Drymarchon couperi – gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae), naturalny dla wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest odnotowany jako najdłuższy rodzimy gatunek USA.
Epitet gatunkowy "couperi" nadany został dla uczczenia pamięci Jamesa Hamiltona Coupera[4].
Wschodni połoz posiada niebiesko-czarne łuski grzbietowe i boczne, przy czym niektóre okazy posiadają czerwono-pomarańczowy kolor opalenizny na szyi, policzków i podbródka. Błyszczące łuski brzuszne opalizują i mogą być postrzegane w jasnym świetle jako czarniawo-fioletowe.
Jest opisywany jako najdłuższy rodzimy gatunek USA, a jego najdłuższy odnotowany okaz mierzył 2.8 metra długości. W przeciwieństwie do wielu innych węży, dojrzały samiec połoza wschodniego jest nieco większy niż samica. Typowy dorosły samiec mierzy 1.2-2.36 metra, ze średnią określoną na 1.58 metra oraz masą 0.72-4.5 kg, ze średnią 2.2 kg. Tymczasem dorosła samica mierzy około 1.1-2 metrów, ze średnią 1.38 metra oraz masą 0.55-2.7 kg, ze średnią 1.5 kg.[5]
Drymarchon couperi znany jest jako doskonały łowca, jego łupem staje się każdy kręgowiec, którego wąż ten jest w stanie pokonać. W skład ich diety, w środowisku naturalnym wchodzą ryby, płazy, gady (w tym silnie jadowite węże z rodzajów Crotalus i Sistrurus), ptaki i ich jaja, a także małe ssaki. Podobnie jak inni przedstawiciele rodzaju Drymarchon ma skłonności do kanibalizmu. Swoje ofiary unieruchamia silnymi szczękami i połyka je żywe[4].
Węże z gatunku Drymarchon couperi dojrzałość płciową osiągają między 3 a 4 rokiem życia (samce mogą dojrzewać nieco wcześniej). W środowisku naturalnym kopulacje poprzedzone są rytualnymi walkami samców. Kopulacje mogą trwać od ok. 10 minut do nawet kilku godzin. Po zapłodnieniu samica składa od 4 do 14 jaj, a odbywa się to między kwietniem a czerwcem. Miejscem złożenia jaj są m.in. nory bądź puste komory w pniach. Młode osobniki wykluwają się w miesiącu sierpniu i wrześniu i mogą wówczas mierzyć ok. 40-60 cm długości[4].
Gatunek ten charakteryzuje się wysoką odpornością na jad węży występujących na obszarze jego występowania. Odnotowano również przypadki, gdy wąż z tego gatunku symulował śmierć w celach obronnych[6].
Drymarchon couperi – gatunek niejadowitego węża z rodziny połozowatych (Colubridae), naturalny dla wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Jest odnotowany jako najdłuższy rodzimy gatunek USA.
Epitet gatunkowy "couperi" nadany został dla uczczenia pamięci Jamesa Hamiltona Coupera.