinktai sulai leidžiama kelias dienas rūgti. Ką tik surinkta sula yra saldi ir atrodo šiek tiek gazuota. Rūgstant vis daugiau cukraus virsta alkoholiu. Taip pagamintas gėrimas vadinamas palmių vynu. Rafijos vynas paprastai būna saldesnis už taip pat gamintą alyvpalmių vyną. Distiliuojant palmių vyną galima gauti stipresnius gėrimus, pvz., ogogoras. Kraštuose, kur auga rafijos ar alyvpalmės, svečius tradiciškai vaišina iš palmių pagamintu palmių vynu ar ogogoru.

Nuorodos

  1. [Hallé, F. 1977. The longest leaf in palms? Principes 21: 18.]
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia LT

Rafija: Brief Summary ( Liettua )

tarjonnut wikipedia LT

Rafija (lot. Raphia) – palminių šeimos gentis, kurią sudaro 20 rūšių. Auga tropinėje Afrikoje, ypač Madagaskare. Vienintelė rūšis R. taedigera aptinkama Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Užauga iki 16 m aukščio, garsi savo plunksniškais lapais, ilgiausiais augalų karalystėje. R. regalis lapai siekia iki 25,11 m ilgio bei 3 m pločio. Augalai yra monokarpiniai – žydintys vienintelį kartą, subrandinantys sėklas ir žūstantys, kai kuriose rūšyse žūsta tik vaisius subrandinę kamienai, o iš išlikusios šaknų sistemos atauga nauji ūgliai.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Vikipedijos autoriai ir redaktoriai
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia LT

Raphia (plant) ( flaami )

tarjonnut wikipedia NL

Raphia is een geslacht uit de palmenfamilie (Arecaceae). The Plant List erkent twintig soorten. De soorten komen voor in zuidelijk Centraal-Amerika, noordelijk Zuid-Amerika, tropisch en zuidelijk Afrika en op Madagaskar.[1]

Soorten

Externe links

Bronnen, noten en/of referenties
  1. (en) Raphia P.Beauv. Kew Royal Botanic Gardens
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia-auteurs en -editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia NL

Raphia (plant): Brief Summary ( flaami )

tarjonnut wikipedia NL

Raphia is een geslacht uit de palmenfamilie (Arecaceae). The Plant List erkent twintig soorten. De soorten komen voor in zuidelijk Centraal-Amerika, noordelijk Zuid-Amerika, tropisch en zuidelijk Afrika en op Madagaskar.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia-auteurs en -editors
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia NL

Rafia ( puola )

tarjonnut wikipedia POL
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
 src=
Włókna rafii
 src=
Owoce Raphia farinifera

Rafia (Raphia P. Beauv.), czasami nazywana też palmą iglastą, igliszczą, palmą bambusową[2]rodzaj roślin z rodziny arekowatych. Należy do niego 20 gatunków, które występują w Afryce, na Madagaskarze i jeden gatunek (R. taedigera) w Ameryce Południowej i Środkowej.

Morfologia

Niska kłodzina i długie pierzasto podzielone liście osiągające do 20 metrów długości i 3 m szerokości (największe liście w świecie roślin). Mają włóknodajne listki.

Systematyka

Rodzaj w obrębie arekowatych należy do podrodziny Arecoideae, plemienia Areceae i podplemienia Arecinae[3].

Wykaz gatunków[4]

Zastosowanie

Zastosowanie włókien rafii jest bardzo wszechstronne: od produkcji lin po tekstylia. Po nacięciu uzyskuje się bogaty w cukry sok, używany jako półprodukt do sporządzania wina palmowego, a także do destylowania mocniejszych alkoholi. Rafia ma także zastosowanie we florystyce.

Przypisy

  1. P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-02-15].
  2. rafia - Encyklopedia PWN. [dostęp 2018-04-08].
  3. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-02-05].
  4. Raphia. W: The Plant List. Version 1.1 [on-line]. [dostęp 2018-11-17].
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia POL

Rafia: Brief Summary ( puola )

tarjonnut wikipedia POL
 src= Włókna rafii  src= Owoce Raphia farinifera

Rafia (Raphia P. Beauv.), czasami nazywana też palmą iglastą, igliszczą, palmą bambusową – rodzaj roślin z rodziny arekowatych. Należy do niego 20 gatunków, które występują w Afryce, na Madagaskarze i jeden gatunek (R. taedigera) w Ameryce Południowej i Środkowej.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autorzy i redaktorzy Wikipedii
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia POL

Raphia ( portugali )

tarjonnut wikipedia PT

Raphia é um género botânico pertencente à família Arecaceae (palmeiras). A fibra que lhe é extraída recebe o nome de ráfia. Algumas espécies desse género são Raphia Taedigera e Raphia farinifera.[1]

Raphia Taedigera

 src=
Frutos de Raphia farinifera

Uma das espécies é a Raphia taedigera (Mart.) que é nativa da América do Sul e que produz um fruto conhecido por "brazilia pods", "uxi nuts" ou "uxi pods".[2]

Referências

  1. Myers, R. (2013). «Phenology and growth of Raphia taedigera (Arecaceae) in northeastern Costa Rica wetlands». Rev Biol Trop. 61 (1): 25-45. PMID 24459751. Consultado em 7 de outubro de 2016
  2. Tucker, A.; Redford, A.; Scher, J.; Trice, M. (2010). «Raphia taedigera». Dried Botanical ID. Fort Collins, CO: Delaware State University, Identification Technology Program, CPHST, PPQ, APHIS, USDA. Consultado em 7 de outubro de 2016
 title=
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autores e editores de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia PT

Raphia: Brief Summary ( portugali )

tarjonnut wikipedia PT

Raphia é um género botânico pertencente à família Arecaceae (palmeiras). A fibra que lhe é extraída recebe o nome de ráfia. Algumas espécies desse género são Raphia Taedigera e Raphia farinifera.

Raphia Taedigera  src= Frutos de Raphia farinifera

Uma das espécies é a Raphia taedigera (Mart.) que é nativa da América do Sul e que produz um fruto conhecido por "brazilia pods", "uxi nuts" ou "uxi pods".

 src=

Frutos de Raphia taedigera

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Autores e editores de Wikipedia
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia PT

Rafie ( romania )

tarjonnut wikipedia RO
Raphia australis.jpg
Raffia fibers.jpg

Rafia (Raphia) este un gen de plante care cuprinde 20 de specii de palmieri. Acestea au cele mai lungi frunze din lumea vegetală, uneori ajungând până la 3 metri. Datorită rezistenței lor, frunzele sunt folosite pentru gamă largă de aplicații. Sunt folosite pentru a produce saci, frânghie și alte textile, precum și în construcții, în special pentru construcția de acoperișuri.

Specii

 src=
Fructe de rafie în Muséum de Toulouse
  1. Raphia africana Otedoh - Nigeria, Camerun
  2. Raphia australis Oberm. & Strey - Mozambic, Africa de Sud
  3. Raphia farinifera (Gaertn.) Hyl. - Africa, de la Senegal până la Tanzania, spre sud până la Mozambic și Zimbabwe
  4. Raphia gentiliana De Wild. - Zaïre, Republica Centrafricană
  5. Raphia hookeri G.Mann & H.Wendl. - western and central Africa from Liberia to Angola
  6. Raphia laurentii De Wild. - Angola, Zair, Republica Centrafricană
  7. Raphia longiflora G.Mann & H.Wendl. - din Nigeria până în Zair
  8. Raphia mambillensis Otedoh - Nigeria, Camerun, Republica Centrafricană, Sudan
  9. Raphia mannii Becc. - Nigeria, Bioko
  10. Raphia matombe De Wild. - Cabinda, Zair
  11. Raphia monbuttorum Drude - Nigeria, Cameroon, Ciad, Republica Centrafricană, South Sudan
  12. Raphia palma-pinus (Gaertn.) Hutch. - Africa de vest, din Liberia până în Cabinda
  13. Raphia regalis Becc. - Africa centrală, din Nigeria până în Angola
  14. Raphia rostrata Burret - Cabinda, Zair
  15. Raphia ruwenzorica Otedoh - Zair, Rwanda, Burundi
  16. Raphia sese De Wild. - Zair
  17. Raphia sudanica A. Chev. - Africa de vest, din Senegal până în Cameroon
  18. Raphia taedigera (Mart.) Mart. - Nigeria, Camerun, America Centrală (Costa Rica, Nicaragua, Panama), America de Sud (Columbia, statul Pará din Brazilia)
  19. Raphia textilis Welw. - Cabinda, Zaïre, Gabon, Angola
  20. Raphia vinifera P. Beauv. - Africa de vest, din Zair până în Benin

Legături externe

Commons
Wikimedia Commons conține materiale multimedia legate de Rafie
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia autori și editori
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia RO

Rafie: Brief Summary ( romania )

tarjonnut wikipedia RO
Raphia australis.jpg Raffia fibers.jpg

Rafia (Raphia) este un gen de plante care cuprinde 20 de specii de palmieri. Acestea au cele mai lungi frunze din lumea vegetală, uneori ajungând până la 3 metri. Datorită rezistenței lor, frunzele sunt folosite pentru gamă largă de aplicații. Sunt folosite pentru a produce saci, frânghie și alte textile, precum și în construcții, în special pentru construcția de acoperișuri.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia autori și editori
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia RO

Raphia (Arecaceae) ( ruotsi )

tarjonnut wikipedia SV
För insektssläktet, se Raphia.
 src=
Raphia taedigera

Raphia[1] är ett släkte av enhjärtbladiga växter. Raphia ingår i familjen Arecaceae.[1] Raphia är palmer med långa blad. Av vissa av bladens fibrer gör man snöre, flätarbeten och textiler (raffia).

De flesta raphia-arter härstammar från det tropiska Afrika, i synnerhet Madagaskar. En art förekommer i Latinamerika.

Arter

Arter i alfabetisk ordning enligt Catalogue of Life[1]:

Källor

  1. ^ [a b c] Roskov Y., Kunze T., Orrell T., Abucay L., Paglinawan L., Culham A., Bailly N., Kirk P., Bourgoin T., Baillargeon G., Decock W., De Wever A., Didžiulis V. (ed) (27 april 2014). ”Species 2000 & ITIS Catalogue of Life: 2014 Annual Checklist.”. Species 2000: Reading, UK. http://www.catalogueoflife.org/annual-checklist/2014/browse/tree/id/17190171. Läst 26 maj 2014.

Externa länkar

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia författare och redaktörer
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia SV

Raphia (Arecaceae): Brief Summary ( ruotsi )

tarjonnut wikipedia SV
För insektssläktet, se Raphia.  src= Raphia taedigera

Raphia är ett släkte av enhjärtbladiga växter. Raphia ingår i familjen Arecaceae. Raphia är palmer med långa blad. Av vissa av bladens fibrer gör man snöre, flätarbeten och textiler (raffia).

De flesta raphia-arter härstammar från det tropiska Afrika, i synnerhet Madagaskar. En art förekommer i Latinamerika.

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia författare och redaktörer
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia SV

Rafya ( turkki )

tarjonnut wikipedia TR

Rafya, büyük gövdeli, yaprakları uzunca bir palmiye türü, Amerika ve Afrika'da görülür. Yaprakları tekstilde kullanılır. Ayrıca hediye paketlemekte kullanılan bir tür plastik süs ipinin bilinen adıdır.

Stub icon Tek çenekliler ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz.
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Wikipedia yazarları ve editörleri
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia TR

Рафія (пальма) ( ukraina )

tarjonnut wikipedia UK

Назва

Походить від слова грец. ῥαφίς = голка, через 4 міліметрову колючку на кордоні між основним черенком і листочками.

Будова

Рослини виростають у висоту до 16 метрів і вирізняються своїми перистими листками завдовжки від 15 до 20 метрів, у Raphia regalis — до 25,11 м, — найдовші листки в царстві рослин[1] і 3 м в ширину. Ширина листя — до 3 м. Гіллясті суцвіття досягають в діаметрі 5 м, несуть як маточкові, так і тичинкові квітки. Плоди мають волокнисту оболонку. Рафія цвіте один раз у житті і гине після дозрівання насіння (монокарпічні рослини). У деяких видів відмирає тільки надземна частина, а з кореня розвиваються нові пагони.

Види

 src=
Плоди в музеї Тулузи (Museum de Toulouse), Франція

Практичне використання

 src=
Рафія часто використовується в процесі прищеплювання дерев

Всі види рафії містять в листі і черешках щільне волокно, яке використовується для плетіння, виготовлення щіток і технічної тканини, застосовується в садівництві як перев'язувальний матеріал. Волокона рафії мають безліч застосувань, особливо в області текстилю і в будівництві. У місцевому середовищі, рослини використовуються для мотузок, палиць і опорних балок, а також різних покриттів даху, яке виготовляють з волокнистих гілок і листя.

 src=
Видалення волокнистого внутрішнього шару з листя пальми — перший крок в створенні рафії-мотузки в провінції Бандунду, Демократична Республіка Конго.

Довгі тонкі волокна можуть бути пофарбовані і використовуватись в ткацтві, плетенні капелюхів, черевиків, декоративних килимків. Волокна рафії експортуються і використовуються в садівництві, особливо під час прищеплювання дерев. Рафія використовується для зберігання частин прищеплюваних рослин разом. Така природна мотузка має багато переваг.

Сік рафії молочно-білий, містить цукор, і як в олійних пальм — має здатність до бродіння протягом кількох днів.

Рафія вівграє важливу роль в таких суспільствах, як провінції Бохол на Філіппінах, Кубі в Демократичній Республіці Конго, в Камеруні, Нігерії і серед низки інших західноафриканських етносів.

Примітки

  1. [Halle, F. 1977. The longest leaf in palms? Principes 21: 18.]
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Автори та редактори Вікіпедії
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia UK

Рафия (пальма) ( venäjä )

tarjonnut wikipedia русскую Википедию
 src=
Плоды Raphia farinifera

Род включает 20 видов[5].

Примечания

  1. Об условности указания класса однодольных в качестве вышестоящего таксона для описываемой в данной статье группы растений см. раздел «Системы APG» статьи «Однодольные».
  2. Flore d'Oware et de Bénin, en Afrique. 1806
  3. 1 2 Сведения о роде Raphia (англ.) в базе данных Index Nominum Genericorum Международной ассоциации по таксономии растений (IAPT).
  4. [Hallé, F. 1977. The longest leaf in palms? Principes 21: 18.]
  5. The Plant List: Raphia
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Авторы и редакторы Википедии

Рафия (пальма): Brief Summary ( venäjä )

tarjonnut wikipedia русскую Википедию
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
Авторы и редакторы Википедии

ラフィアヤシ ( Japani )

tarjonnut wikipedia 日本語
ラフィア属 Raphia farinifera.jpg
Raphia farinifera (中央)
分類APG III : 植物界 Plantae 階級なし : 被子植物 Angiosperms 階級なし : 単子葉植物 Monocots 階級なし : ツユクサ類 Commelinids : ヤシ目 Arecales : ヤシ科 Arecaceae : ラフィア属 Raphia 学名 Raphia 和名 ラフィアヤシ(ラフィア椰子) 英名 raffia palm

ラフィアヤシとはヤシ科ラフィア属Raphia)の植物全体を指しての呼称である。

特徴[編集]

熱帯アフリカマダガスカル島に自生し、高さ15–20mまで生長する。は非常に大きく成長する羽状複葉で、繊維質である。肉穂花序であり、果実楕円体である。

用途[編集]

 src=
コンゴ民主共和国におけるロープ作り

葉の繊維(ラフィア)は折れやすい麦わらと異なり適度の油分を含むため細工しやすく敷物ロープ、園芸用の紐帽子といった実用品の材料として使われる。またギニアバガ族英語版(Baga)やリベリアバッサ族英語版(Bassa)[1]コートジボワールバウレ族(Baule)といった西アフリカ諸民族の間では仮面舞踏の衣裳の材料として用いられている。コンゴ民主共和国の集団であるクバ(Kuba)はラフィアを用いた、王やその臣下の位を表す衣装体系と関連した染織技術で知られている[2]

また、種類によっては果実や若葉が食用とされる場合もある。

分類[編集]

和名は米倉・梶田 (2003-) による。

[編集]

脚注[編集]

[ヘルプ]
  1. ^ 小川 (1999:132–133).
  2. ^ 渡辺 (2000).
  3. ^ 川田 (1987)。

参考文献[編集]

関連項目[編集]

 src= ウィキスピーシーズにラフィア属に関する情報があります。  src= ウィキメディア・コモンズには、ラフィア属に関連するカテゴリがあります。

外部リンク[編集]

執筆の途中です この項目は、植物に関連した書きかけの項目です。この項目を加筆・訂正などしてくださる協力者を求めていますプロジェクト:植物Portal:植物)。
 title=
lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
ウィキペディアの著者と編集者
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia 日本語

ラフィアヤシ: Brief Summary ( Japani )

tarjonnut wikipedia 日本語

ラフィアヤシとはヤシ科ラフィア属(Raphia)の植物全体を指しての呼称である。

lisenssi
cc-by-sa-3.0
tekijänoikeus
ウィキペディアの著者と編集者
alkuperäinen
käy lähteessä
kumppanisivusto
wikipedia 日本語